Zámek Kosova Hora

TISK DOPLNIT KARTU
Objekt
Zámek
Stav: K záchraně
Cena: 19 999 990 Kč
památkový katalog
Adresa mapa
Kosova Hora 1
262 91 Kosova Hora
Příbram
49° 39' 13.7'', 14° 28' 23.3''
Osoby spjaté s nemovitostí
Majitel: Vodňanská Hana (katastr)
Architekt: neznámý nebo nevyplněný

Doplňující informace

Máte k objektu informace / fotografie? Použijte nahoře vpravo "doplnit kartu", kde se můžete stát také autorem / spoluautorem této karty.

Časová osa

10/2018 K záchraně

Zámek je prázdný, nepřístupný veřejnosti a nabízen ke koupi za 19 999 990 Kč. Budovy mimo list vlastnictví (LV v galerii) jsou v majetku obce. Plocha pozemku má výměru 5.281 m². Budovy mají novou střešní krytinu, nové komíny, měděné okapy, repasovaná či nová okna a dveře. Je obnovena část sgrafitové fasády, velká část zámecké zdi a železná vstupní brána. Zámek je napojen na veškeré inženýrské sítě (elektřina, vodovod, plyn, kanalizace), které jsou dovedeny až k objektu.
1961 V rekonstrukci

Dnešní podobu získalo kosovské sídlo v roce 1961, kdy byla fasáda pokryta novými sgrafity podle původních zbytků pod omítkou.
1800 Až počátkem 19. století koupil panství se zámkem František Mladota ze Solopysk, který nechal zámek upravit ve stylu empíru. Posledním majitelem zde byl Jan Mladota ze Solopysk.
1700 Až počátkem 18. století, kdy se Kosova Hora dostává do rukou Václava Vojtěcha Karvinského rytíře z Karviné, dochází znovu k rozkvětu obce. Po jeho smrti se zde opět začínají v rychlém sledu měnit majitelé - Josef z Astfeldu, Terezie z Astfeldu, Josef František kníže Lobkovic, Roberta ze Spieglu, Karel z Neummanu.
1648 Tohoto roku Jan Sezima hrabě z Vrtby zemřel, pochovaný je ve votickém kostele v rodinné kryptě.
1635 V období třicetileté války, roku 1635, byla Kosova Hora vyrabována švédskými vojsky a tím začíná zdejší úpadek. Majitelé zámku a panství se v následujících letech rychle mění - Františka Alžběta Fellnerová z Feldeku, Augustín Matouš z Feldeku, Leopold Karel Caretto hrabě Millesimo, Anna Suzana hraběnka Khun z Lichtenberka, Karel Caretto hrabě z Millesima, Ladislav Přibík Sekerka ze Sedčic, Václav Štěpán Halánek z Hochberka, Marie Kristina z Hochberka a Anna Marie Karvinská z Hochberka.

1621 Panství se dostává do rukou Albrechta z Valdštejna, který ji však obratem prodává Janu Sezimovi hraběti z Vrtby, který měl za manželku Annu, rozenou Nebílovskou z Drahobuze. Sezima po svých rodičích, Janovi Prostiborském z Vrtby a Magdaleně z Říčan, zdědil panství Červený Hrádek u Sedlčan. Po Bílé hoře zbohatl skupováním zkonfiskovaného majetku / Kosova Hora, Vojkov, Vrchotovi Janovice, Křešice, Votice atd. /. V rámci království zastával mnoho důležitých funkcí – královský hofmistr, nejvyšší sudí, nejvyšší komoří atd.
1620 Posledním vlastníkem z tohoto rodu byl Vilém ml. z Říčan, který o panství přichází po porážce stavů na Bílé Hoře roku 1620.
1474 V rekonstrukci

Zpočátku malá osada zažívá největší rozkvět po husitských válkách, kdy Kosovu Horu kupují roku 1474 majitelé nedalekého Červeného Hrádku u Sedlčan - páni z Říčan. Ves se rozrostla na městečko a říčanští zde nechali na místě staré tvrze postavit renesanční trojkřídlý zámek.
1272 Vznik

První zmínka o Kosově Hoře pochází z roku 1272, kdy zde svou tvrz vystavěli páni z Landštejna.

Náhled galerie

Články

Knihy

Externí galerie (foto / video)

1. květen 2018
Autor externí galerie: Rendy
24. února 2018
lotusesprit.rajce.idnes.cz
Autor externí galerie: lotusesprit

Odkazy

Příspěvky na Facebook stránce "Prázdné domy"

Majitelé nemovitosti

9. dubna 2018
Vodňanská Hana

Mapa

Autor karty Rendy (Radomír Kočí) aktualizováno: 4. října 2018

Diskuze Přidat komentář

K tomuto objektu neexistují žádné komentáře.