Zámek Střela

TISK DOPLNIT KARTU
Objekt
Zámek
Stav: V rekonstrukci
památkový katalog
Adresa mapa
Strakonice 1
386 01 Strakonice 1
Strakonice
49° 16' 1.1'', 13° 51' 13.9''
Osoby spjaté s nemovitostí
Majitel: (katastr)
Architekt: neznámý nebo nevyplněný

Doplňující informace

Máte k objektu informace / fotografie? Použijte nahoře vpravo "doplnit kartu", kde se můžete stát také autorem / spoluautorem této karty.

Časová osa

7/2018 Okolo zámeckého parku je nový plot, zámek je zabezpečen a nepřístupný. Špýchar pod zámkem je nabízen na prodej za 690 000 Kč.
2017 V rekonstrukci

Majitelem zámku je přednosta kliniky pracovního lékařství Fakultní nemocnice královských Vinohrad doc. MUDr. Evžen Hrnčíř, CSc., MBA. Ten je již majitelem i zámku Lovčice, který krásně zrekonstruoval a sám o sobě říká, že miluje vše staré a historické, což dává zámku naději na další budoucnost.
2007 Zámek je prázdná budova, ve které nic není. Firma plánuje rekonstrukci, tu ale komplikuje to, že střechy na zámku poškodil v tomto roce orkán. Svůj díl na devastaci objektu nesou i zloději.
2006 Prázdný

Zámek koupila firma Zámek Střela s.r.o., která sídlí v hlavním městě Riga a za kterou stojí zámožný lotyšský podnikatel. Na téže lotyšské adrese jsou zapsané i další dvě firmy, které vlastní zámek v Bezděkově u Klatov. Zámek Střela začal znatelně chátrat a často se stával terčem zlodějů. Místní majitele nikdy neviděli, viděla jej pouze původní majitelka zámku v Bezděkově Hana Meindlová.
1989 Zámek byl po revoluci vrácen v restituci původním obyvatelům, kteří zde bydleli až do roku 2006.
1948 V zámku byla po válce škola s internátem a nakonec okresní archiv.
1777 Zámek koupil strakonický vrchnostenský správce Josef Kraus, od něj jej koupil Erasmus Obst (majitel střelského a hoštického panství). Ve druhé polovině 19. století Obstové zámek celkově opravit a zámek vlastnili až do roku 1889.
1773 V majetku jezuitů zůstala Střela až do zrušení řádu v roku 1773 a pak připadla studijnímu fondu.
1720 Vznik

Zámek byl dostaven před tímto rokem. Jedná se o jednopatrovou budovu s půdorysem ve tvaru písmene D a pozdně barokním průčelím.
1661 Od tohoto roku spravuje panství klatovská jezuitská kolej. Za nich byl na místě bývalého hradu postaven zámek. Nejprve byla na zbořeništi dolního hradu vystavěna kaple a k ní později jižním směrem po svahu přistavěn barokní zámek.
1654 Dědic Jindřicha Václav Libštejnský, jezuita, odkázal panství roku jezuitskému řádu. Střelské panství (městečko Katovice a sedm vsí) spravoval nejprve řádový probošt.
1623 Střelské panství koupil Jindřich Libštejnský z Kolovrat.
1619 Zaniklý

Zdejší hrad dobyl a zpustošil Martin de Hoeff-Huerta, roku 1645 jej ještě švédské vojsko vypálilo.

Články

28. dubna 2015
Na místě dnešního zámku Střela stával kdysi hrad
2. dubna 2008
Zámek Střela okupují feťáci

Knihy

Externí galerie (foto / video)

Odkazy

FB

Majitelé nemovitosti

Mapa

Autor karty Rendy (Radomír Kočí) aktualizováno: 21. ledna 2018

Diskuze Přidat komentář

K tomuto objektu neexistují žádné komentáře.