Bývalý pivovar Kročehlavy

TISK DOPLNIT KARTU
Objekt
Potravinářský
Stav: Používaný
památkový katalog
Adresa mapa
Dlouhá 33
272 01 Kladno 1
50° 8' 26.6'', 14° 6' 41.9''
Osoby spjaté s nemovitostí
Majitel: Tesárek Vladislav (katastr)
Architekt: neznámý nebo nevyplněný

Informace

Máte k objektu informace / fotografie? Použijte nahoře vpravo "doplnit kartu", kde se můžete stát také autorem / spoluautorem této karty.

Časová osa

1855 Vznik

Řád benediktinských mnichů z břevnovsko-broumovského opatství v Praze-Břevnově staví v Kročehlavech u Kladna zcela nový a moderní pivovar. Podnik je vybaven prvotřídními technologiemi. Při pivovaru jsou zbudovány přidružené provozy – sladovna, mlýn, bečvárna, kovárna, ustájení pro pivovarské koně aj. Budovy pivovaru jsou vystavěny v historizujícím pseudonovogotickém stylu, fasády nesou řadu zdobných prvků. Komplex pivovaru tvoří objekty sladovny, hvozdu, varny, kotelny, strojovny, spilky, stájí, vodárny a dvou obytných domů. Součástí areálu jsou rozsáhlá sklepení.
1858 (až 1861) – Pivovar uveden do provozu. Maximální výrobní kapacita byla 50.000 hl. piva a 40 vagonů sladu ročně.
1873 V rekonstrukci

Pivovar přestavěn na parní pohon. Následovala přístavba nové lednice, přestavba kotle ve varně, stavba vystírací kádě, instalace předehřívače a nového kotle, rekonstrukce stropů na sýpce a instalace skleněné střechy. Průměrný počet zaměstnanců: 60 dělníků, 4 úředníci + sládek, podstarší, správce. Závod jako celek postupně pronajímán soukromníkům.
1880 Nájmu pivovaru se ujímá sládek Šebestián Zachar z Točníku. Vzniká firma "Parostrojní pivovar a sladovna v Kročehlavech, maj. Šeb. Zachar."
1886 Šebestián Zachar předčasně umírá. Firmu "Parostrojní pivovar a sladovna v Kročehlavech, maj. Šeb. Zachar." přebírá vdova Marie Zacharová a její bratr, sládek a podnikatel Vilém Havlík.
1898 Prokuru firmy "Parostrojní pivovar a sladovna v Kročehlavech, maj. Šeb. Zachar." a nájem pivovaru přebírá Ing. Otakar Zachar - syn Šebestiána a Marie Z. (viz. Významné osobnosti).
1909 Na štít vrátnice u hlavní brány pivovaru (vjezd na nádvoří) je nainstalován reliéf dle návrhu Mikoláše Alše. Štukový reliéf nese znak pivovarníků – korbel s pivem, atributy surovin (ječmen, chmel) a celý štít je korunován trojicí soudků s bednářským nářadím. Pod reliéfem je nápis: "Dej Bůh štěstí!!" a dále letopočet: "L.P. 1909" Dnes je tento štít kulturní památkou.
1914 Od roku 1898 až do roku 1914 je pivovar průběžně modernizován a rozšiřován (prohloubeny pivovarské studny, zaveden nový vodohospodářský systém). V ředitelském apartmánu jsou pořádány pravidelná setkání tzv. Kročehlavského salonu, kde se potkávají významné osobnosti z oblasti kultury, podnikání, politiky i vědy. Ing. Zachar ve svém bytě shromažduje rozsáhlou sbírku děl českých umělců a soukromou knihovnu. Několik pokojů ředitelského bytu po nějaký čas obývá starosta města Kladna, lékař a spisovatel MUDr. Jaroslav Hruška
1918 V průběhu první světové války dochází k útlumu výroby a poklesu produkce. Některá zařízení pivovaru jsou rekvírována.
1921 Umírá Ing. Otakar Zachar, nájem pivovaru přebírá vdova Pavla Zacharová (viz. Významné osobnosti). Správou pivovaru je pověřen zkušený sládek Josef Hunka.
1928 Pavla Zacharová odchází z Kročehlav.
1929 V rekonstrukci

