Zámek Meziříčí

TISK DOPLNIT KARTU
Objekt
Zámek
Stav: Prázdný
Adresa mapa
Meziříčí 1
391 31 Dražice
Tábor
49° 26' 7.0'', 14° 34' 18.0''
Osoby spjaté s nemovitostí
Majitel: Braumandl Martin (katastr)
Architekt: neznámý nebo nevyplněný

Doplňující informace

Zámek je jednoduchá obdélníková, jednopatrová budova s nádvorním tympanonem (trojúhelníková plocha nad dveřmi portálu).

Časová osa

1992 Prázdný

V 90. letech 20. století Rollovi potomci zámek prodali realitní kanceláři. Ta pak kolem roku 1992 objekt prodala současnému majiteli, Martinu Braumandlovi. Jeho myšlenku, vybudovat v zámku jakési zázemí s ubytováním pro umělce, se mu nepodařilo zrealizovat a od té doby lesk zámku mizí. Otloukl omítky, ze štítu sundal hodiny a nevkusně tam zabetonoval erb, v parku pořezal vzácné stromy… Jediné, co majitel udělal, je nová střecha.
1981 Používaný

O tři roky později byl před klubovnou postaven přírodní parket, který byl hojně využíván při tanečních zábavách (v 90. letech byl přestěhován na náves, nad potok a od té doby se mu říká „Benátky“). V patře bydlela rodina – Ivan a Ludmila Bartáčkovi a jejich vnoučata ze statku Jiří a Ota Záhorovi. Záhorovi se na statek v Drhovicích vrátili v roce 1993. Ludmila Bartáčková nakonec zůstala na zámku sama.
1978 Používaný

V roce 1978 zde hasiči zřídili klubovnu s výčepem piva.
1951 Používaný

V roce 1951 komunisté vyhnali Havlíkovi ze statku, a tak se přestěhovali na zámek. V té době budovu obklopoval nádherný park plný vzácných dřevin, cesty byly sypané bílým štěrkem. Pod zámkem se nacházely dva sklepy, ve kterých se dříve skladovalo pivo. V přízemí, kde byla velká černá kuchyně, bydlelo služebnictvo. První patro patřilo majitelům. Na zámek jezdilo mnoho známých osobností jako skladatel Oskar Nedbal, písničkář Karel Hašler, herec Eduard Kohout nebo sběratel lidových písní Karel Weis. V přízemí vznikl konzum, kampelička a klubovna Českého červeného kříže.
1938 Používaný

Za 2. světové války si na zámečku podle místních dávali dostaveníčka příslušníci gestapa.
1921 Používaný

O objektu s číslem popisným 1 toho historická fakta příliš neříkají. Dějiny údajně sahají až k Rožmberkům, kdy v místě současné stavby stával jakýsi mázhaus. Přístavbou poschodí dal podobu zámečku až některý z předků barona Jana Nádherného. Od něj zámek v roce 1921 koupil velkostatkář Havlík z nedalekých Drhovic. Havlík později věnoval synovi Otakarovi statek a dceři Ludmile Čapkové, později Bartáčkové, dal věnem zámek. Ta byla matkou herce a režiséra Jiřího Čapka, známého pod uměleckým jménem Jiří Roll.

Náhled galerie

Články

20. června 2011
Zámek v Meziříčí je plný tajemství

Knihy

Externí galerie (foto / video)

19. dubna 2019
Category:Zámek Meziříčí - Wikimedia Commons
Autor externí galerie: jklamo

Odkazy

FB

Majitelé nemovitosti

28. září 2017
Braumandl Martin

Mapa

Autor karty bez_autora Spoluautoři: Rendy aktualizováno: 3. listopadu 2019

Diskuze Přidat komentář

K tomuto objektu neexistují žádné komentáře.