Původní plánová dokumentace se nedochovala, ale předpokládá se, že stavba pochází z doby kolem roku 1902. Přístavba sálu a dalších obytných místností proběhla v roce 1906. Podle plánové dokumentace z roku 1924 se pak od října 1924 do května 1925 realizovaly další stavební úpravy. Na stavbě se podíleli stavitelé Kusý a Majer. Původně rodinný dům přestavěný záhy v hotel s tanečním sálem byl od svého počátku důležitým společenským centrem obce. Je zřejmé, že si objekt uchoval charakter z doby přestavby z dvacátých let 20. století.
Stavba upoutá hrázděnou konstrukcí štítů a vyřezávanými doplňky zábradlí balkónu a věžičky zadního průčelí. Největší architektonický důraz je dán v nároží hlavního průčelí, otočeném směrem k nádraží. Vyniká zde balkón s kovaným zdobným zábradlím, seskupení obdélných okenních otvorů s dekorativními šambránami a polygonální zakončení věžičky s cibulovou plechovou stříškou a korouhvičkou ve vrcholu. Hlavní dveře do objektu jsou ve vstupní předsíni s obkladem z umělého kamene, do které se vstupuje otvorem zakončeným půlkruhovým obloukem. Rovněž interiér zůstal z velké části v původním stavu a uchovává řadu cenných detailů. Dochována jsou okna, většina původních dveří, zdobné kované zábradlí schodiště a dlažba. Prostor sklepa je zaklenutý segmentovou klenbou s výklenky a studnou. Cenná je současná půda, kde je dochováno původní neckovité zastropení tanečního sálu s hranolovými pilíři a barevnou květinovou výmalbou stěn (sál byl druhotně zastropen).
I když se hotel Monopol nepočítá k architektonicky nejvýraznějším černošickým stavbám, je bezesporu kvalitní ukázkou produkce místní stavební firmy Václava Majera s velkou mírou dochování.
zdroj: Bc. Šárka Koukalová, Národní památkový ústav