Vila Tauber & Fischl

TISK DOPLNIT KARTU
Objekt
Vila
Stav: Prázdný
Adresa mapa
U vinných sklepů 145
19000 Praha – Vysočany
Hlavní město Praha
50° 6' 47.6'', 14° 30' 0.8''
Osoby spjaté s nemovitostí
Majitel: (katastr)
Architekt: neznámý nebo nevyplněný

Doplňující informace

Máte k objektu informace / fotografie? Použijte nahoře vpravo "doplnit kartu", kde se můžete stát také autorem / spoluautorem této karty.

Časová osa

2014 V roce 2014 se mluvilo o celkové revitalizaci areálu a o tom, že by ve vile měla do konce roku 2017 vzniknout certifikovaná laboratoř, školicí středisko pro konání sommeliérských kurzů nebo prostory pro ukázky výroby vína.
1999 Prázdný

Celý areál je dnes pronajímán jako sklady. Vila sama je od roku 1999 prázdná, značně omšelá a původně malebné vyznění této dominanty zasazené v kopci nad Vysočany poškozuje těsné sousedství utilitárních přístaveb, zanedbané okolí a blízkost frekventované estakády na Prosek.
1996 Vinařské závody ve Vysočanech byly zrušeny.
1969 Spadaly pod České vinařské závody. Byl zde stáčen proslulý Pražský výběr. Ve vile byly později zřízeny dětské jesle.
1954 Spadaly vinné sklepy pod Pražské vinařské závody.
1948 Část rodiny, která se vrátila z exilu roku 1946, usilovala o navrácení majetku, ale její snahu definitivně zhatilo znárodnění v roce 1948, kdy firmu převzal Velkodistribuční družstevní podnik Praha.
1931 Došlo ke spojení s karlínskou firmou J. B. Fischl a vzniku nového názvu firmy „Tauber und Fischl“. Dva roky na to byla rodina Tauberových z firmy vyplacena a podnik vedli do okupace bratři Robert a Max Fischlovi. Ve vile za války sídlilo gymnázium a arizovaný podnik byl místem častých společenských zábav příslušníků okupačních úřadů a vojsk. Proto se navzdory dramatům doby firma udržela v dobrém stavu, i své jméno si zachovala.
1891 Vznik

Zakladatelé společnosti Vilém a Evžen Tauberovi provozovali vinné sklepy od roku 1866 v Karlíně, ale z obav před zvýšenou hladinou spodní vody při povodních raději firma přesídlila roku 1891 do Vysočan.
Zde vznikl závod pro uskladnění a zpracování vína s kapacitou 8000 lahví denně a firma patřila k významným importérům vín cizích značek. Kromě toho produkovala vlastní vína desertní a medicinální. Součástí areálu se stala i výše ve svahu položená vila majitelů – v patře se nacházel byt a v přízemí kanceláře.

Články

Knihy

Externí galerie (foto / video)

Odkazy

FB

Majitelé nemovitosti

Mapa

Autor karty Rendy Spoluautoři: karaspatrik aktualizováno: 20. listopadu 2018

Diskuze Přidat komentář

K tomuto objektu neexistují žádné komentáře.