Keramická továrna Kocanda

TISK DOPLNIT KARTU
Objekt
Zachráněný dům

Spotřební
Stav: Používaný
památkový katalog
Adresa mapa
Kravsko 45
671 51 Kravsko
Znojmo
48° 55' 41.2'', 15° 59' 10.9''
Osoby spjaté s nemovitostí
Majitel: (katastr)
Architekt: neznámý nebo nevyplněný

Doplňující informace

Ojedinělý areál, jež v sobě slučuje funkci obytnou, výrobní a hospodářskou. Cenná uměleckohistorická a technická památka. Továrna se nachází mimo obec Kravsko na vyvýšené samotě SZ směrem od obce. [2] Léta neudržovaný areál se v letech 2017–2020 proměnil na penzion a místo pořádání kulturních akcí. Obnova získala titul nejlépe opravená kulturní památka Jihomoravského kraje 2020 a ucházela se také o cenu Patrimonium pro futuro 2021. [4]

Časová osa

2020 Používaný

Areál je rekonstruován využívá se k slavnostem, svatbám a ubytování. [1]
První etapou bylo zprovoznění budovy Kocanda. Rekonstrukce se povedla natolik, že získala ocenění za nejlépe opravenou památku Jihomoravského kraje roku 2020 v kategorii velké stavby. [3]
8/2018 Stavební úpravy

Objekt má nyní nového majitele a je rekonstruován.
2017 Na prodej

Celý areál (sestávající z „Kocandy“, budovy se starými pecemi a sušárnami, z administrativní budovy, skladu zboží, tzv. Magacinu, hospodářských budov a obytné části se zahradou) ve stavu značně zchátralém očekává nového majitele, neb byl dán do prodeje. V části areálu s někdejšími hospodářskými budovami se v současné době nachází farma rodiny Drozdovy.
2000 Prázdný

Úpadek byl zakončený definitivním uzavřením roku 2000. 
1997 Kocanda byla roku 1997 vyhlášena Ministerstvem kultury ČR kulturní památkou.
1989 V rámci restitucí v devadesátých letech byla továrna navrácena synovi předválečného majitele, panu M. Skalickému. Od tohoto okamžiku se začíná odvíjet úpadek dříve prosperující keramičky.
1948 V roce 1948 připadl podnik státu a výroba pokračovala dál, stejně i modernizace provozu.
1920 Navzdory problémům se zde ovšem vyrábělo až do 20. let 20. století.
1907 Užitková keramika z Kravska měla přesto stále svá odbytiště a továrna zaměstnávala jak místní obyvatele, tak i „přespolní“. V okolí vznikly další manufaktury, takže situace se poněkud ztížila. Když zemřel V. Planckh mladší, jenž převzal od otce vedení firmy, vdova po něm přenechala podnik V. Planckhovi nejmladšímu. Ten ale záhy zemřel a firma přešla dílem na bratrance H. Planckha a dílem na A. Fischera. Tehdy podnik dodával na trh stavební keramiku, kuchyňský sortiment, hračky a drobné předměty (značky KRAWSKA, VP či BP). V roce 1907 se H. Planckh dostal do konkurzu.
1850 M. Raufer následně vložil nemálo prostředků do zefektivnění výrobního procesu. Sám i vynalezl stroje usnadňující dělníkům práci, využil výhod parního stroje, nechal postavit pec na vypalování porcelánu a pracoval na jeho vývoji. O zboží z Kocandy byl značný zájem. Poptávka časem poněkud ochabla – v závislosti na tom, jak ochabovaly síly stárnoucího majitele. M. Raufer byl později nucen továrnu kvůli velkému svému zadlužení prodat za zbytkovou cenu v 50. letech 19. století Vincenci Planckhovi pro jeho syny. Mimochodem, uvedený obchodník mu na provoz a rozvoj továrny půjčil.
1823 Vznik

Továrnu založil r. 1823 Michael Raufer, dříve technický správce vranovských keramických továren, původem nejspíše z Prahy. Nejdříve působil jako učitel v Myslívi u Všerub na Šumavě, jeho zálibou se stala keramika, později odchází do Vranova nad Dyjí a ve zdejší keramické manufaktuře se vypracovává se na vedoucího a správce. Po odchodu odkoupil od hraběte Aloise Ugarteho tento objekt zvaný Kocanda i s přilehlými pozemky a zakládá keramickou manufakturu. Budova u cesty byla původní zájezdní hospodou – kocandou, posléze se v ní nacházela vrátnice keramičky.

Články

25. květen 2022
PROPAMÁTKY - FOTOGALERIE | Konverze někdejší keramické továrny Kocanda v Kravsku
[4]
21. září 2021
Na jihu Moravy vzkřísili ruinu. Na statku Kocanda se po léta vyráběla keramika, nyní je zde nejhezčí hotel regionu - CZECHDESIGN
[3]
26. listopadu 2010
Někdejší slávu Kravska připomíná stará továrna

Knihy

Externí galerie (foto / video)

Odkazy

FB

Majitelé nemovitosti

Mapa

Autor karty Rendy Spoluautoři: maricern aktualizováno: 4. července 2022

Diskuze Přidat komentář

K tomuto objektu neexistují žádné komentáře.