Zámek Choustník

TISK DOPLNIT KARTU
Objekt
Zámek
Stav: Prázdný
Adresa mapa
Choustník 1
391 18 Choustník
Tábor
49° 19' 58.7'', 14° 50' 15.9''
Osoby spjaté s nemovitostí
Majitel: Gold age a.s. (katastr)
Architekt: neznámý nebo nevyplněný

Doplňující informace

Máte k objektu informace / fotografie? Použijte nahoře vpravo "doplnit kartu", kde se můžete stát také autorem / spoluautorem této karty.

Časová osa

2010 Prázdný

Zámek patří společnosti Gold age z Mariánských Lázní. Ta chce zámek opravit, ale zatím se nic neděje.
1945 Po válce až do nedávných let sloužil zámek jako domov důchodců.
1876 Od tohoto roku byl majitem zámku kníže Karel Auersperg a po něm kníže Ludvík Rohan – jehož dědicové zůstali majiteli velkostatku až do r. 1945) do stavební historie ničím pozoruhodným nepřispěli.
1869 Od tohoto roku byla majitelem zámku Helena Scheiblerová.
1843 V rekonstrukci

Hrabě Špork odkázal Choustník svému synovci Janu Šporkovi. S jeho dcerou Marií Konstancií přešlo panství do majetku jejího druhého manžela hraběte Karla Josefa Voračického z Paběnic. Jeho potomci se udrželi na Choustníku až do r. 1843, kdy panství se zámkem a knihovnou koupil hrabě Evžen Vratislav Netolický. Za něhož došlo v první polovině 19. století k rozšíření raně barokního zámku do dnešní podoby.
1809 V zámku prožila své mládí ušlechtilá hraběnka Eleonora Kounicová, rozená Voračická, které Božena Němcová připsala svoji „Babičku“. Eleonora, hraběnka z Kounic, se narodila roku 1809 v rokokovém paláci na Příkopech v Praze. Své mládí ale prožila na Choustníku, na panství svých rodičů. (zdroj denik.cz)
1674 Když pak Černín v r. 1674 zemřel, vymohl si generál Špork nový odhad, v němž je uveden vedle pustého hradu také zámek ve vsi Choustníku jako podélné stavení s mnoha pokoji; Špork také choustnické panství získal.
1654 Vznik

Po Homutově smrti (r. 1616) a po smrti jeho dědičky, starší dcery Zuzany (1654), která se provdala za Jana staršího Černína z Chudenic, převzal Choustník jejich mladší syn Heřman Václav. Jako rytmistr se zadlužil u svého nejvyššího velitele, císařského generála jízdy, hraběte Jana Šporka. Ještě za života Černínova vymohl si jeden z jeho věřitelů, Servác z Engelsflusu, v r. 1672 provedení soudního odhadu choustnického panství, v němž se uváděl zámek s dvorem, pivovarem a vesnicemi Chustnicí, Kojetínem, Předboří, Mlýny a Tříklasovicemi.
1596 Choustnické panství, které koupil v r. 1596 Jiřík Homut z Harasova, někdejší rožmberský regent, bylo proti bývalému rozsahu značně zmenšené. Patřili k němu vsi Choustník, Kajetín (dříve Kojetín), Skopytce, Chabrovice, Mlýny, Psárov, Tříklasovice, Předboř, Dunice, Zárybničí (dříve Zárybníky).

Náhled galerie

Články

22. června 2010
Zámek zachránkyně Němcové pustne

Knihy

Externí galerie (foto / video)

Odkazy

FB

Majitelé nemovitosti

5. květen 2018
Gold age a.s.

Mapa

Autor karty Rendy (Radomír Kočí) aktualizováno: 5. květen 2018

Diskuze Přidat komentář

K tomuto objektu neexistují žádné komentáře.