Tvrz a statek Měrunice

TISK DOPLNIT KARTU
Objekt
Potravinářský
Stav: V rekonstrukci
Adresa mapa
Měrunice 1
418 04 Měrunice
Teplice
50° 28' 40.3'', 13° 48' 56.8''
Osoby spjaté s nemovitostí
Majitel: Ing. Valenta Josef (katastr)
Architekt: neznámý nebo nevyplněný

Doplňující informace

Máte k objektu informace / fotografie? Použijte nahoře vpravo "doplnit kartu", kde se můžete stát také autorem / spoluautorem této karty.

Časová osa

1/2018 V rekonstrukci

Areál největšího a nejstaršího statku je v částečně využíván pro zemědělské účely. Součástí statku je i budova tvrze Měrunice a hlavní budova statku s ozdobnou zimní zahradou. Současný majitel vlastní celý areál, budovu naproti i rozsáhlé polnosti v okolí obce, viz LV. Statek má opravené střechy, zimní zahrada je zchátralá.
1700 Na přelomu sedmnáctého a osmnáctého století byla budova tvrze upravena na sklad a chladírnu mléka a v jejím okolí vznikly budovy dochovaného hospodářského dvora.
1664 Tvrz se uvádí, že byla používaná jako sýpka.
1325 Až do roku 1325 se uvádí na tvrzi měrunické zeman Mikula, který drží část vsi. Název obce se vyvíjel z názvu Miroňice, což by mohlo značit lid Miroňův.
1295 Vznik

První doklad prokazující existenci obce Měrunice a zmiňující se o vladykovi Janu, který vlastnil i zdejší tvrz, nejstarší budovu v obci a vlastnil patrně i ves. Podle Přemysla Peera v knize „Dějiny Teplicka do roku 1848“ byly Měrunice zemanskou vesnicí.

Náhled galerie

Články

Knihy

Externí galerie (foto / video)

Odkazy

FB

Majitelé nemovitosti

2. ledna 2018
Ing. Valenta Josef

Mapa

Autor karty Dáša (Dagmar Pavlíčková) Spoluautoři: Rendy aktualizováno: 25. února 2018

Diskuze Přidat komentář

K tomuto objektu neexistují žádné komentáře.