Zámek Čertousy

TISK DOPLNIT KARTU
Objekt
Zámek
Stav: Prázdný
památkový katalog
Adresa mapa
Bártlova 82
19300 Praha – Horní Počernice
Hlavní město Praha
50° 7' 10.9'', 14° 37' 56.0''
Osoby spjaté s nemovitostí
Majitel: Čertousy a.s. (katastr)
Architekt: neznámý nebo nevyplněný

Doplňující informace

Máte k objektu informace / fotografie? Použijte nahoře vpravo "doplnit kartu", kde se můžete stát také autorem / spoluautorem této karty.

Časová osa

3/2019 Prázdný

Na objektu je v přední části propadlý kus střechy a vyvalený kus zdi. Objekt je obehnán novým plotem se zákazem vstupu. [1]
2017 Prázdný

Vlastníkem zámku i přilehlého zámeckého parku je podle katastru nemovitostí společnost se všeříkajícím názvem Čertousy a.s. Příběh se zde odvíjí hořkosladkou chutí, zámeček sice čeká rekonstrukce, ale zároveň pravděpodobně zapadne do novostaveb bytových domů, které připraví zámeček o jeho majestátní stromový prostor a domy budou doslova vyrůstat na podhoubí zámečku. V galerii můžete shlédnout návrhy, jak by měl celý prostor vypadat. V plánu je 196 bytových jednotek, 190 parkovacích míst. Pětipodlažní budovy. Stavba měla dle plánu začít již v roce 2010.
1948 Po roce 1948 objekt sloužil jako ubytovna pro zaměstnance Státního statku Praha.
1400 Z tohoto roku pochází jediná zmínka o zdejší tvrzi, kterou tehdy držel jako zástavu staroměstský sladovník Ješek Vrabec. V následujícím období jsou zprávy skoupé a v žádné z nich není zmínka o tvrzi, takže je pravděpodobná domněnka A. Sedláčka, že stavba zůstala po husitských válkách opuštěná a do konce 15. století zanikla. Ani pro novější dobu nejsou prameny bohatší, vlastnické poměry nelze vysledovat, a proto není známo, kdo a kdy dal vystavět dnešní zámeček, který se podle stylových znaků datuje do 18. století.

Články

 
Návrh přestavby

Knihy

Externí galerie (foto / video)

21. března 2019
Letecký pohled
[1]
Autor externí galerie: Rendy
1. květen 2017
lotusesprit.rajce.idnes.cz
Autor externí galerie: lotusesprit

Odkazy

FB

Majitelé nemovitosti

23. července 2017
Čertousy a.s.

Mapa

Autor karty Dáša (Dagmar Pavlíčková) Spoluautoři: Rendy aktualizováno: 8. června 2018

Diskuze Přidat komentář

K tomuto objektu neexistují žádné komentáře.