Hotel Weimar/Kavkaz

TISK DOPLNIT KARTU
Objekt
Ubytování
Stav: Prázdný
památkový katalog
Adresa mapa
9 Goethovo náměstí
35301 Mariánské Lázně
Cheb
49° 58' 35.9'', 12° 42' 33.2''
Osoby spjaté s nemovitostí
Majitel: Léčebné lázně Mariánské Lázně a. s. (katastr)
Architekt: Heymann Arnold

Doplňující informace

Máte k objektu informace / fotografie? Použijte nahoře vpravo "doplnit kartu", kde se můžete stát také autorem / spoluautorem této karty.

Časová osa

1/2018 V lednu se v dlouhodobě chátrajícím hotelu zřítila část bočního traktu. Na místo byli povoláni i hasiči, kteří v sutinách hledali případné zavalené osoby, nikdo ale naštěstí nebyl nalezen. Následně začala demolice tohoto traktu. Lázeňská firma chtěla hotel před několika lety rekonstruovat za 700 až 800 milionů korun. Stavba ale byla zastavena, protože se britskému vlastníkovi zdála investice příliš vysoká. I po zřícení části zadního traktu je budova hotelu opravitelná a společnost zatím s demolicí hlavního traktu hotelu nepočítá.
2018 2018 - vlastníkem je dlouhodobě společnost Léčebné lázně Mariánské Lázně a. s. Společnost je členem skupiny Danubius Hotels Group– jednoho z největších hotelových řetězců v Evropě s lázeňskými hotely v Maďarsku, Rumunsku, České republice a na Slovensku. Z hlediska ubytovací kapacity je třetí největší lázeňskou organizací v České republice. V Mariánských Lázních provozuje hotely s celkovou kapacitou 894 pokojů a 1529 lůžek. Vlastní zde například hotel Nové lázně, vedlejší hotel Centrální lázně, hotel Mara Spa nebo hotel Hvězda. Je ale také majitelem několika dalších zdejších prázdných domů.
1994 Prázdný

Hotel je uzavřen a od té doby chátrá.
1989 Po revoluci byl opět provozován jako hotel.
1948 Hotel byl změněn na lázeňský dům Kavkaz a objekt sloužil pro ozdravné pobyty odborářů a návštěvníků z tehdejší NDR až do roku 1989.
1945 Po válce byl dům znárodněn a provozován národním správcem pod názvem King of England.
1938 Za druhé světové války byl využíván jako sanatorium pro německé vojáky.
1900 Hotel měl již i tekoucí teplou vodu a moderní telefonní ústřednu. Během pobytů (1897 - 1910) anglického krále Edwarda VII. v Mariánských Lázních se stal jeho oblíbeným útočištěm.
1889 Došlo k přestavbě objektu do dnešní pseudobarokní podoby, na opět nejluxusnější hotel Mariánských Lázní.
1867 Hotel zdědila dcera Amálie Ulrika von Löwetzow. Hned vzápětí jej prodala svému správci Hammerschmiedovi, protože zanedbaný a chátrající hotel již příliš nevydělával. František Josef Klebelsberk byl nevlastním otcem Ulriky.
1843 František Josef Klebelsberk si vzal za ženu Amalii Löwetzow, která po jeho smrti hotel zdědila.
1823 Už v tomto roce byl přejmenován na počest Karla Augusta vévody Výmarského na hotel U města Výmaru. Později byl jeho název zjednodušen na Hotel Weimar.
1821 Hotel byl dokončen a nesl název Klebelsbergs Palais. Byl to ve své době nejhonosnější hotel v celých Mariánských Lázních. Palác obývali i rodiče milenky hraběte Klebelsberka Amálie Löwetzow, Leberecht von Brösigke a Ulrike von Brösigke. Ti se rovněž starali o dům a byli jeho správci. Po otevření jej navštívil i Johan Wolfgang Goethe. Vrátil se ještě dvakrát.
1818 Vznik

Bylo započato s výstavbou na dvou scelených parcelách. Stavebníkem domu, který byl původně venkovským zámečkem, byl hrabě František Josef Klebelsberk.

Články

10. ledna 2018
V sutinách naštěstí nikdo nebyl
8. ledna 2018
Hasiči dál hledají ve zříceném hotelu zavalené osoby
7. ledna 2018
V objektu bývalého hotelu Kavkaz v Mariánských Lázních se zřítil strop
2. prosince 2013
Investoři na Mariánské Lázně nezanevřeli

Knihy

Externí galerie (foto / video)

9. ledna 2018
Demolice části zadního traktu hotelu Kavkaz
1. září 2014
Býv.Grand Hotel – radzaman – album na Rajčeti
Autor externí galerie: radzaman
5. srpna 2014
Urbex channel - Klebelsberg's Palace

Odkazy

FB

Majitelé nemovitosti

23. července 2017
Léčebné lázně Mariánské Lázně a. s.

Mapa

Autor karty Rendy (Radomír Kočí) aktualizováno: 13. ledna 2018

Diskuze Přidat komentář

K tomuto objektu neexistují žádné komentáře.