Sýpka Solopysky

TISK DOPLNIT KARTU
Objekt
Potravinářský
Stav: Prázdný
památkový katalog
Adresa mapa
Solopysky 22
264 01 Sedlčany
Příbram
49° 39' 14.0'', 14° 23' 5.4''
Osoby spjaté s nemovitostí
Majitel: Hron Jiří (katastr)
Architekt: neznámý nebo nevyplněný

Doplňující informace

Máte k objektu informace / fotografie? Použijte nahoře vpravo "doplnit kartu", kde se můžete stát také autorem / spoluautorem této karty.

Časová osa

2018 Prázdný

Majitelem sýpky (pozůstatku tvrze), zdejšího statku a polností je rod Hronů. Členové rodu zastávali po několik staletí funkci rychtáře. Na statku se konaly besedy a veřejná předčítání z knih. Pražské korunovace Ferdinanda V. (Dobrotivého) se zůčastnil rychtář Matěj Hron jako zvolený zástupce poddaného lidu. Na statku dodnes vlastní rodinnou kronikou se zjištěným rodokmenem od r. 1514. Dnešní podobu získal statek přestavbami v 19. a první polovině 20. stol. Na statku U Hronů se narodil pozdější významný kněz Vojtěch Hron.
1543 Poprvé jsou Solopysky jako součást Dobřeně zmíněny k roku 1543, kdy Dobřeň koupil Jindřich Voděradský z Hrušova. Majitelé Dobřeně sídlili na tvrzi v sousední vsi a tak tvrz v Solopyskách, která přestala být v této době panským sídlem, zanikla.
1499 Naposledy jsou zde uváděni v roce 1499 bratři Jan, Václav a Beneš Mírkové ze Solopysk. Na počátku 16. století připadly Solopysky k dobřeňskému panství Jana Žateckého z Veckerstorfu.
1406 Ješkova dcera Dorota se provdala za Přibíka, syna Miroslava z Čejova, a svůj podíl na tvrzi postoupila v roce 1406 svému tchánovi. Miroslav z Čejova se stal předkem rodu Mírků ze Solopysk (jejichž znak se dochoval na věži kostela sv. Bartoloměje), významné regionální šlechty na Kolínsku a Kutnohorsku a na zdejší tvrzi sídlili po celé 15. století, kdy docházelo k postupnému spojování jednotlivých dílů obce.
1360 Vznik

Ves Solopysky byla od poloviny 14. století rozdělena, její jedna část náležela Zbraslavskému klášteru a druhá část zemanům, používajícím predikátu ze Solopysk. Pravděpodobně za Matěje ze Solopysk vznikla kolem roku 1360 tvrz, která je poprvé písemně doložena v roce 1388, kdy ji od Jiřího ze Solopysk koupil Ješek ze Solopysk. Na místě této tvrze později vznikla sýpka a zdejší statek.

Náhled galerie

Články

Knihy

Externí galerie (foto / video)

6. září 2019
Autor externí galerie: Marek G.
1. květen 2018
Autor externí galerie: Rendy
24. února 2018
lotusesprit.rajce.idnes.cz
Autor externí galerie: lotusesprit

Odkazy

FB

Majitelé nemovitosti

28. února 2018
Hron Jiří

Mapa

Autor karty Rendy (Radomír Kočí) Spoluautoři: Monika W. aktualizováno: 8. září 2019

Diskuze Přidat komentář

K tomuto objektu neexistují žádné komentáře.