Zámek čp. 1 se zámeckým parkem v obci Choustník je kvalitní a velmi hodnotnou stavbou, umístěnou v centru obce, která tvoří důležitý urbanistický prvek Choustníku. Vzhledem k zachování původních konstrukčních i ozdobných prvků, včetně sgrafitové výzdoby fasád, je tento objekt cenným zdrojem informací o vývoji stavebních technologií v tomto regionu s vysokou vypovídací hodnotou, a to především v období pozdní renesance a manýrismu. Zámek s hospodářským křídlem a se zámeckým parkem je cenným dokladem venkovského panského sídla. Postaven v první čtvrtině 17. stoletín v pozdně renesančním slohu, koncem 17. století barokně přestavěn. [1]
11/2021
Na prodej
Zámek na prodej, cena neveřejná. Součástí rozsáhlý park o rozloze 7,2 ha.
[3]
2020
Na prodej
Zámek je na prodej za 18.000.000 Kč.
[2]
2012
Prázdný
V r. 2011 byly zahájeny projekční práce na obnovu zámeckého areálu. Stavební povolení na celkovou rekonstrukci objektu bylo vydáno v r. 2012. Záměr byl vybudovat víceúčelový objekt s restauračním zařízením, pivovarem a s 15. byty. Platné stavebné povolení je součástí prodeje.
[2]
2010
Prázdný
Zámek patří společnosti Gold age z Mariánských Lázní. Ta chce zámek opravit, ale zatím se nic neděje.
6/2004
Prázdný
Památkově chráněno.
1945
Používaný
Po 2. světové válce se Rohanové odstěhovali do Anglie a zámek byl upraven na školu, která v něm byla do roku 1961.
[4] Až do nedávných let sloužil zámek jako domov důchodců.
1876
Od tohoto roku byl majitem zámku kníže Karel Auersperg a po něm kníže Ludvík Rohan – jehož dědicové zůstali majiteli velkostatku až do r. 1945) do stavební historie ničím pozoruhodným nepřispěli.
1869
Od tohoto roku byla majitelem zámku Helena Scheiblerová.
1843
Stavební úpravy
Hrabě Špork odkázal Choustník svému synovci Janu Šporkovi. S jeho dcerou Marií Konstancií přešlo panství do majetku jejího druhého manžela hraběte Karla Josefa Voračického z Paběnic. Jeho potomci se udrželi na Choustníku až do r. 1843, kdy panství se zámkem a knihovnou koupil hrabě Evžen Vratislav Netolický. Za něhož došlo v první polovině 19. století k rozšíření raně barokního zámku do dnešní podoby.
1809
V zámku prožila své mládí ušlechtilá hraběnka Eleonora Kounicová, rozená Voračická, které Božena Němcová připsala svoji „Babičku“. Eleonora, hraběnka z Kounic, se narodila roku 1809 v rokokovém paláci na Příkopech v Praze. Své mládí ale prožila na Choustníku, na panství svých rodičů. (zdroj denik.cz)
1674
Když pak Černín v r. 1674 zemřel, vymohl si generál Špork nový odhad, v němž je uveden vedle pustého hradu také zámek ve vsi Choustníku jako podélné stavení s mnoha pokoji; Špork také choustnické panství získal.
1654
Vznik
Po Homutově smrti (r. 1616) a po smrti jeho dědičky, starší dcery Zuzany (1654), která se provdala za Jana staršího Černína z Chudenic, převzal Choustník jejich mladší syn Heřman Václav. Jako rytmistr se zadlužil u svého nejvyššího velitele, císařského generála jízdy, hraběte Jana Šporka. Ještě za života Černínova vymohl si jeden z jeho věřitelů, Servác z Engelsflusu, v r. 1672 provedení soudního odhadu choustnického panství, v němž se uváděl zámek s dvorem, pivovarem a vesnicemi Chustnicí, Kojetínem, Předboří, Mlýny a Tříklasovicemi.
1596
Choustnické panství, které koupil v r. 1596 Jiřík Homut z Harasova, někdejší rožmberský regent, bylo proti bývalému rozsahu značně zmenšené. Patřili k němu vsi Choustník, Kajetín (dříve Kojetín), Skopytce, Chabrovice, Mlýny, Psárov, Tříklasovice, Předboř, Dunice, Zárybničí (dříve Zárybníky).