Fabrika Temný Důl

TISK DOPLNIT KARTU
Objekt
Spotřební
Stav: Stavební úpravy
památkový katalog
Adresa mapa
Temný Důl 71
542 26 Horní Maršov
Trutnov
50° 39' 57.9'', 15° 47' 41.3''
Osoby spjaté s nemovitostí
Majitel: (katastr)
Majitel komunikuje
Architekt: neznámý nebo nevyplněný

Doplňující informace

Brusírna z roku 1868 po roce 1989 značně zchátrala. Obec Horní Maršov továrnu prodala v dražbě soukromé společnosti, která co šlo, tak prodala do šrotu. V roce 2017 ji kupuje majitel, který objekt zabezpečil, provedl nejnutnější opravy a plánuje postupnou celkovou rekonstrukci. Před zimou 2019 začala rekonstrukce střechy, Fabrika byla kompletně zaměřena. Ve Fabrice se plánuje první svatba, začíná se psát kompletní projektová dokumentace a konají se zde nejrůznější kulturní akce.

 

Údolí řeky Úpy dalo vzniknout mnoha průmyslovým podnikům v Krkonoších. Bylo tu dostatek suroviny – dřeva, a vodní tok zajišťoval pohon. Vznikaly tu proto sklárny, brusírny a papírny. Samotná krkonošská obec Horní Maršov vznikla díky těžbě dřeva a v jejím okolí fungovalo hned několik dřevařských podniků. Jen brusíren bylo v okolí v polovině 19. století 12.  Čtyři stávaly ve Velké Úpě, tři v Temném Dole, dvě v Horním Maršově a jedna ve Spáleném Mlýně v Malé Úpě. Většina z nich zanikla po roce 1945 a všechny nesly jméno po svém zakladateli – Knajflova, Adolfova, Hofrova atd. Dixova brusírna byla ale největší, nejmodernější a také nejhezčí.

Události

DATUM DRUH NÁZEV AKCE FB GOOUT GALERIE DALŠÍ
24.08.2019 Festival Monument/um, Lenka Dusilová & VJ Aeldryn FB událost
28.09.2019 Festival Den otevřených dveří - Benefiční prostřený stůl pro Fabriku FB událost

Časová osa

5/2019 Stavební úpravy

Před zimou začala rekonstrukce střechy, Fabrika byla kompletně zaměřena, do prázdnin se bude v rekonstrukci střechy pokračovat, ve Fabrice se plánuje první svatba, začíná se psát kompletní projektová dokumentace na Fabriku a opět bude tradiční Den otevřených dveří. [1]
2017 Stavební úpravy

Nový majitel objekt zabezpečil, provedl nejnutnější opravy a plánuje postupnou celkovou rekonstrukci. Aktuální novinky na facebook stránce brusírny v odkazech níže. 
1989 Prázdný

Před revolucí v roce 1989 se továrna připravovala na výrobnu teflonového nádobí, byla do továrny navežena veškerá technologie, ale už se nestihla instalovat. Továrna byla následně vyklizena a do vlastnictví ji získala obec Horní Maršov. Obec továrnu prodalo v dražbě soukromé společnosti, která co šlo, tak prodala do šrotu. V pohledávce továrnu získala další společnost z Ostravy a od ní továrnu získal současný majitel. 
1965 Po požáru v roce 1965 tu družstvo Mechanika vyrábělo drobné spotřební zboží (škrabky, šunkovar, vozíčky pro důchodce).
1948 V roce 1948 byla brusírna znárodněna a rodina Dixů se musela odstěhovat. Dřevo se zde brousilo až do požáru v dubnu 1965 v horním patře velké budovy, kde se sušil vyráběný papír. 
1905 V brusírně se za pomoci metrových kamenů brousily smrkové špalky na samotnou vlákninu a ta byla pak dodávána do místních papíren. Po roce 1905 ale Dix pochopil, že nejen dřevovina mu může přinášet zisk, a tak přistavěl další část továrny a začal vyrábět jednoduchý balicí papír a lepenku. V té době zde na šesti brusech a jednom papírenském stroji pracovalo 40 lidí. 
1868 Vznik

Potomek Johaniuse, Ignác Dix, vážený mlynář ze Starého mlýna ve Velké Úpě, založil zdejší brusírnu v roce 1868. Starý mlýn je dochovaný dodnes a je z něj Pension Starý mlýn (Velká Úpa čp.240). V Krkonoších máme na rod Dixu i další památky, například Dixův kříž. Rudolf Dix byl majitelem papírny v Dolní Branné. Ignác Dix je pochován na hřbitově ve Velké Úpě, kde jeho hrob zdobí krásný pseudogotický náhrobek. 
1799 V roce 1799 se Johanius Antonius Dix usadil v podrkonoší na Novopacku, kde založil rodinu.

Články

22. prosince 2020
Jak se nám spalo Pod Svatou Annou v Horním Maršově v Krkonoších - Tipy na výlety v okolí včetně procházky kolem fabriky Temný důl
22. září 2019
Pražák zachraňuje chátrající brusírnu v Krkonoších. Nemohl jsem se na to dívat, říká - Aktuálně.cz
28. června 2019
Ať památky nechátrají! Lenka Dusilová čtyři z nich podpoří koncerty
24. června 2019
Dusilová: Památky v Sudetech chátrají. Chceme pomoct lidem, kteří se o ně starají - Aktuálně.cz
2. října 2017
Zchátralá brusírna v Temném Dole se promění na multifunkční centrum - iDNES.cz
12. února 2015
Dixovu brusírnu, krkonošský skvost průmyslové architektury, najdete v Temném Dole
23. srpna 2014
Dixova brusírna - krkonošský skvost průmyslové architektury

Knihy

 
Novotný Petr, 2008. O papírnách ztracených i těch znovu nalezených. Filigrán s. 85–87

Externí galerie (foto / video)

30. srpna 2019
Lenka Dusilová & VJ Aeldryn, Temný Důl / Monument/um - foto Lenka Spoustová
6. července 2017
Autor externí galerie: Rendy
28. září 2016
Den otevřených dveří

Odkazy

FB

Majitelé nemovitosti

Mapa

Autor karty FabrikaTemnyDul Spoluautoři: Rendy, Spirala aktualizováno: 2021

Diskuze Přidat komentář

K tomuto objektu neexistují žádné komentáře.