Zámek Lenora

TISK DOPLNIT KARTU
Objekt
Zámek
Stav: V rekonstrukci
památkový katalog
Adresa mapa
Lenora 1
384 42 Lenora
Prachatice
48° 55' 20.7'', 13° 47' 34.6''
Osoby spjaté s nemovitostí
Majitel: (katastr)
Architekt: neznámý nebo nevyplněný

Doplňující informace

O lenorském zámečku píše Ladislav Stehlík ve své Zemi zamyšlené:…zámeček, v němž stará patricijská rodina Králíků vytvořila kultivované prostředí se vzácnými sbírkami rytin, porcelánu, skla a jemných tkanin, ukazovaných jen vážným zájemcům a některým návštěvám. Podle svědectví pamětníků slynul tento panský dům mnohou exkluzívností: na stole stál alpský kraví zvonec, nábytek černé barvy a stoly s bílými ubrusy tvořily zvláštní barevnou noblesu jako černé plesové oblečení pánů a bílé hedvábné toalety dám. Pan Hans byl milovníkem klavírní hry a vybraným hostům hrával i některé vlastní skladby.

Časová osa

8/2019 V rekonstrukci

Zámeček prochází rekonstrukcí. [1]
2018 Prázdný

Zámeček má nového majitele, je zabezpečený a hlídaný.
2013 K záchraně

Na internetu se objevily inzeráty na prodej zámečku, jeho další využití tedy závisí na záměru nového majitele.
1990 Sklárna nepřežila privatizační kaskadéry v 90. letech 20. století, při nichž se stala nelegální skládku toxických odpadů.
1980 Kaple v zámečku byla v tomto roce uzavřena a zlikvidována.
1975 Do tohoto roku zde bylo zdravotní středisko, poté byl prodán Elektrárnám Tušimice, které prostory zámečku upravily k rekreačním účelům a své prostory zde měl i místní Svazarm. 
1945 Po válce objekt chátral, okrasné dřeviny okusovaly kozy nových nájemníků, nábytek a obrazy holandských mistrů jsou snad doposud v místních rodinách.
1941 V Lenoře byla dlouhou dobu v provozu pouze kaple, kostel v Lenoře nikdy nebyl. 11. srpna 1941 zde byla zřízena nadace pro výstavbu filiálního kostela, ale toho se Lenora z důvodů války a následného odsunu obyvatel nikdy nedočkala. Kaple byla na konci 50. let zlikvidována a její vybavení přesunuto do zámečku.
1918 Po první světové válce se ujala vedení lenorské sklárny nová generace Kraliků - bratři Alfons a Siegfried. 
1877 Nad vchodem do zámečku byl (po udělení titulu Ritter von Meyrswalden, roku 1877) znak rodu Kraliků. Okolo zámečku byla ještě v této době růžová loubí, za domem terasy s bohatými záhony květin, s ovocnými stromy a záhony jahod. Nad vchodem byl veliký nápis Eleonorenhain. V jednom ze sálů bylo muzeum výrobků lenorských sklářů. Ve střeše byla osazena drobná věžička se zvonkem. Pod zámečkem byl park a zahrada s okrasnými dřevinami, areál byl obehnán kamennou zdí.
1833 Vznik

Osada Lenora (Eleonorenhain), pojmenovaná po kněžně Eleonoře ze Schwarzenbergu dosáhla největšího rozpuku za vedení zakladatele skláře a podnikatele J. Meyera, který zde roku 1834 zahájil sklářskou výrobu. On i další majitelé závodu (rodina Kralik von Meyerswalden) sídlili v panském domě vybudovaném v letech 1833-1834 na okraji obce, nazývaném prostě Zámeček. Dům sestával jen z přízemních místností, rozložených do čtverce kolem malého travnatého nádvoří, od něhož byly odděleny prosklenou chodbou.

Články

24. listopadu 2014
Místní zámeček možná bude mít jiného pána, snad se poté dočká nutné opravy

Knihy

Externí galerie (foto / video)

23. srpna 2019
[1]
Autor externí galerie: Rendy
28. listopadu 2017
Když lidé odejdou

Odkazy

FB

Majitelé nemovitosti

1. ledna 1841
Kralik Wilhelm
profil

Mapa

Autor karty Rendy (Radomír Kočí) aktualizováno: 27. srpna 2018

Diskuze Přidat komentář

K tomuto objektu neexistují žádné komentáře.