Zámek Branišovice

TISK DOPLNIT KARTU
Objekt
Zámek
Stav: V rekonstrukci
památkový katalog
Adresa mapa
Branišovice 216
671 77 Branišovice
Brno-venkov
48° 57' 38.0'', 16° 25' 45.3''
Osoby spjaté s nemovitostí
Majitel: SJM Pavlovec Václav Ing. a Pavlovcová Ormston Barbara Ing.arch. (katastr)
Architekt: neznámý nebo nevyplněný

Doplňující informace

Máte k objektu informace / fotografie? Použijte nahoře vpravo "doplnit kartu", kde se můžete stát také autorem / spoluautorem této karty.

Časová osa

2018 Majiteli zámku jsou stále manželé Pavlovcovi, kteří by rádi toto unikátní historické místo zachránili, postupně přivedli k životu, našli pro něj smysluplnou úlohu při využití současnou společností. Místo tak bude moci přenést své historické, národní a kulturní poslání do budoucnosti.
2014 V rekonstrukci

Inzerát byl zrušený. Koncem roku 2014 areál zámečku v Branišovicích koupili manželé Pavlovcovi. Budova zámku již není využívána k bydlení a začínají se objevovat známky počínajících rekonstrukcí. Byla např. zbořena malá přístavba na jižním průčelí zámku nebo stržena zřícená střecha na hospodářské budově tvořící jižní roh areálu u místa, kde je umístěna cache. Byl opraven vstup na dvůr, místo dřevěných vrat a branky je zde nová kovaná brána a branka. Na dvoře je vidět hospodářské zvířectvo, kromě pár koní, kteří mají výběh i před zámkem, jsou zde kozy a slepice.
2010 K záchraně

Od 9.9.2010 byl zchátralý zámek v nabídce na prodej s následujícím popisem: "Obytná část má půdorysnou plochu 1043 m2. Jedná se o patrovou budovu se třemi bytovými jednotkami a dalšími neužívanými prostory. Ostatní objekty o ploše 2920 m2, jsou hospodářského charakteru s možností rekonstrukce, prípadně odbourání a využití stavební plochy napr. pro bytovou výstavbu (velmi zajímavá lokalita s výhodnou dostupností)." Majitelem je Miriam Závišková ze Znojma.
1960 V rekonstrukci

V 60. letech minulého století prošel zámeček „modernizací“, při které bylo první patro budovy přeměněno na byty.
1948 Poslední šlechtou na branišovickém zámku byli Kinští, jimž byl zámek po 2. světové válce zkonfiskován a převeden na místní Šlechtitelský a plemenářský podnik.
1848 Na knížecím zámku se 12. října 1848 při své cestě z Vídně do Olomouce zastavil na oběd i sám císař a král Ferdinand Dobrotivý s chotí a četným doprovodem.
1782 Po zrušení řádu císařem Josefem II. v roce 1782 se zámek dostal do Náboženského fondu a od něj do majetku Lichtenštejnů.
1700 Vznik

Následnou přestavbou na přelomu 17. a 18. století vznikl soubor objektů tvořících rozlehlý areál. Do čela byla zakomponována volně stojící jednopatrová budova zámku v pozdně barokním stylu s přízemními arkádami. Objekt byl určen řádovému komisaři, který z Branišovic vyjížděl na vizitace jiných klášterů v zemi.
1330 O rok později Rejčka sama klášteru tvrz odkázala.
1222 První písemná zmínka o Branišovicích je z roku 1222. Původně stála v Branišovicích tvrz, kterou pravděpodobně již počátkem 13. století vybudoval místní vladycký rod, v jehož držení tvrz byla až do roku 1329, kdy ji členové rodu prodali Elišce Rejčce – zakladatelce cisterciáckého kláštera Aula Regia na Starém Brně.

Články

Knihy

Externí galerie (foto / video)

1. září 2017
Mizející památky - Zámek Branišovice - Kategorie: Zámek Branišovice
Autor externí galerie: Katty

Odkazy

FB

Majitelé nemovitosti

22. dubna 2018
SJM Pavlovec Václav Ing. a Pavlovcová Ormston Barbara Ing.arch.

Mapa

Autor karty Rendy (Radomír Kočí) aktualizováno: 22. dubna 2018

Diskuze Přidat komentář

K tomuto objektu neexistují žádné komentáře.