Zámek Svinná

TISK DOPLNIT KARTU
Objekt
Zámek
Stav: V rekonstrukci
památkový katalog
Adresa mapa
Svinná 1
338 08 Hlohovice
Rokycany
49° 53' 35.3'', 13° 37' 11.4''
Osoby spjaté s nemovitostí
Majitel: Hána Tomáš (katastr)
Architekt: neznámý nebo nevyplněný

Doplňující informace

Máte k objektu informace / fotografie? Použijte nahoře vpravo "doplnit kartu", kde se můžete stát také autorem / spoluautorem této karty.

Časová osa

2018 V rekonstrukci

Nyní je zámek v rekostrukci. Majitel podniká v oblasti bio farmářství.
1945 Prázdný

Po druhé světové válce zámek převzalo jednotné zemědělské družstvo v Kladrubech. Zanedbáním údržby budova postupně zchátrala a byla zdevastována.
1924 Během pozemkové reformy statek v roce 1924 koupil V. Hejný.
1857 Po Sidonii liblínské panství včetně Svinné převzal syn Jan Vilém Wurmbrand, který je roku 1857 prodal nassavskému vévodovi Adolfovi.
1801 Svinnou zdědila Sidonie z Ledebouru, která se provdala za hraběte Wurmbranda. Za hraběte Wurmbrandta byl zámek klasicistně přestavěn na obdélnou patrovou budovu s kratšími bočními křídly, obyvatelné však tehdy bylo jen křídlo hlavní, sloužící většinou jako obydlí zaměstnanců dvora. Hlavní průčelí budovy se třinácti okenními osami zdobí i dnes patrný mělký trojosý rizalit, fasády jsou členěny pilastry a římsami zdobenými okny. V části přízemí budovy byl ale později umístěn cukrovar a sýpka.
1799 Vznik

Starším panským sídlem ve Svinné byl Starý zámek. Po připojení statku k liblínskému panství byl využíván jen k hospodářským účelům poplužního dvora. Na konci osmnáctého století proběhla jeho rozsáhlá přestavba, během které byl starý dvůr rozšířen a jeho součástí se stala barokní budova Nového zámku. Zámecká budova však nebyla zcela dokončena.

Články

Knihy

Externí galerie (foto / video)

3. března 2018
lotusesprit.rajce.idnes.cz
9. dubna 2011
Martin H.

Odkazy

FB

Majitelé nemovitosti

9. dubna 2018
Hána Tomáš

Mapa

Autor karty Rendy (Radomír Kočí) aktualizováno: 9. dubna 2018

Diskuze Přidat komentář

K tomuto objektu neexistují žádné komentáře.