Přestavba spilky – vybudována stáčírna a lahvárna.
1930 20. – 30. léta – Průměrná produkce: 25 – 30.000 hl. piva a 20-25 vagonů sladu ročně.
1938 Správa benediktinského opatství v Břevnově jmenuje posledního sládka a správce kročehlavského pivovar Jana Beránka. Beránek do té doby pracoval v pivovaru jako podstarší (zástupce sládka).
1939 Období Protektorátu. Pivovar čelil několika pokusům úředníků o jeho uzavření. Výroba na krátký čas odstavena z důvodu špatného technického stavu zařízení a nevyhovujících hygienických podmínek v provozu.
1945 Až do roku 1948 odbobí tzv. II. republiky. Částečný, ale velmi kolísavý nárůst produkce pivovaru. Průměrný výstav: 16 - 23.000 hl. piva ročně.
1948 Vyhláškou ministerstva výživy ze dne 3. července 1948 o znárodnění některých průmyslových a jiných výrobních podniků a závodů v oboru potravinářském podle § 1, odst. 3 zákona ze dne 28. dubna 1948, č. 115 Sb., byl dnem 1. ledna 1949 znárodněn "Kladenský pivovar a sladovna kláštera řádu Benediktinů v Praze-Břevnově, Kladno-Kročehlavy", Kročehlavy č. 33 (okr.Kladno).“
1949 Pivovar Kročehlavy provozuje podnik „Rakovnicko-kladenské pivovary, n.p.“
1950 Správu pivovaru přebírá firma „Kladenský pivovar a sladovna Kladno-Kročehlavy pod národní správou.“ V tomto období je v rámci centralizace průmyslu ve prospěch velkopivovarů ukončena výroba piva.
1951 V objektu zrušeného pivovaru je zřízena výroba sycených nápojů přemístěním provozu nedaleké znárodněné sodovkárny „Kalábria“.
1960 50. – 60. léta –„Okresní průmyslový kombinát Kladno“ zřizuje v areálu někdejšího pivovaru galvanizovnu, zámečnictví, kovovýrobu a chromovnu. Souběžně je zrušena sodovkárna. Sklepení pivovaru jsou pronajata podniku „Zelenina, n.p.“, který zde zřizuje sklady ovoce. Zbořen jeden ze dvou domů se služebními byty.
1961 Až do 90. let v areálu působí „Kovopodnik Kladno, n.p.“ , který zde provozuje kovovýrobu, zámečnictví, galvanizovnu a výrobu domácích potřeb značky „KLAD“. Vyrábějí se zde mimo jiné navíjecí sušáky na prádlo (jejich výroba se v pivovaru zachovala dodnes), pračky, hliníkové nádobí a příbory. Sídlí zde administrativní centrum Kovopodniku, účtárna, výkresovny.
1990 Kovopodnik Kladno, n.p. je transformován na státní podnik a vzápětí vstupuje do likvidace. Dochází k částečné privatizaci výroby podniku (zámečnictví, galvanizovna). Správu objektu vykonává Okresní úřad Kladno. Části areálu jsou pronajímány soukromníkům. Objekt je téměř bez údržby.
1993 Prázdný

Nástupce původního majitele – Benediktinské arciopatství sv. Vojtěch a sv. Markéty v Praze-Břevnově podává na základě tzv. restitučních zákonů žádost o navrácení objektu bývalého pivovaru v Kročehlavech do svého vlastnictví. Až do roku 2004 probíhá období soudních sporů o vlastnictví býv. pivovaru v Kročehlavech. Areál prochází dlouhým obdobím devastace a chátrání.
1997 Do areálu přichází stavební podnikatel Vladislav Tesárek a pronajímá si zde výrobní prostory a sklady pro potřeby své rozvíjející se stavební firmy.
2004 Areál bývalého pivovaru je navrácen do majetku Benediktinského arciopatství v Břevnově. Kovopodnik Kladno ,s.p. vymazán z obchodního rejstříku. Zrušeny Okresní úřady. Areál pivovaru je nabídnut k prodeji. Novým majitelem se stává dosavadní nájemce, podnikatel Vladislav Tesárek z Kladna.
2005 V rekonstrukci

Areál je postupně vyklízen a prochází plošnou rekonstrukcí a konverzí. Je adaptován pro nové využití. Záměrem majitele je vybudovat z areálu víceúčelový objekt vhodný pro podnikání i bydlení. V opravených částech budov dnes sídlí mnoho živnostníků a soukromých firem, v patrech jsou budovány nájemní byty, ateliéry a kanceláře.
2012 Sklepní pivovaru je pronajato společnosti F.H. Prager s.r.o. – výroba domácích moštů, cideru a limonád. Ta svou činností přímo navazuje na tradici výroby nápojů v tomto areálu. Je také založena obchodní společnost První kročehlavská s.r.o., která v areálu provozuje zámečnickou a truhlářskou výrobu a zároveň zajišťuje provoz a správu areálu.
Areál dnes slouží jako víceúčelový obchodně-bytový komplex v širším centru města Kladna. Nabízí prostor pro malé a střední firmy a živnostníky – výrobní, skladové i kancelářské.

Náhled galerie

Média

2. listopadu 2015
Bývalý pivovar v Kročehlavech ozdobí busta Otakara Zachara
11. září 2014
V bývalém pivovaru se probouzí kultura i duch Otakara Zachara

Externí galerie (foto / video)

Další odkazy

Facebook

Majitelé nemovitosti

11. února 2018
Tesárek Vladislav
Pařížská 2509, Kročehlavy, 27201 Kladno

Mapa

Autor karty Robin Tesárek aktualizováno: 14. února 2018

Diskuze Přidat komentář

K tomuto objektu neexistují žádné komentáře.