Měšťanský dům U bílé botky

TISK DOPLNIT KARTU
Objekt
Zachráněný dům

Městský dům
Stav: Používaný
památkový katalog
Adresa mapa
U lužického semináře 116
11800 Praha – Malá Strana
Hlavní město Praha
50° 5' 23.1'', 14° 24' 36.5''
Osoby spjaté s nemovitostí
Majitel: (katastr)
Architekt: neznámý nebo nevyplněný

Doplňující informace

Máte k objektu informace / fotografie? Použijte nahoře vpravo "doplnit kartu", kde se můžete stát také autorem / spoluautorem této karty.

Časová osa

12/2020 Používaný

Dokončená stavba slouží jako reprezentační firemní prodejna, doplněná o prostory pro prezentaci výrobků firmy RUDOLF JELÍNEK a.s., a to i formou degustace. V podzemním podlaží je umístěna expozice o historii firmy a výrobě ovocných destilátů v Čechách a na Moravě, společenský prostor Spolku přátel Jelínkovy slivovice a technické zázemí. Ve 2.NP a 3.NP historického objektu je zachována jeho obytná funkce, je zde situována jedna bytová jednotka. [1]
12/2017 Stavební úpravy

V prosinci začala rekonstrukce objektu. Má zde vzniknout návštěvnické centrum likérky, muzeum ovocnářství a výroby ovocných destilátů. Investice bude 150 milionů korun. Takto velkou částku společnost jednorázově dosud neinvestovala. Rekonstruovaný areál bude dále sloužit jako reprezentativní firemní prodejna, doplněna o degustační bar a prostory pro prezentaci portfolia společnosti. V podzemí bude umístěn archiv destilátů a společenský prostor Spolku přátel Jelínkovy slivovice. A v domě bude zachována jedna bytová jednotka. První návštěvníci areál navštíví do Vánoc roku 2019,
2016 Situace se vyřešila, likérka koupila pozemek za standardních podmínek a získala právoplatné územní rozhodnutí.
2011 V červnu 2011 dům nakonec Příhoda prodal za 60 milionů korun likérce Rudolf Jelínek. Likérka se chtěla pustit do rekonstrukce, jenže tvrdě narazila. Zjistilo se totiž, že ve dvoře domu je parcela o velikosti 49 metrů čtverečních v majetku první pražské městské části. A aby se nový majitel mohl pustit do práce, musel pozemek odkoupit. Praha 1 si však řekla skoro pět milionů, což likérka neakceptovala a rozjel se (jak už to tak u nás bývá) mnoholetý soudní spor.
2002 Prázdný

Dům Slávka odkázala svému kamarádovi Rudolfu Příhodovi a ten se roku 2002 stal jeho novým vlastníkem. Po celou dobu poté tvrdil, že má s domem dobré úmysly, nikdy jej neprodá, a dokonce sliboval, že tam udělá herečce její vlastní muzeum, ale nic z toho se nestalo. Pouze se vlekl spor o pravost závěti, kterou napadl synovec žijící v Kanadě, dům byl pak v roce 2002 zasežen ještě povodní a pouze chátral.
1960 Dům patřil od počátku šedesátých let 20.stol. herečce Slávce Budínové (Hvězda filmů Můj brácha má prima bráchu, Noc na Karlštejně či seriálu Sňatky z rozumu). Žila v něm spolu se svými rodiči.
1601 Vznik

Renesanční dům pochází z 1. třetiny 17. století, upravený v baroku a přestavěný v 70. letech 20. století.

Náhled galerie

Články

22. února 2018
Léta chátrající památku v centru Prahy má probudit k životu vizovická slivovice
10. ledna 2018
Likérka Rudolf Jelínek začíná stavět v historickém centru Prahy, nabrala ale zpoždění
6. března 2017
Dům, kde žila herečka Slávka Budínová, opraví. Bude v něm muzeum
21. září 2016
Chátrající dům Slávky Budínové (†78) na miliardářské adrese: Ruina kvůli sporům! Teď začne záchrana

Knihy

Externí galerie (foto / video)

13. dubna 2018
Autor externí galerie: Rendy

Odkazy

FB

Majitelé nemovitosti

Mapa

Autor karty Rendy Spoluautoři: sierracz aktualizováno: 15. října 2022

Diskuze Přidat komentář

K tomuto objektu neexistují žádné komentáře.