Kostel sv. Havla

TISK DOPLNIT KARTU
Objekt
Církev
Stav: Používaný
památkový katalog
Adresa mapa
Havelská
282 01 Český Brod - Štolmíř
Kolín
50° 5' 7.3'', 14° 50' 34.4''
Osoby spjaté s nemovitostí
Majitel: Římskokatolická farnost Český Brod (katastr)
Architekt: Kaňka František Maxmilián

Doplňující informace

Mohutná jednolodní barokní stavba. Vstupní průčelí je rozčleněno pilastry, portálem, oknem a ukončeno volutovým štítem. Presbytář je zaklenutý elipsovitou kupolí, kostelní loď pak kupolí na pendentivech. Hlavní oltář je raně barokní (1688). Oltářní obraz sv. Havla pochází ze sázavského kláštera a byl sem přivezen v roce 1756. Boční oltáře sv. Kříže a Panny Marie jsou rovněž vyzdobeny obrazy z pozdějšího období. Jednou z nejstarších památek je cínová křtitelnice z roku 1615. Nacházela se zde také velmi vzácná socha sv. Jana Nepomuckého v životní velikosti z roku 1721, přisuzovaná dílně Matyáše Bernarda Brauna. Do Štolmíře byla darována z katedrály sv. Klimenta v pražském Klementinu. Nyní je tato socha, vyřezaná z lipového dřeva, uložena ve sbírce Národní galerie v klášteře sv. Jiří. Autorem historicky velmi cenných varhan je známý varhanář Hans Heinrich Mundt. Byly postaveny v roce 1688 pro klášter na Sázavě a do Štolmíře byly přestěhovány společně s oltářním obrazem v roce 1756.

Časová osa

2017 Používaný

O kostel se stará sdružení M'am'aloca
1956 Částečně byl opravován ještě v roce 1956, kdy byla zabezpečena střecha proti zatékání.
1935 Naposledy byl opravován v roce 1935.
1750 Jak už to tak ovšem bývá nejen v naší době, se stavbou se hezky začalo, ale také brzy skončilo. Přesněji řečeno s původní verzí. Došly peníze. Kostel se dostavěl v neúplné a pozměněné verzi, jejímž autorem byl zřejmě oblíbený lichtenštejnský stavitel Tomáš Vojtěch Budil. Stavba se hodně vlekla, hotovo bylo až po více než 40 letech, v roce 1750.
1710 Vznik

Stavba kostela sv. Havla ve Štolmíři začala v roce 1710 podle projektu jednoho z nejvýznamnějších barokních stavitelů Františka Maxmiliána Kaňky. Soudí se tak podle toho, že má shodné motivy jako Kaňkovy kostely sv. Jana Nepomuckého v Kutné Hoře či sv. Klimenta v pražském Klementinu.

Články

11. listopadu 2016
Kostel sv. Havla by mohl pomoci zachránit nadační fond

Knihy

Externí galerie (foto / video)

Odkazy

FB

Majitelé nemovitosti

14. září 2017
Římskokatolická farnost Český Brod

Mapa

Autor karty katerina.nohelova Spoluautoři: Rendy aktualizováno: 3. dubna 2019

Diskuze Přidat komentář

K tomuto objektu neexistují žádné komentáře.