Kostel sv. Barbory

TISK DOPLNIT KARTU
Objekt
Církev
Stav: Prázdný
památkový katalog
Adresa mapa

345 62 Všekary
Domažlice
49° 36' 17.1'', 13° 1' 42.6''
Osoby spjaté s nemovitostí
Majitel: (katastr)
Architekt: neznámý nebo nevyplněný

Doplňující informace

Kostel je jednolodní stavba se dvěma bočními kaplemi, takže půdorys je křížový. Zaklenutí je valenými klenbami s lunetovými výsečemi. Na klenbě v presbytáři jsou ještě dnes viditelné sporé zbytky rokokových maleb A. Krause z roku 1756. Střecha kostela je ozdobena cibulovou sanktusovou věžičkou.

Časová osa

1/2020 Prázdný

Novým majitelem kostela je obec Všekary. Cílem je zachránit kostel před chátráním. Obec odhaduje náklady na 15 mil. Kč.
2008 Prázdný

Přichází spolek Syndicus Hereditas o.s. se svými snahami o záchranu, spolek vybírá peníze, ale kostel se žádné zásadní opravy nedočkal.
1994 Stavební úpravy

V roce 1994 byla pořízena nová střecha a byl podniknut pokus o jeho uzavření. Do kostela sice masově nezatéká, ale fouká a sněží. Bez dalšího zájmu se kostel opět dostane na cestu zmaru.
1968 Prázdný

Svatyně zůstala dlouhodobě zcela otevřena pro vandaly i zvědavce, takže se tam mohli podepsat i sovětští vojáci za okupace po roce 1968. [2] Věžičku využívali vojáci jako pozorovatelnu.
1945 Prázdný

Až po roce 1945 zmizel z kostela neznámo kam nádherný akantový hlavní oltář a další vybavení bylo zničeno. [2]
1717 Vznik

Od 16. století zde stávala osada horníků, kteří v okolí dolovaly olovo a cín a jichž je sv. Barbora patronkou. Kostel postavil majitel panství hrabě František Adam Trautmannsdorf v letech 1717 - 1724. Váže se k němu pověst, že měl stát jinde, ale vše, co zedníci v původním místě za den postavili, v noci se přestěhovalo na toto místo. Osada sice zmizela po vytěžení drahých rud, ale od 18. století se stalo z kostela oblíbené poutní místo. Kostel byl zrušen za Josefa II., ale okolní lid to nevzal vážně. [2]

Články

Knihy

Externí galerie (foto / video)

Odkazy

FB

Majitelé nemovitosti

Mapa

Autor karty katerina.nohelova Spoluautoři: Rendy, Dáša aktualizováno: 21. ledna 2020

Diskuze Přidat komentář

K tomuto objektu neexistují žádné komentáře.