Stavební vývoj restaurace odráží změny využití celého areálu obory. Původně barokní stavba dnes representuje neogotickou stavbu provedenou podle plánů předního architekta B.Grubera, který se orientoval právě na gotický sloh. Obdélná patrová budova s dvěma hranolovými věžicemi na bočních stranách, rizalitem uprostřed zadní fasády a arkádou ? promenádou před průčelím a na bočních stranách. Na střeše arkády byla terasa obehnaná novogotickým zábradlím, které se nedochovalo. Oblouky arkády jsou segmentově sklenuty, s profilovanou archivoltou. Většina oken je rovněž segmentově ukončena, rámována jsou profilovanou římsou sledující tvar okna. Fasádu člení lisenové rámce se zubořezem, korunní římsu nesou drobné konzolky. Ve střední části budovy je velký sál zaklenutý neckovou klenbou. U restaurace stojí bývalý litinový hudební pavilon. Má polygonální půdorys. Sloupy s dekorativní patkou a hlavicí nesoucí dekorativní kovaný mřížový vlys. Pavilon zakrývá nízká jehlancová stříška. [10]
3/2021
Stavební úpravy
Dnes je restaurace (venkovní opravy) opět v plné kráse. Architekti dokončili 1. etapu obnovy, ta spočívala v restaurování vnitřních i vnějších stavebních prvků, interiérů a arkád. Následně se zaměří na stavbu kolonády s výdejními okénky a toalet v zahradě Kaštance. Obnoven bude nyní demontovaný hudební litinový altán z konce 19. st., který byl původně dovezen z železáren ze Slovinska," uzavírá odborník z ateliéru Hulec a Špička Architekti. Kvůli restaurátorským pracím a nedostatku financí z rozpočtu Prahy se dostavba v minulosti přerušila, magistrár s otevřením počítá v létě 2022.
[11]
12/2019
Práce na Šlechtově restauraci, tedy stavební část, by měly skončit k 31. prosinci 2019. V této době by měl být vysoutěžen nájemce a provozovatel. Po skončení rekonstrukce se má o restauraci starat městská firma Obecní dům, která najde provozovatele restaurace. Předpoklad otevření gastrozařízení je proto odhadem duben květen 2020.
[1]
8/2019
Stavební úpravy
Obnova Šlechtovy restaurace pomalu končí, provozovat ji bude Vinohradský Pivovar. Byl vybrán z 6 přihlášených provozovatelů (Praha jich původně oslovila 10, 6 projevilo zájem). Znovuotevření plánuje hlavní město přibližně na červen příštího roku. Kromě občerstvení založeném na tradičním českém jídle se zde budou konat divadelní i koncertní představení.
[7] [8] [9]
6/2017
Stavební úpravy
Začala dlouhodobě očekávaná rekonstrukce objektu.
2015
Probíhá příprava rekonstrukce objektu (plánované dokončení r. 2017?).
2011
V červnu došlo nad Šlechtovou restaurací k sesuvu půdy a k vyvrácení dřevin na zadní fasádu Šlechtovy restaurace. Bylo provedeno zajištění svahu, kácení nestabilních stromů a realizována nová opěrná stěna za Šlechtovou restaurací. Objekt měl v tu dobu již po dobu dvou let překryté všechny tři fasády směřující do Královské obory plachtami s přibližnou vizualizací stavby, tyto plachty byly připevněny na lešení sestavené u stěn tří fasád kulturní památky.
2009
Byla zpracována dokumentace zajištění stavby před ražbou průzkumné štoly. V souvislosti se stavbou tunelu městského okruhu bylo v objektu Šlechtovy restaurace provedeno statické zajištění objektu, přelepy maleb, statické zajištění štukových prvků a detailů stavby, další transfery štukových prvků a demontáž litinového altánu včetně popisu jednotlivých dílů a jeho uskladnění.
2008
Bylo vydáno odborné vyjádření k restaurování interiérů, zajištění nástěnných maleb a štuků, demontáž kovového altánu u Šlechtovy restaurace.
2003
Byla zpracována a NPÚ ÚOP HMP předložena projektová dokumentace zajištění stavby před ražbou průzkumné štoly.
2002
Povodeň zatopila Šlechtovu restauraci až do výšky 4 metrů.
2001
Oprava Šlechtovy restaurace byla schválena na zasedání obvodního zastupitelstva, ale v zápětí musela ustoupit důležitějším projektům.
1996
Vznikla Občanská iniciativa pro podporu znovuzrození Šlechtovy restaurace, s tímto sdružením se spojila i Městská část Praha 7 a se Spolkem přátel bezbariérového divadla Královská obora začala usilovat o záchranu této památky.
1980
Po krátké době chátrající objekt znovu postihl požár.
1978
Restauraci poprvé postihl požár.
1960
Prázdný
Minimálně udržovaná restaurace byla kvůli havarijnímu stavu uzavřena.
1958
Restaurace zapsána jako kulturní památka
1948
Po 2. sv. válce byla restaurace znárodněna, chvíli ještě sloužila jako lidová hospoda, ale pak začala chátrat a v 60. letech 20. století byla díky svému havarijnímu stavu uzavřena.
1885
Restauraci si pronajal Václav Šlechta, který teprve přispěl ke slávě „Šlechtovky“.
1855
Stavební úpravy
Až do tohoto roku měla restaurace původní podobu barokního zámečku. V tomto roce byla rozšířena o verandu s terasou a přestavěna Bernardem Grueberem v novogotickém slohu.
1804
Královská obora byla otevřena veřejnosti. Tehdy si pražský kavárník Václav Steinitz budovu, nazývanou tehdy Dolním letohrádkem, pronajal a začal zde provozovat restauraci.
1692
Stavba letohrádku byla dokončena. Ve výklenku proti vchodu byla umístěna umělá krápníková jeskyně tzv. grotta s fontánou a bronzovou plastikou Neptuna. Císařský dvůr, který pobýval převážně ve Vídni, však letohrádek příliš nevyužíval, proto se v něm skladovalo seno a býval rychle upravován jen před návštěvou císaře.
1689
Vznik
Z iniciativy hraběte Kryštofa Františka Vratislava z Mitrovic byl postaven barokní letohrádek určený císaři Svaté říše římské Leopoldovi I. Stavitelem se stal snad J. A. Cannevalle – dvorní zednický mistr spolupracující s významným architektem J. B. Matheyem. Letohrádek byl koncipován jako varianta na Šternberský zámeček v Troji. Původně šlo o dvoukřídlou stavbu s převýšeným patrovým sálem ve středním traktu. Vnitřní výzdobu provedl malíř Jan Jakub Steinfels. Na stropní fresku umístil antické bohy – Apollóna s Venuší a Amorem, Dianou, Merkurem, Jupiterem, Marsem a Saturnem.