Starý zámek Škvorec

TISK DOPLNIT KARTU
Objekt
Zachráněný dům

Zámek
Stav: Používaný
památkový katalog
Adresa mapa
Smiřických 1
250 83 Škvorec
Praha-východ
50° 2' 45.5'', 14° 44' 0.9''
Osoby spjaté s nemovitostí
Majitel: (katastr)
Architekt: neznámý nebo nevyplněný

Doplňující informace

Zchátralý zámek byl po revoluci navrácen původním majitelům. V roce 1994 zámek odkoupil soukromý majitel, který ovšem nezačal se slíbenou rekonstrukcí, takže po desetiletí chátrání došlo postupně k devastaci zámku. V roce 2008 zámek koupili potomci šlechtických rodů Dmitri Eremeev a Monica Eremeeva, kteří přistoupili ke generální rekonstrukci výhradně z vlastních finančních prostředků. Po dokončení oprav zámek slouží částečně k obytným účelům rodiny a částečně je přístupný veřejnosti.

Architektonický / technický popis

Areál se rozrůstal od 13. století. Ve středověku zde vyrostl hrad bergfritového typu, který byl renesančně rozšířen do podoby čtyřkřídlého zámku s uzavřeným nádvořím. Barokní úpravy vzhled pozměnily. Dodnes se dochovalo jižní a západní křídlo s věží. [2]

Časová osa

2018 Používaný

Po dokončení oprav zámek slouží částečně k obytným účelům rodiny a částečně je přístupný veřejnosti. Ve východním křídle bude otevřena expozice o historii zámku i městyse Škvorec a také muzeum renesanční hudby a hudebních nástrojů ze sbírky rodiny Jeremeev-Salvatore. V západním paláci pak bude umístěna soukromá galerie obrazů a ateliér malířky paní Moniky Salvatore, matky majitelky zámku, která je uznávanou umělkyní. Mimo to by se zde měly pořádat koncerty komorní hudby a hlavní hala zámku by měla sloužit jako obřadní síň.
2009 Stavební úpravy

Byla dokončena rekonstrukce věže, dostavěny chybějící části zdi a pořízena nová kopule s bicími hodinami. U západního paláce byly během oprav objeveny pozůstatky renesanční sgrafitové výzdoby z roku 1545 na vnější hradební zdi, ke které byl palác přistavěn (lze srovnat s renesanční přestavbou zámku v Kostelci nad Černými lesy).
2008 Stavební úpravy

Zámek koupili Dmitri Eremeev (původem z ruské šlechtické rodiny Nosticů) a Monica Eremeeva (z italské šlechtické rodiny Salvatore z Florencie a severoitalského panství Campoli) z Prahy-Klánovic, kteří přistoupili ke generální rekonstrukci podle staršího projektu firmy Monumental Trust Bohemia, a to výhradně z vlastních finančních prostředků.
2004 Prázdný

Zámek koupil kontroverzní anglický filmař Stephen Weeks, majitel společnosti Monumental Trust Bohemia, za účelem jeho opravy a následného komerčního využití, projekt však nebyl nikdy zahájen.
1994 Prázdný

Zámek odkoupil soukromý majitel, který ovšem nezačal se slíbenou rekonstrukcí, takže po desetiletí chátrání došlo postupně ke zborcení střechy, krovů a podlah v patrech, v některých částech areálu nastal havarijní stav a došlo i k řadě nevratných poškození původních konstrukcí.
1993 Prázdný

Zchátralý zámek byl navrácen původním majitelům.[1]
1964 Stavební úpravy

Starý zámek získal konečnou podobu při opravě provedené pro potřeby obce.[1]
1850 Používaný

Od poloviny devatenáctého století do roku 1939 část zámku využívala škvorecká židovská komunita, které v něm měla synagogu, byt rabína a ješivu.[1]
1799 Prázdný

Na konci osmnáctého století začal zámek znovu chátrat.[1]
1639 Prázdný

Během třicetileté války byl zámek 27. listopadu 1639 vypleněn a vypálen švédským vojskem. Škody byly opraveny jen provizorně, a neudržovaný zámek zřejmě dál chátral, protože Bohuslav Balbín ho popsal jako zříceninu.[1]
1623 Používaný

Albrecht z Valdštejna prodal panství knížeti Karlovi z Lichtenštejna.[1]
1621 Používaný

Smířickým panství patřilo až do stavovského povstání, kdy bylo Albrechtovi Janovi Smiřckému ze Smiřic za účast na stavovském povstání zabaveno a zkonfiskovaný majetek získal Albrecht z Valdštejna.[1]
1522 Stavební úpravy

Zikmund Smiřický ze Smiřic nechal zdejší hrad přestavět na renesanční zámek.[1]

Články

4. ledna 2018
Zámek povstal z ruin, dnes patří k vyhledávaným cílům - Kladenský deník
20. květen 2017
Ruský šlechtic zachránil zámek před demolicí a na dvoře parkuje Rolls-Royce
3. června 2016
Zámek ve Škvorci se otevírá veřejnosti. Můžete si zde dát oběd s hradními pány...
30. října 2015
Po 14 letech už škvorecký zámek není na seznamu nejohroženějších památek

Knihy

Externí galerie (foto / video)

29. ledna 2008
doudakos.rajce.idnes.cz

Odkazy

FB

Majitelé nemovitosti

Mapa

Autor karty Rendy Spoluautoři: maricern aktualizováno: 27. listopadu 2020

Diskuze Přidat komentář

K tomuto objektu neexistují žádné komentáře.