Wolkerova Lesní vila

TISK DOPLNIT KARTU
Objekt
Vila
Stav: Stavební úpravy
Adresa mapa
Wolkerova 258
460 15 Liberec 15
Liberec
50° 46' 34.3'', 15° 5' 23.3''
Osoby spjaté s nemovitostí
Majitel: (katastr)
Majitel komunikuje
Architekt: Schmeissner Jacob

Doplňující informace

Schmeissner vypracoval pro Liebiegy v letech 1901–06 letní sídlo ve svahu pod Výšinou. Waldvilla (Lesní vila) čp. 258–XV ve Wolkerově ulici anticipuje Schmeissnerovu následující tvorbu, která vychází z proudu barokizující moderny. Formálně i dispozičně se Schmeissner inspiroval francouzským typem zahradního zámku maison de plaisance. Dvoupodlažní budova má obdélný půdorys se dvěma postranními pavilony a je zastřešena mansardovou střechou, z níž vystupuje čtyřboká věžička s cibulovou bání. Pavilony jsou zastřešeny samostatně, mansardovou střechou. Vila je umístěna na vysokém soklu z hrubě opracovaných žulových kvádrů. Hlavní průčelí je pětiosé, orientované na západ a s předsazenou terasou. Přístup na ni zprostředkovává široké, barokně tvarované konvexní schodiště. Z terasy se do objektu vstupovalo původně třemi půlkruhovými vstupy, oddělenými pilastry s iónskými hlavicemi a dvěma kovanými lucernami. Nad vstupy v patře byla tři rozměrná obdélná okna, před která byla předložena horní, vyhlídková terasa. V zadním traktu vily se nalézá předsazený vedlejší vchod s hrázděným patrem nad přízemní předsíní. Areál vily doplňuje rozsáhlá zahrada ve formách anglického krajinářského parku, střídmě obohacená drobnými zídkami a dalšími architektonickými prvky. Ještě za svého života vilu Heinrich Liebieg ve své závěti odkázal svým opatrovnicím a po jejich smrti měla připadnout městu pro sociální účely. To ji v roce 1920 darovalo nemocenské pokladně, která zde zřídila zotavovnu. To mělo za následek utilitární úpravy objektu, mj. zasklení vyhlídkové terasy a přestavbě interiérů. Další úpravy podle návrhu místního architekta Künzela byly provedeny na začátku druhé světové války, při přeměně vily na župní školicí středisko. Dva boční vchody hlavního průčelí byly změněny na okna, zadní vchod byl zazděn. Vilu podle Künzelova návrhu doplnil vedlejší, provozně obytný soubor čp. 432–XV, obsahující dva byty pro pomocný personál a garáž. Architektonicky vile přizpůsobený soubor má podobu klasicistní usedlosti včetně reprezentativní brány. [1]

Časová osa

2017 Stavební úpravy

Vila je v postupné rekonstrukci a je obývána.
2005 Ve vile se natáčel film z období války s názvem Krev zmizelého. Po natáčení filmu ve vile zůstal i kašírovaný krb, který tam předtím nebyl.
1993 Prázdný

Vila je prázdná a chátrá.
1964 Až do roku 1993 byla vila využívána jako dětská psychiatrie.
1945 Od srpna byla vila využívána jako plicní sanatorium.
1938 V době 2. sv. války vila sloužila jako župní školící středisko NSDAP.
1920 Vila připadla městu, které ji darovalo nemocenské pokladně, která v ní zřídila zotavovnu, která zde byla až do roku 1935.
1906 Císař Franz Josef během pobytu v Liberci (21. až 23. června) navštívil také Harcov, konkrétně Lesní vilu (Waldvilla) a poté přehradu s výstavištěm. U Lesní vily byl císař uvítán baronem Johannem Liebiegem, paní Lucií von Mallmann, která předala kytici růží, a Ernstem von Mallmann, nadporučíkem dragounů.
1904 Vznik

Lesní vilu si nechal postavit jako své letní sídlo baron Johann Liebieg.. Ještě za svého života Heinrich Liebig vilu odkázal svým opatrovnicím.

Články

11. prosince 2021
Lesní vila má nového majitele, chátrající památku opraví spolu s hoteliérem - regiony.impuls.cz
17. dubna 2016
V lese ubodal zdravotní sestru a zmizel v zahraničí
14. srpna 2013
Wolkerovo sanatorium. Tajemné místo s nejasnou budoucností
13. července 2012
Filmové drama Krev zmizelého vznikalo na Liberecku

Knihy

Externí galerie (foto / video)

7. března 2020
Tak dnes vypadá Wolkerovo sanatorium.
30. října 2016
Bývalé Wolkerovo plicní sanatorium, zvané Lesní vila
2. srpna 2013
Wolkerovo sanatorium z výšky
19. květen 2013
Na Liberecou Výšinu (Wolkerovo sanatorium) - foto Vojtěch Vimmer

Odkazy

FB

Majitelé nemovitosti

1904
Liebieg Heinrich
profil

Mapa

Autor karty Rendy Spoluautoři: Spirala, maricern aktualizováno: 12. prosince 2021

Diskuze