Hospodářský dvůr Šumná

TISK DOPLNIT KARTU
Objekt
- Hospodářský dvůr
Stav: Prázdný
památkový katalog
Adresa mapa
Šumná 2
431 51 Klášterec nad Ohří 1
Chomutov
50° 22' 35.4'', 13° 8' 51.3''
Osoby spjaté s nemovitostí
Majitel: (katastr)
Architekt: neznámý nebo nevyplněný

Doplňující informace

Lehce obdélný, průjezdný dvůr pod hradem Šumburk pochází z 18. stol.. Na východní straně se nachází samostatná budova stájí. Je spojena zdmi, dříve s branami, se západním objektem o půdorysu U. Dnes jsou objekty bez střech, jde spíše o zříceniny. Přízemní hospodářský objekt čp. 3 je ze západní strany vymezen domem čp. 1, na východní straně pak objektem čp. 4. Dochovalo se pouze obvodové těleso. Hospodářský objekt na jižní straně areálu (čp. 4) je dochován pouze v obvodovém zdivu. [1] Čtyřkřídlá dispozice kolem pravoúhlého dvora s 2 branami. Na severní straně isolovaná budova stájí, na jejíž nároží se napojuje zeď s vchodem a vjezdem, pokračující trojkřídlým propojeným komplexem budov. V přední části obytné využití - v levém křídle ploché stropy, v pravém barokní křížové klenby. Nároží těchto křídel armováno plochou bosáží. Stěny stáje rozčleněny lisénovými rámy, uvnitř s českými klenbami na masivních sloupech. Štíty s kasulovým a oválným oknem, dole dvě nízká okna, sluneční hodiny.  Po stranách a na vrcholu koule. Polovalbové střechy s taškami. Vjezdy původně zaklenuty stlačenými oblouky, dnes odstraněnými. (Evidenční list kulturní památky - původní)

Časová osa

2/2022 Prázdný

Celý areál je na pokraji zániku - bez střech, krovů, stropů, omítek, podlah, zarostlý náletovou zelení. Vlastník o něj dlouhodobě nepečuje. (NPÚ - zápis ze 3.2.2022)
2018 Prázdný

Dnes jsou objekty bez střech, jde spíše o zříceniny.
1967 Používaný

V roce 1967 opraveno, při tom sneseno klenutí bran včetně kamenných doplňků. Vlastníkem byl Státní statek Šumná. Sloužilo zemědělským účelům a k bydlení. (Evidenční list kulturní památky - původní)
1958 Památkově chráněno od 3. 5. 1958 [1]
1561 Stavební úpravy

Po r. 1560 u poplužního dvora byla postavena nová tvrz. [1]
1512 Vznik

Původ osady se váže k vzniku poplužního dvora, poprvé zmíněného roku 1512 jako hospodářské součásti hradu.[3]
1501 Vznik

Jedná se o objekt renesančního poplužního dvora, který vznikl v 16.století a jeho část o půdorysu L je dodnes (2018) zachována (bez kleneb), zbytek staveb je pozdějšího data. Na východní straně se nachází samostatná budova stájí. Je spojena zdmi, dříve s branami, se západním objektem o půdorysu U.

Články

10. března 2014
Šumná zřícenina hradu Šumburka a tristní rozvaliny statku po ním – Novinky.cz

Knihy

Externí galerie (foto / video)

Odkazy

FB

Majitelé nemovitosti

Mapa

Autor karty Spirala Spoluautoři: Rendy, maricern aktualizováno: 13. květen 2022

Diskuze Přidat komentář

K tomuto objektu neexistují žádné komentáře.