Schmettanova vila

TISK DOPLNIT KARTU
Objekt
Zachráněný dům

Vila
Stav: Používaný
Adresa mapa
Skleničkova 19
418 01 Bílina 1
Teplice
50° 32' 50.7'', 13° 46' 14.8''
Osoby spjaté s nemovitostí
Majitel: (katastr)
Architekt: neznámý nebo nevyplněný

Doplňující informace

Vilu ve Skleničkově ulici nechal postavit v historii města asi nejvýznamnější starosta Josef Schmettan. Asi nejvíce pak vešla starostova vila do paměti v období, kdy zde působil Dům pionýrů. Po revoluci v roce 1989 ji ale musela tato organizace opustit. Od té doby pak objekt osiřel. Vila silně chátrala. Přes různé vlastníky se nakonec tento dům na nábřeží Bíliny dostal do rukou spolku Klub přátel Josefa Masopusta. Spolku se podařilo získat na rekonstrukci dotaci z operačního programu ROP Severozápad. Činila 15 milionů korun.

Časová osa

2020 Používaný

Vila chátrala. Poté, co se dostala z městského mobiliáře do soukromého sektoru, se sice objevily pokusy o znovuoživení, ale nesetkaly se příliš s úspěchem. Přes různé vlastníky se nakonec tento dům na nábřeží Bíliny dostal do rukou spolku Klub přátel Josefa Masopusta. Spolku se podařilo získat na rekonstrukci dotaci z operačního programu ROP Severozápad. Činila 15 milionů korun. Podle pravidel ROPu taková dotace představuje maximálně 85 procent z celkových nákladů.
1989 Prázdný

Asi nejvíce pak vešla starostova vila do paměti v období, kdy zde působil Dům pionýrů. Po revoluci v roce 1989 ji ale musela tato organizace opustit. Od té doby pak objekt osiřel, což se také podepsalo na jeho vzhledu.
1918 Používaný

Vilu ve Skleničkově ulici nechal postavit v historii města asi nejvýznamnější starosta Josef Schmettan (1895 1918), který stojí rovněž za vzhledem stávající radnice na náměstí. A byl to právě on, pod jehož starostovskou správou se z Bíliny stalo tehdy moderní město, vybavené vodovodem a kanalizací.

Články

27. listopadu 2015
Honosnou starostovu vilu obsadili bezdomovci. Po opravě slouží spolkům
2015
Příběh starostovy vily v Bílině neutichá

Knihy

Externí galerie (foto / video)

3. dubna 2012
takatiky.rajce.idnes.cz

Odkazy

FB

Majitelé nemovitosti

Mapa

Autor karty Rendy aktualizováno: 21. prosince 2020

Diskuze Přidat komentář

K tomuto objektu neexistují žádné komentáře.