Administrativní budova parního mlýna a pekáren Odkolek z let 1910-1911 od architekta Huberta Gessnera je velmi kvalitním příkladem architektonické moderny. Areál s odkrytou tektonikou v kontrastu s neomít. řežným zdivem a sochařskými prvky geom. moderny (koule, kužel, krychle). Admin. budova má kromě obvodového pláště geom. členěného, zachovány i vnější truhlářské prvky, ve hmotě je drobnější než sousední mlýn, stále ale reprezentativní. Objekt na obdélném půdorysu se zdůrazněným oblým ukončením průčelní stěny. V interiéru je dvojice schodišť s dochovaným zábradlím propojující kancelářský provoz. Dochované jsou masivní dubové vstupní dveře, drobná kování, částečně terasové podlahové povrchy. [1]
10/2021
Stavební úpravy
Z historické budovy zbyla jen čelní fasada, která bude využita v rámci nového projektu. Demolice novodobých objektů pokračuje. Na ohradní zdi jsou panely s vizualizací budoucího stavu.
10/2020
Prázdný
Bourání patrně již začalo. Z nápisu Odkolek na fasádě zůstala už jenom poslední tři písmena. (viz foto v galerii)
8/2019
Prázdný
Metrostav Development zde hodlá vybudovat novou čtvrť. Celý areál má 5,5 hektaru. Kromě revitalizace administrativní budovy a zachování fasády bývalého mlýna, zůstanou i železniční koleje a komín.
[3]
5/2019
Prázdný
V květnu 2019 je areál stále prázdný, majetkově patří společnosti Rezident Park 1 s.r.o, ta je svázána s Metrostav Development.
2017
Prázdný
V r. 2017 odkoupila rozlehlý pozemek společnost Metrostav Development, která zde chce postavit bytové domy a obchody. Podle zveřejněných materiálů by měla zůstat admistrativní budova, která je památkově chráněná, a monumentální fasáda bývalého mlýna.
[2]
2006
Prázdný
V roce 2006 došlo k prohlášení stavby kulturní památkou (týká se administrativní budovy). Vlastníkem továrny je FIN Group (Finanziaria Immobiliare Monferini), která kromě Itálie operuje v Bulharsku, Černé Hoře a České republice. Studio Capelli Architettura & Associati připravilo ve spolupráci s domácí společností Helika už v roce 2007 pro FIM Development projekt Odkolek
2005
Prázdný
V pekárně se přestává péct chleba.
1994
Používaný
K 1. 1. 1994 byla zaregistrována firma Odkolek, a. s. K 1. 1. 2007 fúzovaly firmy Odkolek, a.s. a Delta pekárny, a.s., vzniká akciová společnost United Bakeries. To už se u Odkolků ve Vysočanech nepeče, výroba se přesunula do nové pekárny Odkolek na Vidouli na okraji sídliště Nové Butovice. Firma Odkolek, a.s. ještě stačila vyjádřit svůj nesouhlas s prohlášením továrny za kulturní památku a podpořit jej doložením stavu, který sama způsobila. Prohlášena byla tak jen třípodlažní správní budova, proti dominantním hmotám sila, mlýnice a moučnice drobná stavba.
1975
Stavební úpravy
Budova někdejšího mlýna (parc.č. 1244/5) nebyla rozhodnutím MK prohlášena za památku z důvodů, že prošla v l.1975-1983 celkovou rekonstrukcí, kdy byla ostraněna dobová strojní a technologická zařízení, rovněž statický posudek nebyl příznivý. Dodnes se ale jedná o pozoruhodnou architekturu s charakteristickým cihelným pláštěm.
[1]
1947
Používaný
Po osvobození pokračuje společnost Odkolek pod národní správou a v roce 1947 je znárodněna. Národní podnik Odkolek, do něhož jsou začleněny další znárodněné podniky, se od roku 1950 jmenuje Pražské pekárny a mlýny, národní podnik, a od roku 1954 slučoval všechny pražské pekárny a holešovický mlýn
1918
Používaný
V noci z 1. na 2. května 1918 zachvátil továrnu požár a obnova se stala příležitostí pro rozšíření závodu. Projekt byl ředitelem Schuckem opět zadán Hubertu Gessnerovi. Jednotný a přitom rozmanitý výraz továrny nenarušily ani dostavby ze 30. let, naopak jej obohatily o lapidární puristické formy železobetonových konstrukcí.
1913
Používaný
Továrna, spuštěná 1. března 1913, patřila mezi největší v Rakousku-Uhersku; denně zpracovávala 50 tun obilí a vyráběla z něj 50 000 bochníků chleba. Areál tvoří podle průběhu výroby od západu: železobetonové obilní silo o kapacitě 1 000 tun, čistírna obilí, tvořená šestipodlažním železobetonovým skeletem, osazená věží s vodním rezervoárem, a na ni navazující šestipodlažní mlýnice, zděná, s dřevěnou vnitřní konstrukcí, ztuženou litinovými sloupy, a opět železobetonový trakt moučnice. Zezadu na mlýnici v úrovni přízemí navazují haly parní strojovny (450 HP) a kotelny s vysokým komínem.
[4]
1912
Vznik
V červnu roku 1912 byla veřejná obchodní společnost František Odkolek, provozující pekárnu, která byla součástí Sovových mlýnů na Kampě, přeměněna na akciovou společnost za účasti pražské Úvěrní banky a vídeňské Anglo-rakouské banky. Její vznik iniciovali velkoobchodníci s moukou: Alexander Schück (1871–1935), který ji vedl coby generální ředitel, a Alfred Katz, který se stal provozním ředitelem. Projekt moderní továrny na chléb ve Vysočanech vytvořili vídeňští žáci Otto Wagnera, architekti Hubert a Franz Gessner. Budovy provedla firma stavitele Matěje Blechy (1861–1919).
[4]