Panský dvůr Havraní hnízdo

TISK DOPLNIT KARTU
Objekt
Zemědělská usedlost
Stav: Prázdný
Adresa mapa
Chodský Újezd
348 15 Planá u Mariánských Lázní
Tachov
49° 50' 25.8'', 12° 40' 31.0''
Osoby spjaté s nemovitostí
Majitel: (katastr)
Architekt: neznámý nebo nevyplněný

Doplňující informace

Bývalý panský dvůr 'Havraní hnízdo' (německy Rabennest) se nyní jmenuje oficielně Josefův Dvůr, ale místní lidé tomu místu říkají Švábovna.

1934 - Dvůr patřil z 1/2 Janu Švábovi a z druhé 1/2 Anně Švábové,

1944 - Polovina dvora po Janu Švábovi přešla na manželku.

1952 - Dvůr přešel jako dědictví na finanční odbor v Mariánských Lázní.

1966 - Dvůr koupili manželé Lentesovi

2017 - Z dřívějších několika staveb, které tam stály,stojí tam dnes pouze jedna budova. I ona je v havarijním stavu.

Střelba na dvoře

Podle vyprávění místních byli na dvoře v roce 1948 zastřeleni dva muži (František Šváb a Jan Šváb, majitelé dvora, pohřbeni na místním hřbitově) a jednu ženu měli postřelit do nohou. Té se mělo podařit utéci oknem. Zločin prý spáchali wehrwolfové, kteří pak měli utéci podzemní chodbou. Virgule v místech ukázala, že podzemní chodba od dvora skutečně vede severozápadním směrem do rokle u Neblažova. Zde by byl možný vchod do chodby. Odtud pokračuje chodba dále až do Chodského Újezda. Chodba na druhou stranu od dvora se u košatého stromu rozdvojuje. Jedna chodba vede do Lomu u Tachova a druhá vede až do Brodu n. Tichou. V Chodském Újezdě se jednomu traktoristovi na poli prý propadla zem pod traktorem právě do této podzemní chodby. Pracovník, který se podílel na budování kanalizace v Chodském Újezdě prý při kopání narazil na pěkně vyzděnou velkou kanalizační stoku a tak do ní kanalizaci svedli, zřejmě to byla znovu ona podzemní chodba.

- Výtah z knihy "Nedaleko od Norimberka" str.306:

V řadách SS se také ocitli Češi, resp. osoby, které pocházeli ze smíšených manželství. Podmínkou ovšem byla změna státního občanství, s protektorátním by to nebylo v žádném případě možné. Někdy se tak stalo bez přímého přispění zainteresovaných osob.

Třiadvacetiletý zemědělský čeledín Josef Šváb z Nahého Újezdce v tehdejším okrese Planá u M.L. byl zatčen 19.listopadu 1945. Při prohlídce byl u něho nalezen revolver, dále mu bylo vytýkáno, že neprojevuje kladný vztah ke své původní, české národnosti. Důkazem byl milostný poměr s jedenou mladou Němkou. Obžalovaný ve své výpovědi uvedl, že v prosinci 1942 narukoval k německému letectvu. Po necelém půlroce byl bez vlastního souhlasu převelen ke zbraním SS. U elitní tankové divize Leibstandarte Adolf Hitler zpočátku sloužil jako řidič osobního vozidla, později prošel výcvikem na řízení obrněných vozidel. Bojoval na východní i západní frontě, dosáhl hodnosti rottenführera. Prohlásil, že neměl ani tušení o tom, co se dělo v koncentračních táborech. Ve Švábově cause se výrazně angažoval jeho strýc, strážmistr Sboru národní bezpečnosti (SNB). O celý případ projevilo zájem vojenské Obranné zpravodajství (OBZ). Švábovi totiž hrozilo, že v případě, že nebude odsunut, nastoupí do československé armády. Senát dr.Lišky rozhodl nakonec pro to druhé, 12.března 1947 zprostil bývalého esesáka viny.

Časová osa

12/2017 Prázdný

Články

Knihy

Externí galerie (foto / video)

16. září 2013
takatiky.rajce.idnes.cz

Odkazy

FB

Majitelé nemovitosti

Mapa

Autor karty Rendy (Radomír Kočí) aktualizováno: 2. prosince 2017

Diskuze Přidat komentář

K tomuto objektu neexistují žádné komentáře.