Hájenka Kolčava

TISK DOPLNIT KARTU
Objekt
Venkovský dům
Stav: Prázdný
Adresa mapa
Dolní Líšnice 24
262 63 Solenice
Příbram
49° 37' 3.7'', 14° 10' 14.3''
Osoby spjaté s nemovitostí
Majitel: Kohn Josef (katastr)
Architekt: neznámý nebo nevyplněný

Doplňující informace

Máte k objektu informace / fotografie? Použijte nahoře vpravo "doplnit kartu", kde se můžete stát také autorem / spoluautorem této karty.

Časová osa

2018 Vlastníkem budovy a okolních pozemků je majitel nedalekého zámku Smolotely. Hájenka je dlouhodobě neobývaná a chátrá.
1977 Prázdný

Vdovec hajný žil na Kolčavě s dětmi, po léta sám. Dožil se 79 let. Zemřel 19.5.1977. Roberta Kopidlanského si pamětníci pamatují jako svérázného člověka. Své povolání hajného nezapřel do konce života. Chodil v rajtách a v zeleném saku, na nohou vysoké kožené nebo gumové holínky. Nikdy nechyběl myslivecký klobouk s odznáčky, sojčími pírky a štětkou. V koutku úst mu stále visela krátká dýmka, nebo z ní labužnicky bafal. Robert Kopidlanský byl posledním hajným na Kolčavě.
1954 Hájenka byla bez vodovodu a elektřiny, kolem domu byla zahrada s ovocnými stromy, na zahradě včelín, sušárna na ovoce. Pro husy a kachny tu byl malý rybníček, ve větším rybníčku byly ryby. Kůlna sloužila jako seník i místo pro uložení stromků k výsadbě v lese. Kolem chalupy vedla stará cesta od Bohostic do Dolní Líšnice a k Vltavě. Při výstavbě VD Orlík v roce 1954 byla nahrazena silnicí.
1946 Zemřela žena hajného Roberta Kopidlanského, paní Růžena.
1945 Hajný objížděl vesnici Solenice, Dolní Lišnice a Větrov na motorce a oznamoval v květnu konec války. Syn hajného Jaroslav byl hajným na dobříšsku a tragicky zahynul při nakládání klád na auto.
1942 Hajný Zizler byl na udání za poslech cizího rozhlasu zatčen a zemřel v koncentračním táboře Dachau. Do hájovny Kolčava přišel hajný Robert Kopidlanský. Kopidlanští měli 3 dcery a syna.
1926 31.3. byl hajný Karel Velík přeložen do Toku u Drásova. V dolní Líšnici působil jako hajný 32let. Na místo hajného Velíka nastoupil hajný Alois Zizler, syn lesního hajného "Na Pelechu" u Stěžova.
1923 Došlo ke změně majitele zdejších lesů. Panské lesy převzal ministerský rada Mára a spo. - sídlo společnosti bylo v Dlouhé Lhotě u Dobříše. V průběhu dalších let byli dalšími majiteli velkostatek Smolotely a Státní lesy.
1922 Místo bylo v majetku panství Dobříš až do pozemkové reformy v roce 1922.
Ovdovělý hajný Karel Velík se v únoru 1922 znovu oženil, vzal si o 27 let mladší Annu Šťastnou.
1921 18. října 1921 se zde ve věku 52 let zastřelila loveckou puškou Anna Velíková, žena hajného z hájenky Kolčava v Dolní Líšnici.
1895 V tomto roce působil na Kolčavě jako hajný Karel Velík. Ten byl i na frontě v I. světové válce. Podle místopisu z roku 1895 patřila obec Solenice do panství Vysoký Chlumec. Fond Velkostatek Vysoký Chlumec je uložen na dvou místech: ve Státním oblastním archivu v Zámrsku. Druhá část je v soukromém držení rodu Lobkoviců. Zde by mohly být další informace o hájence.
1870 Podle místopisu z roku 1870 patřila část katastru obce Solenice do panství Vysoký Chlumec, část do panství Rtišovice.
1824 Kdy hájenka vznikla není známo, na stabilním katastru z tohoto roku už ji ale nalezneme a to pod číslem 8 (později došlo k přečíslení).

Články

Knihy

Externí galerie (foto / video)

1. květen 2018
Autor externí galerie: Rendy

Odkazy

FB

Majitelé nemovitosti

23. ledna 2018
Kohn Josef

Mapa

Autor karty Sirael23 Spoluautoři: Rendy, JanPospisilPhotography aktualizováno: 10. prosince 2018

Diskuze Přidat komentář

K tomuto objektu neexistují žádné komentáře.