Rozhledna Hartberg

TISK DOPLNIT KARTU
Objekt
Zachráněný dům

Rekreační areál
Stav: Používaný
Adresa mapa
Hornická
356 01 Sokolov 1
Sokolov
50° 10' 40.0'', 12° 39' 24.8''
Osoby spjaté s nemovitostí
Majitel: Město Sokolov (katastr)
Architekt: neznámý nebo nevyplněný

Doplňující informace

Máte k objektu informace / fotografie? Použijte nahoře vpravo "doplnit kartu", kde se můžete stát také autorem / spoluautorem této karty.

Časová osa

2001 Používaný

Slavnostní otevření dokončené rozhledny a její předání veřejnosti poté proběhlo dne 26. dubna 2001 za hojné účasti několik set občanů města.
2000 Během realizace projektu byla provedena rekonstrukce spodní zděné části věže, na začátku prosince roku 2000 bylo následně do tělesa zděné podstavy instalováno nové ocelové schodiště a následně byla vybudována dřevěná nástavba s dvoupatrovým krytým proskleným ochozem. Stavební práce provedla společnost Jurica, a.s. Náklady na realizaci obnovy rozhledny ve výši 1,6 milionu Kč byly zaplaceny z příspěvku z programu podpory cestovního ruchu Ministerstva pro místní rozvoj ve výši 1 milion korun a zbytek částky bylo uhrazeno z rozpočtu města Sokolov.
1999 Stavební úpravy

Město Sokolov přistoupilo k celkové rekonstrukci rozhledny. Projekt o 4 metry nižší repliky dřevěné nástavby věže, lišící se od původní stavby pouze v několika detailech, vypracoval podle dobových vyobrazení a dostupné dokumentace člen městského zastupitelstva stavební projektant Ing. Martin Volný.
1945 Prázdný

Po nuceném vysídlení německého obyvatelstva na konci druhé světové války přestal být zbytek objektu udržován a postupně zcela zchátral. Již v padesátých letech 20. století zbývalo z cihlové podesty původní rozhledny pouze torzo, které během druhé poloviny 20. století zcela zarostlo okolními stromy.
1938 Během druhé světové války byla kovová plastika ducha mrtvých vojáků z vrcholu památníku snesena a roztavena pro válečné účely. Zbytek objektu byl následně proměněn ve vojenskou pozorovatelnu a kulometné hnízdo.
1933 Stavební úpravy

Město Sokolov nechalo torzo rozhledny přebudovat na architektonicky řešený památník obětem 1. světové války s pamětní síní podle návrhu sokolovského akademického malíře a sochaře Toni Schöneckera a švýcarského architekta Heinricha Scherrera po vzoru chebského památníku v kostele sv. Kláry s pamětní síní pro celou zdejší oblast. Na vrcholu byla umístěna pět metrů vysoká plastika stojící mystické, nadsazeně štíhlé postavy. Socha, představující ducha mrtvých vojáků s pohledem obráceným k rodnému městu.
1908 Slavnostní vysvěcení a zpřístupnění nové dominanty města poté proběhlo dne 15. dubna 1908. Klíče od vchodu do rozhledny si návštěvníci mohli vyzvednout v objektu nedaleké střelnice. V následujících letech bylo zasklenými okny rovněž opatřeno spodní vyhlídkové patro. Dřevěná nástavba rozhledny však vlivem povětrnostních podmínek postupně zchátrala a na počátku třicátých let 20. století musela být rozebrána a snesena.
1907 Vznik

V březnu se na svém výročním zasedání rozhodlo vedení městského Okrašlovacího spolku o výstavbě nové rozhledny na stejném místě, k níž bude vybudována schůdná cesta. Nad kamennými základy původního glorietu byla v roce 1907 vystavěna podle projektu městského stavitele Heinze zděná rozhledna s dvanáctimetrovou dřevěnou hrázděnou nástavbou se dvěma vyhlídkovými patry. Nižší podlaží poté sloužilo jako otevřený vyhlídkový prostor a vyšší část rozhledny jako prosklená terasa. Rozhledna dosahovala celkové výšky osmnácti metrů. Stavební práce na věži byly dokončeny v říjnu roku 1907.
1900 Oblíbený vyhlídkový bod v místech bývalého popraviště nad tehdejší střelnicí. Na počátku 20. století byl zdejší gloriet značně zchátralý a nepřístupný, jeho okolí postupně přerůstaly vzrostlé stromy.

Články

Knihy

Externí galerie (foto / video)

Odkazy

FB

Majitelé nemovitosti

15. dubna 2018
Město Sokolov

Mapa

Autor karty Rendy aktualizováno: 18. července 2018

Diskuze Přidat komentář

K tomuto objektu neexistují žádné komentáře.