Zámek Chvalkovice

TISK DOPLNIT KARTU
Objekt
Zámek
Stav: Prázdný
Adresa mapa
Chvalkovice 1
378 81 Dešná
Jindřichův Hradec
48° 58' 19.2'', 15° 30' 18.2''
Osoby spjaté s nemovitostí
Majitel: FREDI s.r.o. (katastr)
Architekt: neznámý nebo nevyplněný

Doplňující informace

Máte k objektu informace / fotografie? Použijte nahoře vpravo "doplnit kartu", kde se můžete stát také autorem / spoluautorem této karty.

Časová osa

1/2018 Prázdný
1989 Po revoluci byl zchátralý dvůr a zámek restituován potomkům zbytkového statkáře, později přešel do majetku Lolly s.r.o., nyní náleží společnosti FREDI s.r.o.
1955 Při úpravách dvora ve 2. polovině 50. let 20. století byl zámek zcela přestavěn a ztratil svoji historickou podobu. Přízemí budovy bylo upraveno na sklady, první patro na kanceláře.
1947 V rámci revitalizace I. pozemkové reformy přešel dvůr se zámkem do majetku státu a potom sloužil různým socialistickým zemědělským organizacím (místní JZD, státní statek Dačice, státní statek Nová Bystřice)
1925 Za I. pozemkové reformy v polovině 20. let 20. století (majitelem zámku tehdy byl Alexander Pallavicini) se chvalkovický dvůr stal zbytkovým statkem, který získal J. Jurka z Oponešic. Zámek se tehdy stal obydlím nového majitele.
1737 Za Maxmiliána Františka z Deblína byla ve východním sousedství zámku a dvora zřízena výklenková kaplička sv. Jana Nepomuckého, kterou vysoce hodnotí ve své Topografii Gregor Wolny.
1722 Od Josefa Dauna koupil Chvalkovice Maxmilián František z Deblína a připojil je ke svému panství Staré Hobzí. S tímto panstvím zůstali Chvalkovice spojeny až do 20. století, i když formálně byly považovány i nadále za samostatný statek. Zámek po tomto roce ztratil rezidenční funkci a sloužil jen potřebám správy dvora.
1718 Chvalkovice získal Jindřich Josef Daun. Za některého z dřívějších majitelů byla tvrz rozšířena v barokní zámek. Tento zámek byla nevelká dvoukřídlá jednopatrová budova tvořící západní stranu areálu dvora.
1702 Chvalkovice získal František Josef Heissler z Heitersheimu (statek v době jeho neplnoletosti formálně kupovala jeho matka Marie Barbora roz. z Millesimo).
1699 Johann Ehrefried Schauer ze Schauefeldu měl syna Jana Zikmunda, od něj Chvalkovice získal v tomto roce Karel Berchtold.
1653 Chvalkovice koupil od dědiců Jiřího Fitschena Johann Ehrefried Schauer ze Schauefeldu.
1649 Vznik

Ve Chvalkovicích je poprvé písemně zmíněna tvrz, když Zikmund Kořenský z Terešova prodával Chvalkovice Jířímu z Fitschenu.

Články

Knihy

Externí galerie (foto / video)

Odkazy

FB

Majitelé nemovitosti

13. ledna 2018
FREDI s.r.o.

Mapa

Autor karty Rendy (Radomír Kočí) aktualizováno: 13. ledna 2018

Diskuze Přidat komentář

K tomuto objektu neexistují žádné komentáře.