Ústřední budova Ořechovka

TISK DOPLNIT KARTU
Objekt
Zachráněný dům

Kino
Stav: Používaný
Adresa mapa
Spojená 2
162 00 Praha 616
Hlavní město Praha
50° 5' 43.0'', 14° 22' 51.6''
Osoby spjaté s nemovitostí
Majitel: (katastr)
Architekt: Vondrák Jaroslav

Doplňující informace

Máte k objektu informace / fotografie? Použijte nahoře vpravo "doplnit kartu", kde se můžete stát také autorem / spoluautorem této karty.

Časová osa

2019 Používaný

V roce 2019 je opravena fasáda objektu.
2018 Elektrické rozvody v kině dále fungují, ale kino zůstává zavřené a chátrá. Chátrá i celý objekt Ústřední budovy Ořechovka.
2015 Prázdný

Začalo se uvažovat o nové rekonstrukci a modernizaci, včetně digitalizace kina. Vzhledem k nedořešeným majetkoprávním vztahům mezi stávajícím majitelem chátrajícího objektu, Bytovým družstvem Na Ořechovce 250 a provozovatelem Spolku Ořechovka spolu s ÚMČ Praha 6, kteří si přejí provoz kulturního zařízení zachovat, je další osud kina a divadla Ořechovka nejasný. Od ledna 2015 kino nehraje a chátrá. Z revizních důvodů byl odstaven plynový kotel a podobná situace hrozila u plánované revize elektrických rozvodů.
2014 Na podporu zachování kina v provozu uspořádal provozovatel v roce 2014 benefiční koncerty pro Scénu Ořechovka, na kterých vystoupili známí umělci Vladimír Merta, Ivan Hlas, Ester Kočičková a další. Ke konci roku 2014 soud po několika letech rozhodl o neplatnosti nájemní smlouvy na prostory kina Ořechovka se stávajícím provozovatelem, pro kterého spolek Scéna Ořechovka zajišťoval program kina a divadla.
2013 V kině proběhla akce s názvem Ozvěny Forman Festivalu, festival filmů Miloše Formana, které natočil v USA.
2012 Po třech letech od uzavření se kino znovu otevřelo s částečným provozem nedělních programů pro děti. Kino před svým znovuotevřením prošlo technickými revizemi, drobnými opravami a úklidem.
2009 Stavební úpravy

Kino bylo uzavřeno z důvodu rekonstrukce.
1970 První necitlivá přestavba kina proběhla v 70. letech 20. století, ale styl interiéru zůstal zachován včetně prvků původních dveří, kování nebo ozdobných mřížek od vzduchotechniky. Velký, vyvýšený prostor před promítacím plátnem nabízí využití jako divadelní jeviště.
1923 Prvním filmovým představením v nově otevřeném kině Ořechovka byl v roce 1923 americký němý film Kid s Charlie Chaplinem v hlavní roli.
1920 Vznik

V letech 1920 až 1923 byla v rámci výstavby nové vilové čtvrti Ořechovka v pražských Střešovicích, postavena i ústřední budova podle návrhu architekta Jaroslava Vondráka ve stylu art deco. Budova zahrnovala kromě dalších objektů občanské vybavenosti (obchody, restaurace, kavárna a vinárna, ordinace lékařů, knihovna, pošta a spolková místnost) i kino.

Články

31. ledna 2015
Na film či představení si do kina Ořechovka hned tak nezajdete

Knihy

Externí galerie (foto / video)

 
Grant č. 081 - Na Ořechovce 250/30a, k.ú. Střešovice, Praha 6 (Odbor památkové péče)

Odkazy

FB

Majitelé nemovitosti

Mapa

Autor karty Rendy Spoluautoři: Monika W. aktualizováno: 2020

Diskuze Přidat komentář

K tomuto objektu neexistují žádné komentáře.