Dvůr Ostrov

TISK DOPLNIT KARTU
Objekt
Zemědělská usedlost
Stav: Prázdný
Adresa mapa
Hroška 102
518 01 Bílý Újezd
Rychnov nad Kněžnou
50° 14' 44.2'', 16° 11' 43.6''
Osoby spjaté s nemovitostí
Majitel: ZEAS Podorlicko a.s. (katastr)
Architekt: neznámý nebo nevyplněný

Doplňující informace

Dle pověsti tam straší. Správce statku Čermák terorizoval svoje poddané. Jednou když slyšel z pole zpěv, tak se na místo rozjel na koni, aby takové plýtvání silami jako je zpívání zamezil. Cestou ale z koně spadl a zabil se. Od té doby každý večer projíždí kolem statku. Je slyšet dusot kopyt a jeho smrtelný pád. Bude takto jezdit dokud někdo nezlomí jeho kletbu...

Časová osa

2018 Prázdný

Vlastníkem je zdejší zemědělské družstvo, které využívá areál v obci Bílý Újezd. Objekty chátrají. U příjezdové cesty se nachází už skoro jen torzo jedné z budov. Statek se skládá ze tří budov. Ve východní budově chovali větší zvířata. Jsou tu známky malého požáru. Severní část je zdemolována. V západní části byla garáž pro zemědělské stroje, malá zvířata a budova pro majitele statku. Dodnes se po nich dochovalo v budově spousta věcí. Jsou tu známky přebývání slušného člověka bez domova. Dominantou statku je vysoký komín s čapím hnízdem, který je stále využíván.
1824 Dle historických map, jde vidět, že tento statek skvétal. V roce 1824 k němu vedlo hned šest cest. Podél východní strany objektu protékal potok s malým rybníkem.

Články

Knihy

Externí galerie (foto / video)

5. července 2018
Post drive
14. dubna 2018
Karel Soural
1. července 2017
Jiří Chrtek
25. března 2017
Plšík Lískový

Odkazy

FB

Majitelé nemovitosti

15. prosince 2017
ZEAS Podorlicko a.s.

Mapa

Autor karty Rendy (Radomír Kočí) Spoluautoři: postdrive aktualizováno: 24. ledna 2019

Diskuze Přidat komentář

K tomuto objektu neexistují žádné komentáře.