Zámek Chlumín

TISK DOPLNIT KARTU
Objekt
Zámek
Stav: Prázdný
památkový katalog
Adresa mapa
Chlumín 3
277 43 Chlumín
Mělník
50° 17' 18.3'', 14° 27' 8.8''
Osoby spjaté s nemovitostí
Majitel: (katastr)
Architekt: neznámý nebo nevyplněný

Doplňující informace

Dvoupatrový venkovský zámek zhruba obdélníkového půdorysu s rizality, krytý členitou valbovou střechou, je součásti areálu s hospodářským dvorem, domkem a fragmentem ohradní zdi. Zámek staršího založení byl přestavěn ve druhé pol 18. století. Areál venkovského šlechtického sídla s hospodářským zázemím tvořící protějšek kostelu. Na ploše památky se nachází ještě domek (bývalá vrátnice). [3]

Časová osa

10/2019 Prázdný

Chystá se renovace. Vyklízí se veškerý nábytek.
2018 Prázdný

V minulosti zde byly prováděny nevhodné stavební úpravy pro uvažované využití objektu na depozitář Umělecko-průmyslového muzea v Praze. Z původního zařízení interiéru se zachovaly pouze dveře s rokokovými figurálními malbami. Z přilehlého hospodářského dvoru se dochovala pouze část. Vlastníkem zámku je Umělecko-průmyslové muzeum, slouží jako depozitář, jinak je opuštěný a areál chátrá. Vlastníkem hospodářského dvora je Benediktinské arciopatství sv. Vojtěcha a sv. Markéty v Praze - Břevnově.[1]
1945 Po roce 1945 sloužil zámek k obytným a hospodářským účelům státního statku.
1859 V roce 1859 zámek vyhořel, ale narozdíl od jiných podobně vyhořelých objektů byl opraven.
1802 V roce 1802 zřídili tehdejší majitelé Chlumína, Chotkové, na zámku školu a současně zde bylo sídlo farního úřadu. Jako škola sloužil zámek až do začátku 20. století.
1675 V rekonstrukci

Od tohoto roku patřil Chlumín Údrčským z Údrče, kteří na přelomu 17. a 18. století zámek barokně přestavěli. Zámek jim patřil až do roku 1726. Další úpravy byly prováděny v průběhu 18. století za Anny Marie Toskánské, která Chlumín koupila.
1634 Po roce 1634 se na Chlumínském zámku vystřídalo dalších několik vlastníků, kteří však zámek neužívali, a proto pustl. Rovněž v městečku zůstalo po třicetileté válce mnoho domů neobývaných a propadajících zkáze a trvalo dlouho, než byly znovu obydleny.
1559 V rekonstrukci

Chlumín mají v držení Kyšperští z Vřesovic, kteří na místě staré tvrze vystavěli novou renezanční tvrz, která se již nazývala zámkem. Ten dále často střídal majitele.
1310 Vznik

První zprávy o Chlumínu pocházejí z let 1310 – 1332, kdy byla zdejší tvrz v držení pražské patricijské rodiny Velfloviců. Později vystřídal řadu majitelů.

Články

Knihy

Externí galerie (foto / video)

27. květen 2018
Autor externí galerie: Rendy
16. prosince 2017
chlumin
Autor externí galerie: lotusesprit
 
Mělnický deník | Obec opravuje kostel a myslí na zámek | fotogalerie

Odkazy

FB

Majitelé nemovitosti

Mapa

Autor karty pe.zeman (Petr Zeman) Spoluautoři: Rendy, Monika W. aktualizováno: 10. listopadu 2019

Diskuze Přidat komentář

K tomuto objektu neexistují žádné komentáře.