Smetana Q

TISK DOPLNIT KARTU
Objekt
Bytový dům
Stav: Stavební úpravy
Adresa mapa
Smetanovo nábřeží 334
11000 Praha – Staré Město
Hlavní město Praha
50° 4' 55.3'', 14° 24' 47.7''
Osoby spjaté s nemovitostí
Majitel: (katastr)
Architekt: Wolf František

Doplňující informace

Máte k objektu informace / fotografie? Použijte nahoře vpravo "doplnit kartu", kde se můžete stát také autorem / spoluautorem této karty.

Časová osa

2017 Nový majitelé se rozhodli část domu otevřít veřejnosti. V přízemí vznikla kavárna, zbylá dvě patra obsadí umělci a designéři. Majitelé dali domu nové jméno: Smetana Q. Více než polovina domu zůstává veřejnosti nadále nepřístupná a statici na místě provádějí měření. Až jejich výsledky určí, jak bude možné celou budovu do budoucna využít.
2014 Stavební úpravy

Řízení letového provozu, kterému dům patřil, ho v lednu nabídlo k prodeji za vyvolávací cenu 210 milionů. O koupi projevila zájem Univerzita Karlova spolu s Akademií múzických umění, které za nemovitost nabídly dohromady 210 milionů korun. Budovu však ŘLP v březnu prodalo v aukci společnosti Lázeňská investiční, která ji vydražila jen o 101 tisíc korun dráž.
2013 Prázdný

V dubnu v tomto domě explodoval plyn, zraněno bylo 43 lidí. Výbuch poškodil interiér domu a vymlátil okna. Více byla zničena zadní strana domu, která se nachází v Divadelní ulici. Za výbuch nebyl nikdo potrestán. Způsobilo jej porušení technických norem v­ sedmdesátých letech minulého století. Viník, stavbyvedoucí bývalého podniku Středočeské plynárny, již zemřel. Škodu způsobenou explozí policie vyčíslila na 275 milionů korun. Zadní část domu poškodil výbuch nejvíce a posunul některé nosné zdi až o osm centimetrů. Tím došlo mimo jiné k propadu stropů.
1846 Vznik

Dům číslo popisné 334 stojí na Smetanově nábřeží a svojí zadní fasádou se obrací do Divadelní ulice. Klasicistní stavba podle plánů Františka Wolfa byla na místě domů zbořených při stavbě mostu Františka I. postavena v letech 1846 až 1848. Hlavní průčelí podle návrhu Bernarda Gruebera, předsedy regulace staroměstského nábřeží.

Články

14. července 2017
Obchod, galerie, kavárna. SmetanaQ je činžák plný designu
27. února 2017
Část domu v pražské Divadelní ulici bude patřit umělcům. Další rekonstrukci ale musí povolit statici
11. srpna 2016
Tři roky po výbuchu v centru Prahy vznikají v domě ateliéry i kavárna
9. květen 2013
Podívejte se na výbuch v Divadelní ulici. Střepy létají vzduchem
30. dubna 2013
Výbuch v centru Prahy: Škoda na domě se odhaduje na 10 milionů, zraněno bylo 43 lidí
29. dubna 2013
Výbuch pobořil dům u pražského Národního divadla, zranil desítky lidí

Knihy

Externí galerie (foto / video)

8. dubna 2015
ČR - Praha - výbuch plynu - Smetanovo nábřeží

Odkazy

FB

Majitelé nemovitosti

Mapa

Autor karty Rendy aktualizováno: 15. října 2022

Diskuze Přidat komentář

K tomuto objektu neexistují žádné komentáře.