Prchalův, Parní mlýn

TISK DOPLNIT KARTU
Objekt
Potravinářský
Stav: Prázdný
Adresa mapa
V Kněžívce 189
252 67 Tuchoměřice
Praha-západ
50° 7' 40.0'', 14° 16' 20.7''
Osoby spjaté s nemovitostí
Majitel: (katastr)
Architekt: neznámý nebo nevyplněný

Doplňující informace

Máte k objektu informace / fotografie? Použijte nahoře vpravo "doplnit kartu", kde se můžete stát také autorem / spoluautorem této karty.

Časová osa

2018 Opuštěný mlýn vlastní společnost JONSIE a.s.
1990 Prázdný

Po roce 1990 mlýn převzal restituent p. V. Prchal. Na mlýnu však vázl velký dluh za obrovské násypky nově postavené na dvoře, jejichž splácení bylo po restituentu vyžadováno. Navíc se do přízně již starých pána a paní Prchalových vetřel český emigrant žijící ve Švýcarsku. To přimělo p. Prchala mlýn prodat. Ve mlýně noví majitelé údajně chtěli mlít koření, ale mlýn dopadl tak, jako většina, ba možno říci všechna, po roce 1990 provedená privatizace v ČR. Vše cennější bylo odvezeno, prodáno, železo do šrotu.
1948 Rodina pana V. Prchala musela opustit mlýn do 24 hodin jen s minimem věcí. Prošli několika JZD, až koupili dům v Rakovníku, kde potomci žijí dodnes. Pan V. Prchal zde byl předsedou numismatiků a ctěný občan. Mlýn po několikaleté přestávce šrotoval, až do roku 1990 v něm byla mísírna krmiv pro okolní JZD.
1937 Pan Čeněk Balák mlýn někdy v letech 1937-1938 předal dědici a zároveň i nevlastnímu synovi panu Václavu Prchalovi. Pan Čeněk Balák zůstal ve mlýně a pomáhal novopečenému mlynáři V. Prchalovi. Mlýn pod vedením p. Václava Prchala přečkal druhou světovou válku. Po celou dobu provozu zaměstnával více lidí - topiče, strojníka, účetního, řidiče atd. Melivo se přiváželo ze železničního nádraží Středokluky a od hospodářů.
1932 V Kněživce jsou uváděny 2 mlýny, tento a níže položený mlým "mlýn v Kněživce".
1930 Majitelem parního mlýna (tehdy č.p. 45) byl Josef Prchal.
1927 V dubnu majitel žádá o povolení překlenutí potoka, aby mohl rozšířit dvůr a vystavět kanceláře, garáže a prádelnu. Původní obytné stavení, kolmé k budově mlýna, nechal zbourat. U mlýna byla zřízena i pekárna, ale pro stížnosti pekařů byla v roce 1936 zrušena. Za mlýnem byl rybník Balačka a za rybníkem pod svahem dům p. Chmelaře. Z domu možná vedla chodba na Okoř, jiní říkají, že tam byl pouze chlívek. Dnes zde dům není, ale ve stráni je opravdu klenba. Pamětníci říkají, že mlýn poháněla parní turbína a někteří říkají, že dvojpístový parní stroj.
1920 Po tomto roce na mlýn nastupuje mladá rodina Prchalova. Mlýn získali dnes již nejasnou výměnou s rodinou Šebkovic (příbuzní? Dobří známí? Kamarádí) za větší dům v Praze na Smíchově a mlýn na Pátku. Václav Šebek je uveden v kronice obce Pátek, nebot roku 1924 do svého velkého mlýna zavedl první telefon v obci. Pan Prchal zemřel roku 1922 na zápal plic a vdova s malými dětmi hledala správce mlýna. Z obrovského počtu nabídek si vybrala pana Čeňka Baláka. Později se vzali a mlýn vedli pod starou firmou Prchalův mlýn. Pan Čeněk Balák mlýn dále zveleboval a rozšiřoval.
1911 1. března 1911 mlýn Václava Šebka v Kněžívce vyhořel. Po požáru roku 1911 došlo k výstavbě nového mlýna Václavem Šebkem.
1865 Mlynářem je zde Josef Šebka.
1729 O mlýnu se píše jako o bývalém panském mlýně.
1410 Vznik

Mlýn se na tomto místě poprvé zmiňuje již roku 1410.

Články

Knihy

Externí galerie (foto / video)

4. června 2017
FOTO - Chátrající parní mlýn (BiTCHSWiTCH)

Odkazy

FB

Majitelé nemovitosti

Mapa

Autor karty bitchswitch Spoluautoři: Rendy aktualizováno: 9. června 2018

Diskuze Přidat komentář

K tomuto objektu neexistují žádné komentáře.