ČSAD Sokolov, provozovna Kraslice (Továrna Bohland a Fuchs)

TISK DOPLNIT KARTU
Objekt
Spotřební
Stav: Používaný
památkový katalog
Adresa mapa
Lipová cesta 19
358 01 Kraslice
Sokolov
50° 19' 59.6'', 12° 30' 59.7''
Osoby spjaté s nemovitostí
Majitel: Město Kraslice (katastr)
Architekt: neznámý nebo nevyplněný

Doplňující informace

Jedná se o příklad kvalitně architektonicky zpracované industriální stavby, v níž se mísí historizující neorománské vlivy se secesními detaily. Jde o hmotný doklad průmyslového odvětví (hudebního nástrojařství), které bylo dobově jedním ze základů hospodářské prosperity města a jeho blízkého okolí. Továrna Bohland a Fuchs byla ve své době nejvýznamnějším výrobcem žesťových nástrojů v regionu. Z hlediska památkové péče je významnou značná míra autenticity dochování areálu. Předmětný areál lze označit za jednu z nejvýznamnějších technických staveb v regionu, které se zde z přelomu 19. a 20. století dochovaly.

Časová osa

2017 Areál využívají Technické služby Kraslice. Památkově chráněný třípodlažní objekt z počátku 20. století zůstal dochován v dobrém a téměř původním stavu. Patří k nejvýznamnějším technickým stavbám v regionu. Budova výrobny hudebních nástrojů vyrostla počátkem 20. století.
2013 Používaný

NPÚ popisuje stav stav továrny jako chátrající, nikoliv však zcela havarijní; chybí zábradlí na hlavním schodišti, dveře od historického trezoru i veškeré historické strojové vybavení. Město Kraslice ještě v roce 2012 zloději drancovaný areál koupila v tomto roce od ČSAD za 800 tisíc korun, v plánu má přesunout sem sběrný dvůr z předměstí Kraslic.
1948 Továrna byla zestátněna a Kraslice se staly střediskem výroby nástrojů dechových a bicích. Výroba hudebních nástrojů se však postupně soustředila jen do dvou objektů. Areál továrny Bohland a Fuchs později sloužil také jako garáže ČSAD Sokolov. Když jej později tento dopravce opustil, začal objekt chátrat a hrozilo jeho zničení.
1945 Po 2. světové válce se továrna stala součástí sdružení výrobců hudebních nástrojů Amati, které vzniklo v tomto roce na základě ustanovení družstva výrobců hudebních nástrojů sloučením všech dosavadních kraslických producentů hudebních nástrojů.
1925 Majiteli firmy byli Karel a Adolf Fuchsovi. Firma zaměstnávala v té době pět set dělníků a měla zastoupení v New Yorku, Londýně, Hamburgu, Madridu, Cařihradu, Aténách, Stockholmu, Buenos Aires a Sofii. Nabízela například i čtvrttónové trubky.
1899 Na konci 19. století měla firma 100 zaměstnanců, kteří ročně vyrobili až 2500 ks žesťových a 600 ks dřevěných dechových hudebních nástrojů a 400 ks vojenských signálních trubek. Firma vyráběla i bicí hudební nástroje, např. bubny, tamburíny a triangly.
1870 Bohlandovým společníkem se stal Martin Fuchs, který podnik zmodernizoval zavedením strojové výroby a parního pohonu, údajně prvního na Krušnohorsku. Fuchs tak vybudoval největší továrnu na žesťové hudební nástroje v Evropě. Hudební nástroje, k nimž patřily křídlovky, baskřídlovky, heligóny, pozouny, lesní rohy a činely. Začali používat název firmy „Bohland & Fuchs“ a na svých výrobcích uváděli ochrannou známku v podobě kotvy s písmeny „B“ a „F“. Vedoucím výroby byl Anton Dehmal, zkušený nástrojař, který se vyučil ve Vídni u Leopold Uhlmanna.
1850 Vznik

Firmu na výrobu hudebních nástrojů založil Gustav Bohland.

Články

26. dubna 2013
Historická továrna v Kraslicích se promění v třídírnu odpadu

Knihy

Externí galerie (foto / video)

1. července 2012
takatiky.rajce.idnes.cz

Odkazy

FB

Majitelé nemovitosti

24. listopadu 2017
Město Kraslice

Mapa

Autor karty Rendy (Radomír Kočí) Spoluautoři: pe.zeman, Klub historické techniky Praha aktualizováno: 17. února 2020

Diskuze Přidat komentář

K tomuto objektu neexistují žádné komentáře.