Zámek Liptál

TISK DOPLNIT KARTU
Objekt
Zámek
Stav: Prázdný
Adresa mapa
Liptál 1
756 31 Liptál
Vsetín
49° 17' 25.4'', 17° 55' 28.1''
Osoby spjaté s nemovitostí
Majitel: Obec Liptál (katastr)
Architekt: neznámý nebo nevyplněný

Doplňující informace

Máte k objektu informace / fotografie? Použijte nahoře vpravo "doplnit kartu", kde se můžete stát také autorem / spoluautorem této karty.

Časová osa

1/2018 Prázdný
1970 Po vystavění moderních školních budov v 70. letech přestal zámek školám sloužit a zůstal prázdný a dosud není o jeho využití rozhodnuto.
1945 Zámek byl Alexandrovu nástupci Maxmiliánu Janovi Bartenstein-Zeppelinn konfiskován a později připadl do majetku obce. V zámku byla nejprve umístěna tehdejší měšťánská škola, později zvláštní škola s internátem.
1930 Majitelem velkostatku se zámkem se stal jiný německý šlechtic Alexandr Bartenstein-Zeppelin. Hrabě Bartenstein si vzal Helenu von Zeppelin, dceru slavného konstruktéra vzducholodí Ferdinanda von Zeppelin.
1883 Velkostatek se zámkem převzal syn Adelhaidy Maxmilián Jan Ulm-Erbachs s manželkou Helenou von Siebold. Tyto manžele připomíná alianční erb nad vstupem do zámku. Ani Maxmilián Jan s manželkou se v Liptále častěji nezdržoval, takže zámek sloužil hlavně správním potřebám.
1852 Jan Karel ze Stommu v tomto roce umírá. Jan Karel měl čtyři dcery. Sňatkem jedné z nich, Adelhaid, přešel Liptál po smrti Jana Karla na německý hraběcí rod Ulm-Erbach. Adelhaid se svým manželem pobývala více na německých panstvích, na zámku tehdy žili dvě svobodné Adelhaidiny sestry Klotilda a Delfinia, které zde také zemřely.
1829 Podle mapy stabilního katastru zjišťujeme, že zámek byl v tomto roce tvořen jen dnešním severním křídlem. Příslušníci rodu Stommů liptálské panství často pronajímali, neboť se v Liptále příliš nezdržovali. K přístavbě bočního západního křídla došlo až po roce 1829, snad ještě za života Jana Karla Stomma.
1811 Bratři si rozdělili rodový majetek a majitelem Liptálu se stal pouze Jan Karel ze Stommu.
1790 Jan Stomme umírá a po jeho smrti převzaly rodové majetky jeho tehdy ještě nezletilí synové Jan Karel a František Antonín.
1765 Karolina ve své poslední vůli odkázala Liptál svému synovci Janovi Stommovi, majiteli panství Doloplazy u Kojetína.
1735 Po smrti Leopolda převzala v tomto roce panství jeho vdova Marie Zuzana, roz. von Holy a po její smrti na základě rozdělení dědictví převzala Liptál její dcera Karolína provdaná Wagrein a po druhé Redern.
1729 Panství převzal Mikulášův syn Leopold, který byl posledním mužským příslušníkem tohoto rodu.
1710 Zámek pod označením šlechtické sídlo se připomíná poprvé v tomto roce ve smlouvě, kdy Ignác Vilém Sedlnický prodával Liptál Mikuláši Otislavovi z Kopenic.
1702 Vznik

Vdova po Janu Ignácovi postoupila Liptál Ignáci Vilémovi Sedlnickému z Choltic. Za tohoto majitele byl v Litpále vybudován snad přestavbou původního fojtství barokní zámek pravděpodobně tvořící dnešní severní zámecké křídlo, nebo alespoň jeho část.

Články

27. března 2012
Zámek Liptál patřil známé rodině Zeppelinů

Knihy

Externí galerie (foto / video)

Odkazy

FB

Majitelé nemovitosti

21. ledna 2018
Obec Liptál

Mapa

Autor karty Rendy (Radomír Kočí) aktualizováno: 21. ledna 2018

Diskuze Přidat komentář

K tomuto objektu neexistují žádné komentáře.