Máte k objektu informace / fotografie? Použijte nahoře vpravo "doplnit kartu", kde se můžete stát také autorem / spoluautorem této karty.
2018
Továrna stále chátrá. Na místě je několik staveb z 19. stol., i pozdějších, evidentně z dob komunismu. Ty se nacházejí v horní části údolí. Kromě toho v areálu najdeme i starou štolu, dlouhou jen několik metrů. Zda je to starší pozůstatek po dolování (takových je v bohnických svazích více) nebo zda štola nějak souvisela s továrnou, těžko říci. Už mimo areál, v horní části údolí, se nachází bunkr (nejde o bojový objekt), který zřejmě souvisel s továrnou.
1990
Prázdný
Továrna fungovala až do 90. let 20. století, poslední roky své existence produkovala údajně už jen zábavní pyrotechniku. Pak se z části budov stala skladiště, zbytek se rozpadá a zarůstá vegetací.
1948
Po znárodnění byla továrna začleněna do n. p. Zbrojovka Brno.
[1]
1923
V roce 1923 zde zřídil Ing. Jaroslav Velinský, ředitel Janečkovy zbrojovky, muniční továrnu, kterou převzala po okupaci firma Berker.
[1]
1918
Po rozpadu monarchie se výrobní program dynamitky sice zaměřil na průmyslové trhaviny chloratit a astralit, avšak podnik ztrácel svůj význam, až byl provoz zcela zastaven.
[1]
1870
Vznik
Továrnu na výrobu dynamitu otevřel nedaleko Bohnic r. 1870 sám Alfred Nobel, vynálezce dynamitu. O tom, že provoz v továrně (ve své době nakrátko největší v Evropě) se neobešel bez nehod, svědčí výstřižek z dobového tisku (viz galerie obrázků) popisující dvě exploze - k první došlo už v r. 1870, ke druhé hned počátkem roku následujícího. Tu údajně způsobil dělník, který urychloval činnost plničky dynamitových patron tím, že do ní bušil. Mrtví z výbuchů v továrně bývali údajně pohřbíváni na bohnickém hřbitově, který se dodnes dochoval.