Bondyho vila

TISK DOPLNIT KARTU
Objekt
Vila
Stav: Prázdný
Adresa mapa
Havlíčkova 174
549 01 Nové Město nad Metují 1
Náchod
50° 21' 5.6'', 16° 8' 27.5''
Osoby spjaté s nemovitostí
Majitel: Turek Jiljí (katastr)
Architekt: neznámý nebo nevyplněný

Doplňující informace

Máte k objektu informace / fotografie? Použijte nahoře vpravo "doplnit kartu", kde se můžete stát také autorem / spoluautorem této karty.

Časová osa

2016 Ve vlastnictví pana Turka je vila i v tomto roce a po celkově zanedbané údržbě je v žalostném stavu s rozkradeným vnitřním vybavením a téměř kompletním zničením interiérů. Střecha budovy je nicméně v dobrém stavu a tak o jejím konečném osudu snad není zdaleka rozhodnuto.
2003 Prázdný

Společnost Vatela se dostala do finančních potíží a pod vedením svého tehdejšího jednatele Petra Filipa, později odsouzeného za podvody při vedení firmy, do konkurzu. Soudní exekutor JUDr. Oldřich Svoboda pověřený provedením exekuce na základě usnesení Okresního soudu v Náchodě ze dne 4. 3. 2003, rozhodl o provedení exekuce prodejem podniku Vatela. Byty byly zrušeny a vila se dostává do majetku Jiljího Turka, jednoho ze tří společníků firmy Vatela.
1945 Po 2. světové válce byly honosné byty obou rodin ve vile rozděleny na několik menších dělnických bytů pro zaměstnance firmy Vatela, část vily sloužila také jako lékařské ordinace. Za tohoto stavu byla údržba vily dlouhodobě na minimální úrovni, která však alespoň zajišťovala zachování vily v provozuschopném stavu.
1938 Závod se ocitl v konkurzu a byl prodán v dražbě místnímu podniku Vatela, který ve výrobě pokračoval až do roku 2003.
1922 Zemřel druhý spoluzakladatel firmy Jindřich Bondy a finanční potence závodu oslabená investicí do stavby nové barevny utrpěla vyplacením podílů dědicům. Úskalím hospodářské krize v letech 1925 a 1926, vzniklé uzavřením hranic a zavedením clearingového systému, při němž mnoho pohledávek na léta v cizině zamrzlo, podnik sice proplul, ale i tak se dostával do stále větších problémů.
1903 Zemřel spoluzakladatel společnosti Leopold Glass.
1901 Vznik

Novorenesanční vilu v Havlíčkově ulici č. 174b si nechali vystavět společníci firmy Glass & Bondy, židovští podnikatelé Leopold Glass a Jindřich Bondy, kteří si v roce 1888 pronajali polovinu tou dobou již nepoužívané rolnické škrobárny za nádražím v Novém Městě nad Metují a zprovoznili v ní mechanickou tkalcovnu. Leopold Glass původem z Bystrého pracoval dříve jako úředník Mauthnerovy textilní továrny v Náchodě, Jindřich Bondy naproti tomu pocházel z Mladé Vožice v jižních Čechách. Oba pak v 80. letech 19. století přesídlili do Nového Města, kde podnikali samostatně jako faktoři

Články

Knihy

Externí galerie (foto / video)

21. ledna 2018
Michael El Hroch
27. květen 2017
Bondyho vila - jaro 2017 (urbex) - Jiří Chrtek
20. listopadu 2016
DN-Foto
5. září 2016
OPUŠTĚNÁ BONDYHO VILA - ten.Michal
5. srpna 2016
DN-Foto

Odkazy

Příspěvky na Facebook stránce "Prázdné domy"

Majitelé nemovitosti

13. ledna 2018
Turek Jiljí

Mapa

Autor karty Rendy (Radomír Kočí) aktualizováno: 13. ledna 2018

Diskuze Přidat komentář

K tomuto objektu neexistují žádné komentáře.