Hotel Monopol

TISK DOPLNIT KARTU
Objekt
Městský dům
Stav: Prázdný
Adresa mapa
Radotínská 50
252 28 Černošice
Praha-západ
49° 57' 37.3'', 14° 19' 26.8''
Osoby spjaté s nemovitostí
Majitel: (katastr)
Architekt: neznámý nebo nevyplněný

Doplňující informace

Původní plánová dokumentace se nedochovala, ale předpokládá se, že stavba pochází z doby kolem roku 1902. Přístavba sálu a dalších obytných místností proběhla v roce 1906. Podle plánové dokumentace z roku 1924 se pak od října 1924 do května 1925 realizovaly další stavební úpravy. Na stavbě se podíleli stavitelé Kusý a Majer. Původně rodinný dům přestavěný záhy v hotel s tanečním sálem byl od svého počátku důležitým společenským centrem obce. Je zřejmé, že si objekt uchoval charakter z doby přestavby z dvacátých let 20. století.

Stavba upoutá hrázděnou konstrukcí štítů a vyřezávanými doplňky zábradlí balkónu a věžičky zadního průčelí. Největší architektonický důraz je dán v nároží hlavního průčelí, otočeném směrem k nádraží. Vyniká zde balkón s kovaným zdobným zábradlím, seskupení obdélných okenních otvorů s dekorativními šambránami a polygonální zakončení věžičky s cibulovou plechovou stříškou a korouhvičkou ve vrcholu. Hlavní dveře do objektu jsou ve vstupní předsíni s obkladem z umělého kamene, do které se vstupuje otvorem zakončeným půlkruhovým obloukem. Rovněž interiér zůstal z velké části v původním stavu a uchovává řadu cenných detailů. Dochována jsou okna, většina původních dveří, zdobné kované zábradlí schodiště a dlažba. Prostor sklepa je zaklenutý segmentovou klenbou s výklenky a studnou. Cenná je současná půda, kde je dochováno původní neckovité zastropení tanečního sálu s hranolovými pilíři a barevnou květinovou výmalbou stěn (sál byl druhotně zastropen).

I když se hotel Monopol nepočítá k architektonicky nejvýraznějším černošickým stavbám, je bezesporu kvalitní ukázkou produkce místní stavební firmy Václava Majera s velkou mírou dochování.

zdroj: Bc. Šárka Koukalová, Národní památkový ústav

Časová osa

11/2017 Prázdný

Články

Knihy

Externí galerie (foto / video)

Odkazy

FB

Majitelé nemovitosti

Mapa

Autor karty jirka_mudr Spoluautoři: Rendy aktualizováno: 26. listopadu 2017

Diskuze Přidat komentář

K tomuto objektu neexistují žádné komentáře.