Dům U Zlatého hroznu

TISK DOPLNIT KARTU
Objekt
Městský dům
Stav: V rekonstrukci
památkový katalog
Adresa mapa
Karmelitská 516/31 a 33
11800 Praha – Malá Strana
Hlavní město Praha
50° 5' 14.4'', 14° 24' 12.9''
Osoby spjaté s nemovitostí
Majitel: BREVA, s.r.o. (katastr)
Architekt: neznámý nebo nevyplněný

Doplňující informace

Jedná se o dvojici domů (čp. 267 a 516). Dům U Zlatého stromu (čp. 267) je původem gotický, v renesanci přestavěný a v baroku upravený do dnešní podoby. Na první pohled kuriózní objekt čp. 516 je pozůstatek bývalé, dnes již zbořené starší Oujezdské brány a věže, součást někdejšího přemyslovského opevnění. Brána byla zbořena z komunikačních důvodů v roce 1727. Zbylé torzo bylo dodatečně upraveno na obytný dům. Obyvatelé domu, jenž měl později název U Pivovárku, byli v poněkud zvláštním postavení. Jejich dům neměl vchod, takže byli v tomto směru odkázáni na vedlejší dům. Tím také chodby domu nebyly osvětleny denním světlem a proto byl celým domem probourán svislým směrem světlík.

Časová osa

11/2017 V rekonstrukci

Dům se připravuje na otevření. V lednu 2018 v něm bude otevřeno soukromé Muzeum českého plakátu. Svou obsáhlou sbírku v něm bude postupně prezentovat Američan usídlený už téměř tři desetiletí v Praze Glenn Spicker, který je mimo jiné majitelem klubu U Malého Glenna nebo spoluzakladatelem pražského Muzea komunismu. Spickerova sbírka zahrnuje dobu od roku 1897 až do roku 1989. Na plakátech z první republiky i poválečné éry uvidí návštěvníci díla anonymních tvůrců i známých umělců.
2016 Dům měl jít do dražby. Nejnižší podání v dražbě bylo stanoveno na 116,6 milionu korun, znalecký posudek stanovil cenu nemovitosti na 175 milionů korun. Dražba byla ale nakonec zastavena. 
2010 Prázdný

Komerční banka dům opustila a ten zůstává prázdný.
1995 Používaný

Skončila rozsáhlá rekonstrukce, kdy byl dům vystužen ocelovými stěnami, obnovily se renesanční a raně barokní stropy historických renesančních a raně barokních záklopkových stropů, které jsou vymalovány figurálními výjevy, mezi nimiž jsou i poněkud lechtivé náměty. Podařilo se zachovat velké množství původních barokních štuků a bylo obnoveno i domovní znamení. V objektu později byla herna či pobočka banky Komerční banky.
1991 V rekonstrukci

Po revoluci byly domy vráceny restituentům ve zbídačeném stavu, následně byly prodána novému majiteli společnosti Clear Force Projects, která nastartoval rozsáhlou rekonstrukci. Domy byly po statické stránce sanovány, zřízeny nové inženýrské sítě. Došlo k instalování a rekonstrukci renesančního i raně barokního záklopkového stropu. Ty byly již v té době uloženy ve skladišti mimo Prahu.
1985 Byly zahájeny váhavé rekonstrukční práce novým vlastníkem Generálním ředitelstvím Mlékárenského průmyslu. Za tím účelem zde bylo směrem ke kostelu vybudováno ve výši prvého patra mohutné podjezdné lešení, aby byla zachována automobilová doprava.
1983 Prázdný

Domu v 80. letech hrozilo doslova zřícení. Byl opatřen celým systémem trámových podpěr. V roce 1983 byl dokonce vydán havarijní výměr na samotný zabezpečovací opěrný systém.
1960 V 60. a 70. letech 20. století se dům dostával do stále horšího stavu. Díky dopravě se velmi zhoršila statika domu U Zlatého hroznu, jehož zdivo průčelí se začalo vyklánět do ulice a muselo být provizorně zajištěno.
1707 V rekonstrukci

Přestavba do dnešní barokní podoby stavitelem Janem Josefem Mayerem.
1389 Vznik

První zmínka o domu U Zlatého hroznu. Z gotiky, stavebního slohu té doby, se v jeho případě zachovalo daleko více, než u ostatních budov v okolí.

Články

27. listopadu 2017
Nové muzeum plakátů představí od ledna reklamu i propagandu
6. září 2016
Dražba Domu U Zlatého hroznu byla zrušena
17. srpna 2016
Malostranský dům U Zlatého hroznu čeká v září dražba

Knihy

Externí galerie (foto / video)

Odkazy

FB

Majitelé nemovitosti

23. července 2017
BREVA, s.r.o.
15. srpna 2016
CLEAR FORCE PROJECTS s.r.o.

Mapa

Autor karty bez_autora Spoluautoři: Rendy aktualizováno: 19. října 2018

Diskuze Přidat komentář

K tomuto objektu neexistují žádné komentáře.