Zámek je patrová trojkřídlá budova, která má v nádvoří východního křídla arkádovou chodbu. U jižního křídla je venkovní schodiště do zrcadlového sálu, dále sluneční hodiny. V přízemí jižního křídla jsou klenuté místnosti s nástropní štukovou výzdobou, v patře je hlavní zrcadlový sál.
7/2021
Na prodej
Zámek 3 786 m², pozemek 10 559 m² na prodej za 18 500 000 Kč.
[4]
3/2020
Na prodej
Zámek Cítoliby opět na prodej za blíže neurčenou cenu u RK Prodarost, viz galerie.
9/2019
Prázdný
Nabídka na prodej zámku byla stažena, majitel se nezměnil.
8/2019
Prázdný
Lounský soud potrestal liknavý přístup italských majitelů k opravě zámků v Postoloprtech, Cítolibech a k baroknímu statku v Kystře (ten už mezitím bagry srovnaly se zemí a chystají se tu stavební pozemky). Podle soudu dva italští podnikatelé svým liknavým přístupem k opravám historicky cenné stavby zásadně poškodili.
[2]
11/2018
Prázdný
Okresní soud v Lounech se začal zabývat případem zchátralých zámků v Postoloprtech a Cítolibech a zemědělského dvora Kystra, které jsou národními kulturními památkami.
[1]
2017
Na prodej
Zámek a zámecká zahrada patří společnosti CASTELLO CÍTOLIBY, s.r.o., hospodářské budovy a rozsáhlé pozemky patří společnosti FARM CÍTOLIBY, s.r.o. V obou společnostech figuruje MAURO PICCININI, kterého za jeho správu majetku stíhala i policie. Zámek je na prodej.
2000
Prázdný
Na počátku 21. století byla zničena většina interiérů, poškozená střecha a schodiště do zahrady se nacházelo v havarijním stavu.
[3] Obec zámek prodala za přibližně šest milionů korun, aby zaplatila bankovní úvěr, který si vzala na plynofikaci.
1948
Používaný
Ve druhé polovině dvacátého století zde byly sklady místního národního výboru, školní družina a jídelna.
[3]
1928
Používaný
Zámek, který byl ve špatném stavu, získal v roce 1928 lounský okres, který v něm zřídil kasárny, sirotčinec a školu.
[3]
1802
Používaný
V roce 1802 panství koupil kníže Josef II. ze Schwarzenbergu, jehož potomkům patřilo až do roku 1924.
[3]
1797
Používaný
Roku 1797 potom Daniel Pachta panství prodal ze 480 tisíc zlatých Jakubu Wiemmerovi z Wiemmersberka, který během pěti let výrazně rozvinul místní hospodářství. Zavedl pěstování brambor a jetele a ze starých bažantnic udělal pole a ovocné sady.
[3]
1720
Stavební úpravy
Jaroslav Schütz před svou smrtí v roce 1720 panství odkázal Danielu Pachtovi z Rájova. Daniel Pachta v Cítolibech nežil a panství místo něho spravoval hejtman Ondřej Mann, který tu jako správce zůstal také v době neplnoletosti Danielova synovce Arnošta Karla z Rájova. Ten nechal zámek přestavět, upravil také přilehlý park a učinil z nich vyhledávané kulturní centrum, kde se často hrály skladby zdejších skladatelů jako byli Karel Blažej Kopřiva, Jan Adam Gallina nebo Jakub Lokaj.
[3]
1680
V 80. letech 17. století byla založena zámecká zahrada.
1665
Stavební úpravy
Markéta Blandina rozšířila panství o několik vesnic, starou zchátralou tvrz nechala zbořit a na jejím místě roku 1665 postavit barokní zámek. Na stavbě pracovali místní zedníci a pražští kameníci. Arnošt Bohumír měl čtyři syny. František Karel Schütz zemřel při potlačování povstání v Sedmihradsku, František Josef se zabil pádem z koně a třetí syn Václav beze stopy zmizel v tureckém zajetí. Arnošt Bohumír sice panství rozdělil mezi své vnuky, kteří však také brzy zemřeli, a panství tak zdědil jeho nejmladší syn, císařský rada a hejtman Boleslavského kraje, Jaroslav Schütz.
[3]
1661
Používaný
O jedenáct let později padl v boji proti Turkům, a panství zdědil nezletilý syn Arnošt Bohumír Schütz, za kterého ho spravovala matka Markéta Blandina.
[3]
1650
Používaný
Panství zpustošené třicetiletou válkou koupil v roce 1650 Arnošt Schütz z Leypoldsheimu.
[3]
1630
Používaný
Zámek jim patřil až do roku 1630, kdy zemřel žatecký krajský hejtman Adam Jindřich Hruška. Další osm let trval soudní spor o dědictví. Cítolibské panství nakonec získala Dorota Barbora Hrušková, která se provdala za Jana Oldřicha z Bisingenu.
[3]
1599
Stavební úpravy
Na konci šestnáctého století Hruškové z Března tvrz přestavěli v renesančním slohu.
[3]
1569
Používaný
Jeho nejstarší syn Jan tvrz dokončil, ale když zemřel, prodal ji i s panstvím jeho bratr Václav v roce 1569 Adamu Hruškovi z Března za 7600 kop míšeňských grošů.
[3]
1519
Vznik
První panské sídlo s v Cítolibech nechal roku 1519 postavit Prokop Kuneš z Lukovec.
[3]