Kaple rytířského rodu Czeczinkrů

TISK DOPLNIT KARTU
Objekt
Církev
Stav: V rekonstrukci
Adresa mapa
32542
544 01 Dvůr Králové nad Labem 1
Trutnov
50° 23' 10.3'', 15° 45' 49.8''
Osoby spjaté s nemovitostí
Majitel: Mališová Jaroslava (katastr)
Architekt: Grueber Bernhard

Doplňující informace

Máte k objektu informace / fotografie? Použijte nahoře vpravo "doplnit kartu", kde se můžete stát také autorem / spoluautorem této karty.

Časová osa

2016 Proběhla obnova kleneb v pravé boční lodi a položení nové krytiny na obě postranní lodi kaple. Veškeré práce probíhají pod dohledem a se souhlasem příslušných státních institucí. Kromě vlastních prostředků rodiny současných majitelů jsou využívány prostředky z dotačních titulů Ministerstva kultury ČR a dotací Královéhradeckého krajského úřadu. Uvnitř kaple nejsou žádné volně uložené starožitné památky, které by bylo možné přemístit nebo zpeněžit. Prostor v kapli a kolem kaple trvale monitorován kamerovým systémem s dálkovým přenosem obrazu.
2015 Proběhla výměna krovu a střešní krytiny na hlavní lodi kaple, obnovení kleneb v levé boční lodi kaple.
2014 V rekonstrukci

Po několika dalších letech náročných a nákladných příbuzenských sporů přešla kaple do výlučného vlastnictví Jaroslavy Bakešové (Mališové), nejmladší dcery Antonína Chládka a v roce 2014 její rodina začala s rekonstrukcí této památky. Proběhlo zpevnění obvodového zdiva postranních lodí kaple, zbudování krovu a překrytí provizorní krytinou obou bočných lodí kaple, zpevnění vnitřních nosných pilířů.
1989 Koncem 80. let 20. století připravovali komunisté přestavbu kaple na rozlučkovou místnost ; plánovali probourání dvojice dveří pro dopravu rakví, zřízení rozptylové loučky kolem kaple, řecký plamen, atd.; k realizaci naštěstí nedošlo. Po roce 1989 byla kaple navrácena potomkům Antonína Chládka, ale pro hluboké rozpory v širokém příbuzenstvu nebylo možné provádět jakékoliv práce pro záchranu kaple.
1948 Po únoru 1948 byla kaple zestátněna a postupně byla ve správě několika státních organizací.
1931 V rekonstrukci

Kapli zakoupil Antonín Chládek, majitel velkostatku Červený dvůr v Lanžově a tehdy zpustlou památku nechal velkým nákladem opravit.
1862 Vysvěcení kaple. Architektem kaple byl Bernhard Grueber (1806-1882).
1854 Vznik

Novogotická kaple byla postavená jako rodinná hrobka majitelem panství v Bílých Poličanech Františkem X. Czeczinkarem, rytířem z Birnitz. Základní kámen byl položen v roce 1854.

Články

3. ledna 2018
Pod podlahou kaple se možná skrývá tajemství

Knihy

Externí galerie (foto / video)

5. září 2017
Z ptačího pohledu - nová břidlice na hlavní i postranních lodích.

Odkazy

FB

Majitelé nemovitosti

16. dubna 2018
Mališová Jaroslava

Mapa

Autor karty MonikaR Spoluautoři: Rendy aktualizováno: 16. dubna 2018

Diskuze Přidat komentář

K tomuto objektu neexistují žádné komentáře.