Lázně Velká Roudka

TISK DOPLNIT KARTU
Objekt
Zdravotnictví
Stav: Prázdný
Adresa mapa
Velká Roudka 34
679 63 Velké Opatovice
Blansko
49° 35' 46.7'', 16° 39' 44.7''
Osoby spjaté s nemovitostí
Majitel: (katastr)
Architekt: neznámý nebo nevyplněný

Doplňující informace

1839 - majitel borotínského statku založil ve Velké Roudce klimatické lázně s pitnou a balneo léčbou. Areál začínají navštěvovat pacienti zejména s chronickými záněty průdušek, plicními a střevnímu problémy či různými druhy kožních a revmatických onemocnění.

1936 - zchátralé lázně koupil v dražbě pan Vladimír Fišnar. V Brně vlastnil restauraci a veškerý výtěžek z pohostinství použil k zvelebení rekreačního objektu. Klienty rekreace se staly rodiny většinou z Brna, Olomouce a Prostějova. V provozu byla hlavní budova s lokálem, jídelnou, kuchyní a s pokojíky přistavěnými v prvním patře, ubytovna se 14. pokoji, 3 menší budovy pro personál, kuželna, herna a vannové lázně s pramenem František.

1938 - během války lázně zabrala německá armáda jako rekreační, ozdravné a výcvikové středisko.

1945 - po válce byly lázně pronajaty ÚRO Praha k rekreaci pracujících.

1949  - na základě falešného obvinění byl pan Fišnar 19. listopadu v 5 hodin ráno zatčen příslušníky VB a odvezen k výslechu do Moravské Třebové a bez soudu byl umístěn do tábora nucených prací v Hodoníně u Kunštátu. V nevhodném prostředí onemocněl krční TBC a musel být převezen do nemocnice U sv. Anny v Brně.

1950 - na základě stížnosti manželky byla záležitost znovu projednána komisí v Moravské Třebové a v srpnu byl pan Fišnar propuštěn z tábora s podlomeným zdravím a s depresemi z nepravdivého obvinění. V rekreačním středisku, které měla v nájmu ÚRO pracoval potom ve vlastním podniku jako údržbář a manželka jako správcová za nepatrný plat.

1959 - 24. února obdrželi manželé Fišnarovi výměr MVO o znárodnění rekreačního objektu Doubravka a předání nabyvateli ZKL n.p. Brno Líšeň a přejmenování na "Rudý Prapor".

1960 - 11. dubna dostali oba manželé výpověď ze zaměstnání i z bytu a museli se přestěhovat do 1 pokojového bytu bez příslušenství do Brna i s matkou paní Fišnarové. Sliby o zajištění odpovídajícího bytu a zaměstnání nebyly nikdy splněny. V této době areál vystřídal několik majitelů z řad podniků nebo jejich organizací Revolučního odborového hnutí (ROH) z Brněnska a postupně chátral. Některé budovy byly zlikvidovány bez demoličního výměru.

1991 - na žádost dědiců, syna Vladimíra a dcery Olgy, bylo v restituci rekreační středisko vráceno, ovšem ve značně zdevastovaném stavu bez veškerého zařízení, které zanechali původní majitelé. Chybělo vybavení kuchyně, jídelny, pokojů, kotle, topení, zimostroj, klavír, ložní prádlo, ubrusy atd. Kromě toho byly vytrhané podlahy, chyběly dveře, okna a postupně bylo ukradeno i oplechování střechy. Od té doby objekt chátrá a bylo by třeba, kdyby tento klidný kout uprostřed přírody našel schopného podnikatele, který by ho vrátil opět tam, kam dozajista patří. Původní majitelé se odškodnění nedočkali. Pan Fišnar zemřel na infarkt roku 1973 a do konce života se nedokázal smířit se zabavením majetku, který celý život budoval. Jeho manželka pracovala po různých hostincích v Brně. Zemřela po těžké nemoci v Brně roku 1984.

2016 - areál bývalých lázní byl prodán novému majiteli. Ten chce dané místo zvelebit a vrátit mu původní lesk.

Časová osa

12/2017 Prázdný

Články

5. října 2017
Události v regionech - Ožívají lázně Velká Roudka
6. srpna 2009
Velká Roudka: bývalým lázním svítá naděje

Knihy

Externí galerie (foto / video)

26. ledna 2018
Budovy po lidech
26. února 2015
fasterbook1.rajce.idnes.cz
8. března 2014
klobouk17.rajce.idnes.cz

Odkazy

FB

Majitelé nemovitosti

Mapa

Autor karty Rendy aktualizováno: 27. prosince 2017

Diskuze Přidat komentář

K tomuto objektu neexistují žádné komentáře.