Lovecký zámeček Bolehošť

TISK DOPLNIT KARTU
Objekt
Zámek
Stav: Prázdný
památkový katalog
Adresa mapa
Bolehošť 1
517 31 Bolehošť
Rychnov nad Kněžnou
50° 12' 28.3'', 16° 5' 13.9''
Osoby spjaté s nemovitostí
Majitel: Colloredo-Mansfeld Leonhard (katastr)
Architekt: neznámý nebo nevyplněný

Doplňující informace

Máte k objektu informace / fotografie? Použijte nahoře vpravo "doplnit kartu", kde se můžete stát také autorem / spoluautorem této karty.

Časová osa

1991 Prázdný

Myslivna je nyní opuštěná a čeká na svou rekonstrukci. Při posledním setkání s hraběnkou Kristýnou Colloredo-Mansfeld byla řešena i budoucnost této dominanty obce. Dle vyjádření majitelky je plánovaná celková rekonstrukce, přičemž v posledních letech byla již provedena oprava střechy, úklid v těsné blízkosti domu a také došlo k obydlení sousedící myslivny.
1945 Po roce 1945 převzala objekt lesní správa, které myslivna patřila až do vyřízení restitučního nároku dědičky rodu Colloredo-Mansfeldů, Kristýny.
1840 Zámek byl podle dochovaných pamětí, změněn na myslivnu. Potřebám lesní správy Colloredo-Mansfeldů sloužil bývalý zámek až do roku 1945. Ve 30. letech 20. st. byla provedena jeho rozsáhlejší oprava a přistavěna dřevěná předsíň.
1813 Podle místní tradice se zde údajně v červnu 1813 uskutečnilo jedno ze setkání ruského cara Alexandra I. a rakouského císaře Františka I. za jejich opočenského pobytu.
1800 V rekonstrukci

Asi kolem roku 1800 byla budova zvýšena o patro a získala nynější malebnou mansardovou střechu a slepé arkády v přízemí. Protože vznikly obavy z menší pevnosti obvodového zdiva, došlo k jeho zesílení v místech otvorů vylehčeného hlubokými nikami. Tak vzniklo dnešní nápadné členění exteriéru budovy.
1700 Vznik

Zámeček zde nechal vybudovat kolem roku 1700, majitel opočenského panství Jeroným Colloredo. Zámeček byl vystavěn pro pohodlí lovců, aby zde po práci odpočívali, najedli se a někdy mohli i přenocovat a nemuseli se vracet do opočenského zámku. Postaven zde byl i druhý panský dům pro pachtovní bydlení lesního nebo myslivce.

Články

Knihy

Externí galerie (foto / video)

22. června 2018
Autor externí galerie: Rendy
3. března 2018
Lovecký zámeček (UrbEx)
3. března 2018
Jiří Chrtek

Odkazy

FB

Majitelé nemovitosti

11. března 2018
Colloredo-Mansfeld Leonhard

Mapa

Autor karty Rendy (Radomír Kočí) aktualizováno: 11. března 2018

Diskuze Přidat komentář

K tomuto objektu neexistují žádné komentáře.