Dynamitka Bohnice

TISK DOPLNIT KARTU
Objekt
Chemický
Stav: Prázdný
Adresa mapa
V Zámcích 42
181 00 Praha 81
Hlavní město Praha
50° 8' 34.7'', 14° 23' 58.0''
Osoby spjaté s nemovitostí
Majitel: HERAKLION, a.s. (katastr)
Architekt: neznámý nebo nevyplněný

Doplňující informace

Máte k objektu informace / fotografie? Použijte nahoře vpravo "doplnit kartu", kde se můžete stát také autorem / spoluautorem této karty.

Časová osa

2018 Továrna stále chátrá. Na místě je několik staveb z 19. stol., i pozdějších, evidentně z dob komunismu. Ty se nacházejí v horní části údolí. Kromě toho v areálu najdeme i starou štolu, dlouhou jen několik metrů. Zda je to starší pozůstatek po dolování (takových je v bohnických svazích více) nebo zda štola nějak souvisela s továrnou, těžko říci. Už mimo areál, v horní části údolí, se nachází bunkr (nejde o bojový objekt), který zřejmě souvisel s továrnou.
1990 Prázdný

Továrna fungovala až do 90. let 20. století, poslední roky své existence produkovala údajně už jen zábavní pyrotechniku. Pak se z části budov stala skladiště, zbytek se rozpadá a zarůstá vegetací.
1948 Po znárodnění byla továrna začleněna do n. p. Zbrojovka Brno.[1]
1923 V roce 1923 zde zřídil Ing. Jaroslav Velinský, ředitel Janečkovy zbrojovky, muniční továrnu, kterou převzala po okupaci firma Berker.[1]
1918 Po rozpadu monarchie se výrobní program dynamitky sice zaměřil na průmyslové trhaviny chloratit a astralit, avšak podnik ztrácel svůj význam, až byl provoz zcela zastaven.[1]
1870 Vznik

Továrnu na výrobu dynamitu otevřel nedaleko Bohnic r. 1870 sám Alfred Nobel, vynálezce dynamitu. O tom, že provoz v továrně (ve své době nakrátko největší v Evropě) se neobešel bez nehod, svědčí výstřižek z dobového tisku (viz galerie obrázků) popisující dvě exploze - k první došlo už v r. 1870, ke druhé hned počátkem roku následujícího. Tu údajně způsobil dělník, který urychloval činnost plničky dynamitových patron tím, že do ní bušil. Mrtví z výbuchů v továrně bývali údajně pohřbíváni na bohnickém hřbitově, který se dodnes dochoval. 

Články

15. květen 2010
Z metropole - Alfred Nobel otevřel továrnu na dynamit

Knihy

Externí galerie (foto / video)

5. září 2018
Autor externí galerie: Panellmann14
11. ledna 2014
mbkfish.rajce.idnes.cz

Odkazy

Příspěvky na Facebook stránce "Prázdné domy"

Majitelé nemovitosti

11. listopadu 2017
HERAKLION, a.s.

Mapa

Autor karty Rendy (Radomír Kočí) aktualizováno: 6. září 2018

Diskuze Přidat komentář

K tomuto objektu neexistují žádné komentáře.