Drobný dvoupodlažní městský dům s mansardovou střechou. Demolován v roce 2015. [5]
2016
Spor o demolici historického domu v Soukenické ulici v centru Prahy může skončit u evropského soudu. Podle ministerstva pro místní rozvoj (MMR) a magistrátu byla demolice, kterou nařídil stavební úřad Prahy 1, nezákonná. Investor se zavázal zachovat historické sklepy, vrata a krov, které jsou po demolici uchované.
[3]
10/2015
Zaniklý
Na základě vlastních zjištění a vyžádaných posudků pak stavební úřad Prahy 1 rozhodl bez váhání 9. října 2015 o demolici domu, s níž majitel firma Bau-Invest započal ještě téhož dne. Odvolání bylo sice možné, ale nemělo odkladný účinek.
[4]
8/2015
19. srpna 2015 oznámil jeden ze sousedů, že se z historického domu v Soukenické 12 line divný zápach. V tu chvíli měl již investor připravenou toxikologickou analýzu jako podporu svého záměru demolice domu. Stavební úřad nechal toxikologický rozbor ověřit další analýzou, jejíž závěry vyzněly jednoznačně v neprospěch zachování stavby. Média hojně citovala vysvětlení investora, že v domě mezi válkami pracovala laboratoř na výrobu léčiv, a při požáru v roce 1935 se prý s hasební vodou chemikáliemi kontaminovaly konstrukce domu.
[4]
5/2015
Podle sdělení sousedů byla o víkendu 30.-31. května 2015 sejmuta ze střechy domu krytina a obnažený krov byl pak odstraněn ve dnech 10.-12. července. Pokud byly víkendové termíny zvoleny proto, aby se nedala nelegální stavební činnost okamžitě nahlásit na stavební úřad a s jeho pomocí zastavit, záměr vyšel dokonale. Proč byl krov tak náhle odstraněn a historický dům vydán napospas dešti a dalším vlivům počasí, bylo možné vysvětlit jen tak, že investor zahájil etapu cílené devastace domu směřující k jeho likvidaci.
[4]
2012
Rozhodnutí bylo v roce 2012 na základě tohoto odvolání magistrátním stavebním odborem zrušeno a vráceno Praze 1 k novému projednání. Schvalovací proces prošel v dalších letech ještě několika kolečky.
[4]
2011
Stavební úřad Prahy 1, na základě kladného památkářského stanoviska, vydal v roce 2011 k projektu územní rozhodnutí. Sousedé z okolních domů, jejichž četné námitky vůči projektu nebyly v dokumentu dostatečně zohledněny, se z titulu účastníků řízení odvolali.
2010
Projekt novostavby ve vnitrobloku se ustálil v podobě dvou osmipodlažních obytných věží vyrůstajících na dvou podzemních a jednom nadzemním podlaží. Historický objekt Soukenicka 12 má být zachován.
[4]
2009
Společnost na sebe upozornila zahájením dosud nepovoleného bourání dvorních křídel v již vyprázdněném domě, za což dostala od magistrátního památkového odboru pokutu milión dvě stě tisíc Kč, kterou zaplatila. Odstranění zbylého torza dvorního objektu bylo následně památkáři povoleno. Jde o typický postup: investor zasáhne do historických konstrukcí takovým způsobem, že náprava již není možná, tratí jen finanční částku na pokutě, naproti tomu ušetří čas za zdlouhavé a ve výsledku nejspíš neúspěšné vyjednávání.
[4]
2008
Prázdný
V roce 2008 stavební záměr převzala firma Bau-Invest Soukenická 12, která ukončila provoz zdejšího hostelu, dům zůstal prázdný.
[4]
2004
Od roku 2004 usiloval majitel zbořit dva historické domy (Soukenická 12 a Truhlářská 11), dotýkající se svými parcelami uvnitř bloku. Brzdil jej ale tuhý odpor sousedů bránících svůj životní prostor a památkářů chránících přilehlý historický dům.
[4]
1930
Ve 30. až 60. letech 20. století budova sloužila jako výrobna léčiv a chemická laboratoř.
[2]