Zámek Přílepy

TISK DOPLNIT KARTU
Objekt
Zámek
Stav: Prázdný
památkový katalog
Adresa mapa
Přílepy 1
769 01 Holešov
Kroměříž
49° 19' 15.0'', 17° 36' 45.2''
Osoby spjaté s nemovitostí
Majitel: OBEC PŘÍLEPY (katastr)
Architekt: neznámý nebo nevyplněný

Doplňující informace

Máte k objektu informace / fotografie? Použijte nahoře vpravo "doplnit kartu", kde se můžete stát také autorem / spoluautorem této karty.

Časová osa

4/2018 Obec zvelebila park a v zámku pořádá příležitostné kulturní akce. Měly na vstupních dveřích vylepeny pozvánky Jinak na pohled žádné viditelné opravy. (mizejicipamatky.cz) Zámek je hlídaný a nepřístupný.
1995 Prázdný

V polovině 90. let bylo toto oddělení zrušeno a zámek přešel do majetku obce. Ta pro objekt zatím nemá využití, takže zámek je prázdný, park je přístupný veřejnosti.
1955 Zámek byl využit pro zřízení gynekologicko-porodnického oddělení nemocnice v Holešově. Pro nové využití byly upraveny interiéry budovy, vnější vzhled se příliš nezměnil.
1945 Zámek byl zkonfiskován vdově po Juliu Seilernovi Terezii, která bydlela na zámku až do roku 1948. V zámku byl po roce 1945 umístěn domov učňů a promítalo se zde kino.
1919 Juliovi Seilernovi zůstal přílepský zámek i po I. pozemkové reformě, zatímco dosud hlavní sídelní zámek v Žeranovicích byl spolu s dvorem od velkostatku oddělen a odprodán. Přílepy se tak staly hlavním sídlem Julia Seilerna a jeho manželky.
1885 V rekonstrukci

Do stavebního vývoje zámku význačně zasáhli Karel Maxmilián Seilern a jeho syn Julius, kteří v tomto roce nechali přestavět zámek pseudorenesančně do dnešní podoby. Autorem plánů přestavby byl holešovský stavitel Antonín Fischer, přestavba byla plně dokončena v následujícím roce. Tehdy zřejmě zanikla boční křídla zámecké budovy, v nichž bylo umístěno hospodářské příslušenství zámku i další i další hospodářské budovy kolem zámku. Částečně i v jejich místech vznikl tehdy rozsáhlý anglický park.
1792 Kristián August Seilernov získal i Žeranovice, což způsobilo, že tvrz v Přílepech ztratila hlavní rezidenční funkci majitelů, tu plnila tvrz a později zámek v Žeranovicích. Objekt v Přílepech měl jen správní funkci centra přílepského statku. V této době byly pravděpodobně provedeny barokní úpravy původní renesanční stavby.
1787 Rudolf Komínek postoupil Přílepy majiteli lukovského panství Kristiánovi Augustovi Seilernovi
1768 Od tohoto roku vlastní Přílepy Komínkové z Engelhausenu.
1671 Magdalena Elbognarová rozená Přepyšská z Rychmburka postoupila statek Janu Ludvíkovi Sokolovskému ze Sokolova, který ho ještě v témže roce postoupil majitelce Žeranovic Johance Dobrčické z Řikovic, v Přílepech se tehdy uvádí Ritersitz - rytířské sídlo.
1664 Přílepy vlastnila Magdalena Elbognarová rozená Přepyšská z Rychmburka.
1619 Za stavovského povstání v tomto roce vlastnil Přílepy Ctibor Žernovský ze Žernového, aktivní účastník povstání, který po jeho porážce uprchl do ciziny. Přílepy získal majitel Žeranovic, rovněž účastník povstání - Kryštof Ulštorfar z Němcí, jemuž byl statek konfiskován a prodán spolu se Žeranovicemi Zdeňku Lvovi z Rožmitálu a Blatné.
1612 Tito manželé postoupili Přílepy Wolfu Jiřímu Mengensreiterovi z Trunklau.
1604 Již v tomto roce odkázal tento statek své neteři Lukrecii Nekešové, která se později provdala za Albrechta z Valdštejna.
1603 Přílepy získal Václava Nekeše z Landeka od Jana Jetřicha a Jiřího Obešlíka z Lipultovic
1569 Vznik

První písemná zmínka o zdejší tvrzi, kdy Jan, Vilém a Václav bratří Janauerové ze Strachnova prodávali Přílepy Václavu Krsovskému z Krsovic. V této době to byla zřejmě jen prostá obytná renesanční budova při dvoře. Držitelé Přílep se potom rychle střídali.

Články

31. července 2017
Na zámku v Přílepích se narodil i fotbalista Grygera, teď stavba chátrá
30. dubna 2017
Zámek Přílepy? Dříve tvrz i porodnice, dnes skladiště
11. března 2011
Zámeček zachráníme, věří starosta Přílep

Knihy

Externí galerie (foto / video)

1. dubna 2018
Mizející památky - Zámek Přílepy
Autor externí galerie: Katty

Odkazy

FB

Majitelé nemovitosti

21. února 2018
OBEC PŘÍLEPY

Mapa

Autor karty Rendy (Radomír Kočí) aktualizováno: 24. července 2018

Diskuze Přidat komentář

K tomuto objektu neexistují žádné komentáře.