Zámek Kamenný dvůr

TISK DOPLNIT KARTU
Objekt
Zachráněný dům

Zámek
Stav: Používaný
památkový katalog
Adresa mapa
Kamenný dvůr 1
357 51 Kynšperk nad Ohří
Sokolov
50° 6' 11.9'', 12° 32' 7.4''
Osoby spjaté s nemovitostí
Majitel: (katastr)
Architekt: neznámý nebo nevyplněný

Doplňující informace

Koncem 18. stol. nechalo město Kynšperk na místě tehdy již zbořené tvrze postavit pozdně barokní zámek. Po druhé svět. válce zámek využívala armáda. Později však zůstal opuštěný a stal se cílem vandalů a zlodějů. Zámek chátral a na přelomu 20. a 21. století z něj již byla úplná troska. Některé obvodové zdí se zřítily a ze zámecké zahrady byl prales. Z inventáře zámku nezbylo téměř nic. Ruiny zámku byly ale naštěstí v roce 2004 zakoupeny soukromým majitelem a zámek byl nákladně zrestaurován podle historicky doložených materiálů. Nyní slouží jako hotel s wellness službami.

Časová osa

2018 Používaný

Zámek slouží jako luxusní hotel a restaurace. Dostupný je však i turistům. V hlavní turistické sezóně je k dispozici i průvodce, s nímž je možné si prohlédnou veškerý interiér zámku. [1]
2004 Stavební úpravy

Ruiny zámku byly zakoupeny soukromým majitelem a zámek byl nákladně zrestaurován podle historicky doložených materiálů.
1945 Prázdný

Po druhé svět. válce zámek využívala armáda. Později však zůstal opuštěný a stal se cílem vandalů a zlodějů. Zámek chátral a na přelomu 20. a 21. století z něj již byla úplná troska. Některé obvodové zdí se zřítily a ze zámecké zahrady byl prales. Z inventáře zámku nezbylo téměř nic.
1840 V roce 1840 zámek koupil Augustin Eusebius Haas, který byl majitelem porcelánky v Horním Slavkově. Jeho synem byl pokračovatel jeho díla Georg Haas z Hasenfelsu, spolumajitel firmy Haas & Czjzek. Tomu se na zámku v Kamenném Dvoře narodil jediný syn Jiří Julius. Georg Haas i jeho manželka Olga zde byli pochováni v rodinné hrobce. Po druhé světové válce však čeští dosídlenci hrobku vyrabovali a ostatky pohřbených nechali poházené venku. Staly se tak potravou zvěře a toulavých psů.
1799 Vznik

Koncem 18. stol. nechalo město Kynšperk na místě tehdy již zbořené tvrze postavit pozdně barokní zámek.
1509 Jetřich z Gutštejna tvrz a ves připojil ke Kynšperku, k němuž pak už patřil trvale.
1370 V dnešní vsi Kamenný Dvůr stál původně dvůr Leuchtenberků, obehnaný kamennými zdmi, z něhož vznikla pozdější tvrz a kolem ni ves. Obě se připomínají v r. 1370.

Náhled galerie

Články

26. června 2008
Zámek Kamenný Dvůr ožívá, z ruiny je dobový hotel

Knihy

Externí galerie (foto / video)

28. ledna 2013
Zámecký komplex Kamenný Dvůr - rekonstrukce
28. června 2005
xradim76.rajce.idnes.cz

Odkazy

FB

Majitelé nemovitosti

1914
Haas Jiří z Hasenfelsu
profil

Mapa

Autor karty Rendy aktualizováno: 4. prosince 2020

Diskuze Přidat komentář

K tomuto objektu neexistují žádné komentáře.