Kounicův dům

TISK DOPLNIT KARTU
Objekt
Městský dům
Stav: Prázdný
památkový katalog
Adresa mapa
Berkova 5
470 01 Česká Lípa 1
Česká Lípa
50° 41' 5.1'', 14° 32' 17.6''
Osoby spjaté s nemovitostí
Majitel: Město Česká Lípa (katastr)
Architekt: neznámý nebo nevyplněný

Doplňující informace

Máte k objektu informace / fotografie? Použijte nahoře vpravo "doplnit kartu", kde se můžete stát také autorem / spoluautorem této karty.

Časová osa

6/2018 Zastupitelé města schválili koupi domu za 1 900 000 korun. „Jsem ráda, že konečně došlo ke shodě a Kounicův dům bude patřit městu. Až uzavřeme smlouvy a Kounicův dům bude převedený do majetku města, neprodleně zahájíme práce vedoucí k tomu, aby nedocházelo k další destrukci této památky. Zároveň si budeme muset vyžádat posudek statika, abychom měli zcela jasno, jak na tom to, co po požáru z domu zbylo, po třech letech je,“ uvedla starostka Romana Žatecká.[1]
2016 Policie celý případ odložila, protože se jí nepodařilo zjistit viníka požáru. Vlastník objektu - Sdružení sportovních svazů ČR - nezačal ani s přípravou zabezpečení památky a nereagoval ani na výzvu stavebního úřadu v České Lípě z podzimu roku 2016. Město se proto rozhodlo vlastníka za tuto nečinnost i za zábor veřejného prostranství v okolí památky pokutovat.
2015 Prázdný

Dne 13. května po 15. hodině odpolední Kounicův dům zachvátil požár. Dle vyjádření hasičů příčinou neštěstí zřejmě byla nedbalost při sváření na střeše domu. U ohně zasahovalo celkem šest desítek hasičů z 10 jednotek, které se do České Lípy sjely z různých míst okresu. Hašení probíhalo až do večerních hodin, část hasičů zůstala na místě až do následujícího dne, aby mohla zlikvidovat případná ložiska neuhašeného ohně. Škoda byla odhadnuta na 8 miliónů korun.
1990 Majitelem Kounicova domu byla nezisková organizace SSS, která jej získala na počátku 90. let po zrušeném Svazarmu. V domě bylo několik provozoven. Pohostinství, prodejna obuvi nebo autoškola. Už v té době pomalu chátral, s údržbou a renovacemi to majitel nepřeháněl.
1958 Od 3. května je dům veden jako nemovitá kulturní památka.
1948 V druhé polovině 20. století bylo v Kounicově domě sídlo Svazarmu.
1924 Objekt zakoupil československý stát a zřídil zde české státní reálné reformované gymnázium, které v Kounicově domě bylo až do roku 1938.
1848 Kounicům patřila Česká Lípa s novozámeckým panstvím až do zrušení poddanství v roce 1848. Budova někdejšího sídla jejich úředníků poté sloužila k různým účelům – byla zde solnice, vojenská nemocnice i celnice.
1771 Vznik

Dům byl vybudován v tomto roce na místě bývalého vrchnostenského pivovaru jako nové sídlo pro úředníky českolipského panství, které v 18. století patřilo šlechtickému rodu Kouniců. Viditelným důkazem této skutečnosti je dosud zachovaný kamenný erb Kouniců, umístěný na rohu budovy. Kounicové o výstavbě nového sídla pro své úředníky rozhodli z důvodu, že jejich dosavadní pracoviště v objektu českolipského vodního hradu již nevyhovovalo soudobým potřebám.

Články

28. června 2018
Česká Lípa odkoupí Kounicův dům za 1,9 milionu. Schváleno. - Genus plus
[1]
16. února 2018
Nejednoznačná otázka budoucnosti ruiny historické stavy má další dvě odpovědi
2. květen 2017
Kounicův dům chce Lípa koupit
8. listopadu 2016
Opravte Kounicův dům, nebo zaplaťte, vzkazuje radnice v České Lípě
14. květen 2015
Červený kohout odnesl kus historie města

Knihy

Externí galerie (foto / video)

Odkazy

FB

Majitelé nemovitosti

6. září 2018
Město Česká Lípa

Mapa

Autor karty Rendy Spoluautoři: Spirala aktualizováno: 1. července 2019

Diskuze

22. června 2019 18:02
V současné době je dům opravován... respektive - dostavují se obvodové zdi a k nim budují zbytek stavby. Nechali ad absurdum dojít stav po vyhoření střechy a ještě ruinu, kterou město dalo do užívání za 1,- Kč, současné vedení zakoupilo za 1,9 mil. Po předchozích majitelích nedokázali "vyrazit" ani uvedení do původního stavu. Památkáři rovněž nečiní a nevyvíjí žádnou aktivitu. Nyní slíbili opravit dům a věnovat jej dětem - něco jako libertin - avšak pro děti byl již jeden objekt vyčleněn - tzv. bílý dům v Arbesově ul. - bohužel je tam jen LŠU a spousta pronajatých kanceláří. Zda bude Kounicův dům opraven do historické podoby je otázkou. Z domu zbyly sklepy, klenby a v přízemí obvodové zdi. V každém případě je to zajímavá plocha v centru města, s jejímž využitím pro děti opravdu pochybuji. Další pomníček již pro současné vedení města.
Odpovědět
Zobrazit všech 1 komentářů Skrýt komentáře Přidat komentář