Kněžský seminář Vidnava

TISK DOPLNIT KARTU
Objekt
Školství
Stav: Stavební úpravy
Adresa mapa
Husova 254
790 55 Vidnava
Jeseník
50° 22' 11.8'', 17° 11' 14.3''
Osoby spjaté s nemovitostí
Majitel: (katastr)
Architekt: neznámý nebo nevyplněný

Doplňující informace

Máte k objektu informace / fotografie? Použijte nahoře vpravo "doplnit kartu", kde se můžete stát také autorem / spoluautorem této karty.

Časová osa

3/2020 Stavební úpravy

Ve čtvrtém kole elektronické aukce zvítězila firma Kaspec Invest, která nabídla 2,9 milionu korun. kněžský seminář koupila firma ze Šumperska, plány s areálem tají. [1]
2018 Na prodej

Stát nabízí k prodeji areál, jehož počátek spadá do předminulého století. Byl vybudován jako kněžský seminář, za války sloužil jako zajatecký tábor a za minulého režimu jako dětská ozdravovna. Minimální kupní cena je stanovena na 4,1 milionu korun. Nabídky do výběrového řízení s aukcí můžete zasílat do 23. dubna.
1997 Prázdný

Dětská zotavovna ukončila svůj provoz a poté zůstala budova opuštěná. Stát celý komplex od církve (pův. vlastníka) odkoupil a plánuje zde zřídit vězeňský ústav.
1949 Areál byl pronajat školícímu středisku ČSD v Olomouci. Knihovny byly odvezeny do Těšína a Olomouce, budovu převzala v r.1950 vojenská správa a adaptovala ji na zotavovnu.
1945 9 anglických zajatců vyhloubilo podkop a uprchli. U Kobylé však byli dopadeni a 4 z nich zastřeleni. Budovu poničenou válkou dlouho neopravovanou, používala po válce družstvo Jednota z Jeseníku pro sklad obilí.
1943 Někdy okolo tohoto roku zde byl zřízen i lazaret: Doposud (2015) se podařilo najít 9 sovětských zajatců, kteří zemřeli v lazaretu a jsou pochováni na místním hřbitově.
1940 Polští zajatci byli vystřídání francouzskými. Koncem září 1940 již bylo francouzů ve Vidnavě na 600 důstojníků a 100 obyčejných vojáků. Později přibyli i angličtí zajatci. Celkový počet vězňů se blížil k číslu 800. Průměrně se v táboře pohybovalo 500 osob.
1939 Za druhé světové války sloužil areál jako zajatecký tábor. V listopadu roku 1939 přišlo prvních šedesát zajatců polské národnosti do kaolínových dolů ve Vidnavě.
1902 Pozemek s rozestavěnou budovou zakoupil Kopp pro učiliště. Připojil další křídlo budovy, která byla ukončena r.1902. Učilišti byl přiznán charakter vysoké školy se čtyřletou učební dobou. Reprezentantem učiliště byl ředitel, jehož jmenoval vratislavský arcibiskup. Jediným Čechem po celou dobu trvání učiliště byl mezi profesory František Onderek. Profesoři pracovali vědecky a jejich díla vycházela nejčastěji ve vlastním sborníku Wiedenauer Studien. V semináři bylo několik knihoven, z nichž odborná obsahovala 20 000 svazků. Z řad posluchačů vyšel jeden biskup - Jiří Stroba, biskup z Poznaně.
1899 Vznik

Vidnavský kněžský seminář a filosofickoteologické učiliště byl založen Vratislavským biskupem a kardinálem Jiřím Koppem v roce 1899. Ve Vidnavě bylo gymnázium, ale protože denní dojíždění působilo mnohým studentům značné potíže, rozhodlo se město, že pro ně vystaví konvikt, jakýsi druh internátu. Se stavbou se začalo r.1899, ale protože se město dostalo do finančních potíží, stavba brzy ustala.

Články

4. března 2020
Nechtěný kněský seminář koupila firma ze Šumperska, plány s areálem tají - iDNES.cz
[1]
4. září 2015
ÚZSVM nabízí k prodeji bývalý kněžský seminář ve Vidnavě
27. února 2015
Obvinění z kauzy Vidnava dostanou odškodné mnohem nižší, než žádali

Knihy

Externí galerie (foto / video)

Odkazy

FB

Majitelé nemovitosti

Mapa

Autor karty ÚZSVM Spoluautoři: Rendy, Spirala aktualizováno: 4. března 2020

Diskuze Přidat komentář

K tomuto objektu neexistují žádné komentáře.