Usedlost Hercovka v Libni

TISK DOPLNIT KARTU
Objekt
Zemědělská usedlost
Stav: Prázdný
památkový katalog
Adresa mapa
U Hercovky 1
182 00 Praha 82
Hlavní město Praha
50° 7' 9.3'', 14° 26' 56.8''
Osoby spjaté s nemovitostí
Majitel: (katastr)
Architekt: neznámý nebo nevyplněný

Doplňující informace

Máte k objektu informace / fotografie? Použijte nahoře vpravo "doplnit kartu", kde se můžete stát také autorem / spoluautorem této karty.

Časová osa

2018 Prázdný

Stará část s pavlačí, částečně zapuštěná do svahu je ještě pozůstatkem hospodářských budov, které patřily k původnímu obytnému domu z 18. století (majitelkou byla Veronika Herzogová). V přízemí má klenuté interiéry. Zajímavě vypadá i pavlač v prvním patře. Celý areál chátrá. Majitelem Hercovky je společnost EQ Slot s.r.o., jednatelem je Ondřej Šmejkal, který působí v celé řadě dalších společností působících převážně v oblasti hazardu. Majitelem okolních pozemků je Praha.
1925 Stavební úpravy

V roce 1925 byla původní barokní budova zvýšena o patro a přestavena na vilu. V této době zde bydlel S. K. Neumann, kterému roku 1975 odhalili na domě pamětní desku od sochaře Karla Lidického.
1800 Na počátku 19. století vlastnil usedlost se zahradou o velikosti 161 sáhů Matěj Hlinomaz, na konci 19. století pak Jan Mladějovský. Poté zde byla nějaký čas umístěna obecná škola.
1741 Vznik

Původně bývaly v okolí vinice, na kterých v 18. století vznikla viniční usedlost. Roku 1741 zdědila vinici s budovami Veronika Hubatiová, provdaná Herzogová, podle které se usedlost jmenuje.

Články

Knihy

Externí galerie (foto / video)

Odkazy

FB

Majitelé nemovitosti

Mapa

Autor karty LjusyUrbexx Spoluautoři: pe.zeman, misoot aktualizováno: 23. října 2020

Diskuze

13. června 2020 23:42
Pozemky kolem usedlosti Hercovka se snažila Městská část Praha 8 již dva krát odprodat do rukou soukromých vlastníků, přestože Metropolitní plán zde počítá s parkem Hercovka, magistrát toto území MČ zvěřil pod podmínkou nedělitelnosti a zákazu odprodeje a také touto oblastí vede důležitý biokoridor. Odprodeji již dvakrát zabránili místní občané sdružení ve spolku Holešovičky pro lidi.
Odpovědět
Zobrazit všech 1 komentářů Skrýt komentáře Přidat komentář