U Zlatotepců“ (U Zlaté Hory)

TISK DOPLNIT KARTU
Objekt
Městský dům
Stav: Stavební úpravy
památkový katalog
Adresa mapa
U Radnice 12
110 00 Praha 1
Hlavní město Praha
50° 5' 14.3'', 14° 25' 9.5''
Osoby spjaté s nemovitostí
Majitel: Hlavní město Praha (IČ 00064581) (katastr)
Architekt: neznámý nebo nevyplněný

Doplňující informace

Hloubková středověká parcela byla zastavěna v době románské objektem, z něhož se zachovaly neúplné zdi obdélného sklepa vpravo při původní uliční čáře. Dům stál na nároží již ve středověku zaniklé uličky, která probíhala mezi domy čp. 11 – 12 a spojovala Linhartskou ulici se Staroměstským náměstím. Po gotické přestavbě byl dům již dvoupatrový. Z této doby pochází většina sklepů a obvodové zdivo přízemí i 1. patro. Z pozdně gotické přestavby kolem roku 1500 se zachovaly dva portálky s přetínanými pruty.

Časová osa

2019 Stavební úpravy

Dům se opravuje, zvažuje se stejné využití jako u domů využívané Pražským kreativním centrem
2006 Prázdný

Úřad Magistrátu sestěhoval úředníky z radničních domů do pronajatého Škodova paláce. Radniční domy se ocitají prázdné.
1939 Stavební úpravy

Rozsáhlejší úpravy se pak uskutečnily ještě po roce 1939, kdy dům byl provozně upravován pro potřeby radnice a propojen se sousedními.
1740 Stavební úpravy

Dnešní podobu však dala domu až vrcholně barokní přestavba ze 40. let 18. století. Dosavadní hloubková parcela byla rozšířena na severní straně o krátké dvouosé křídlo, což umožnilo komponovat do ulice šířkovou barokní fasádu palácového charakteru. Zároveň bylo znovu zklenuto přízemí, vloženo nové schodiště a nově řešena dispozice parter.
1571 Stavební úpravy

V roce 1571 koupil dům zlatokopec Kunrád Šuster a nechal jej „znamenitě přestavět“. Tehdy vznikl název „U Zlatotepců“ nebo „U Zlaté Hory“. Přestavěn byl nový uliční trakt s podloubím, takže kolem poloviny 17. století zde stál dvoupatrový nárožní dům se dvěma trojůhelníkovými štíty a čtyřmi arkádami podloubí v dnešní uliční čáře.
1500 Vznik

Hloubková středověká parcela byla zastavěna v době románské objektem, z něhož se zachovaly neúplné zdi obdélného sklepa vpravo při původní uliční čáře. Dům stál na nároží již ve středověku zaniklé uličky, která probíhala mezi domy čp. 11 – 12 a spojovala Linhartskou ulici se Staroměstským náměstím. Po gotické přestavbě byl dům již dvoupatrový. Z této doby pochází většina sklepů a obvodové zdivo přízemí i 1. patro. Z pozdně gotické přestavby kolem roku 1500 se zachovaly dva portálky s přetínanými pruty.

Články

Knihy

Externí galerie (foto / video)

Odkazy

FB

Majitelé nemovitosti

8. října 2017
Hlavní město Praha

Mapa

Autor karty pe.zeman Spoluautoři: Rendy aktualizováno: 7. února 2021

Diskuze Přidat komentář

K tomuto objektu neexistují žádné komentáře.